Karo laikų sprogmenys gąsdina šiandiennuotraukos

2019 lapkričio mėn. 16 d. 07:00:00 Perskaitė 1296

Nors Antrasis pasaulinis karas baigėsi daugiau negu prieš pusę amžiaus, jo atgarsių, dažniausiai - nesprogusių bombų ar sviedinių pavidalu - randama ir mūsų dienomis. Ketvirtadienį Vilniuje rasta aviacinė bomba sėkmingai nukenksminta, tačiau daugelis žmonių sunerimo - kaip žinoti, kad nevaikštai ant sprogmenų?

 

Dar viena bomba

Naujausias, su sprogmenimis susijęs, incidentas įvyko Vilniuje lapkričio 14 d. Atliekant statybos darbus sostinės Žvėryno rajone, darbininkai maždaug 3 metrų gylyje užtiko Antrojo pasaulinio karo laikų nesprogusią aviacinę rusišką bombą FAB-100. Daugiau negu 100 kg sveriantis sprogmuo, kariškių teigimu, kėlė realų pavojų - bombos sprogdiklis buvo kovinės padėties, tad neatsargiai elgiantis ji galėjo sprogti.

Evakavus aplinkiniuose pastatuose buvusius žmones, apie 23 val. išminuotojai statybvietėje ėmėsi bombos nukenksminimo operacijos. Operacija buvo sėkminga ir prieš vidurnaktį nesprogusi bomba sunaikinimui buvo išvežta į Kauno smėlio karjerą.

Pasekmės galėjo būti liūdnos

Pasak Sprogmenų neutralizavimo kuopos vado kpt. Nerijaus Aleknos, sprogus šiai aviacinei bombai, galėjo nukentėti maždaug 220 m spinduliu aplink sprogimo vietą esanti teritorija.

„Visi galimų pažeidimų skaičiavimai atliekami imant idealų atvejį - kai yra atvira erdvė ir vienodos sąlygos. Realybėje tenka įvertinti pastatus, grunto tipą ir kitas, sprogimo bangos judėjimui ir skeveldrų pasklidimui įtakos turinčias, aplinkybes. Visgi paprastai tokio tipo sprogmenų sprogimo spindulys visuomet siekia apie 200 metrų, todėl policijos buvo prašoma uždaryti gatves ir evakuoti žmones, nes likusiems sprogimo viduje asmenims būtų grėsęs realus pavojus“, - „Vakaro žinioms“ sakė specialistas.

Specialistas neslėpė, kad panašių „staigmenų“ gali būti ir daugiau.

„Lietuvėlė prisikentėjo nuo įvairių karų, po kurių liko ne tik prisiminimai, bet ir ginklai bei sprogmenys, tad juos užtikti - labai realu. Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas per metus vidutiniškai atlieka apie 1000 išminavimo operacijų, o vien šiemet jų būta daugiau negu 1020, tad tikimybė išlieka didelė, - perspėjo kariškis, atkreipęs dėmesį į tai, kad užtikus daiktą, primenantį sprogmenį, reikia būti ypač atsargiems. - Pasitaiko, kad kompanija suranda kažką panašaus į sprogmenį ir nusprendžia pasilinksminti. Kitas, radęs nesprogusį sviedinį, sugalvoja jį parsinešti namo ar padaužyti. Tokių „eksperimentų“ pasekmės gali būti labai liūdnos ne tik jiems, bet ir aplinkiniams. Atvirose teritorijose nuo smūginės bangos ir skeveldrų galėtų nukentėti aplink esantys žmonės, miestuose - statiniai ir automobiliai. Siekiant šito išvengti, būtina radus ką nors įtartino iškart perspėti aplinkinius, pažymėti pavojingą vietą ir nedelsiant kviesti policijos pareigūnus, kurie iškvies specialistus.“

N.Aleknos teigimu, atvykę specialistai nustatys sprogmens tipą, įvertins jo ir sprogdiklio būklę, atliks būtinus skaičiavimus, išanalizuos galimas pasekmes ir tik tuomet pasirinks jo neutralizavimo būdą.

„Tos pačios aviacinės bombos gali būti padegamosios, skirtos griauti pastatams ar naikinti gyvąją priešininko jėgą. Juose esantis sprogstamosios medžiagos kiekis lemia pažeidimų zoną, o sprogdiklis, jo konstrukcija ir būklė lemia, kiek rastas sprogmuo yra pavojingas. Palyginimui tona trotilo be sprogdiklio nėra tokia pavojinga, kaip sudėtingą ir jautrų sprogdiklį turinti priešpėstinė mina“, - sprogmenų skirtumus aiškino specialistas.

Sprogmenų ieškoma nuolat

Paklausus, ar galima patikrinti teritoriją prieš imantis kasimo darbų, pašnekovas atsakė teigia - tačiau atkreipė dėmesį į tai, kad tokie darbai gali užtrukti.

„Išminuotojai kasmet vykdo planines sprogmenų neutralizvimo operacijas, per kurias išvalomas keliolikos hektarų plotas. Visgi reiktų suprasti, kad tai yra ilgas, kruopštus ir ypač atsakingas darbas. Išminuotojas turi patikrinti kiekvieną signalą. Jeigu kvadratiniame metre bus vienas signalas, jis užtruks trumpiau, jeigu 25 - atitinkamai ilgiau. Taip pat įtakos darbų apimčiai turi ir tai, ar tikrinamas tik žemės paviršius, ar gilesni sluoksniai. Giluminė paieška taip pat yra galima, tačiau tai - sunkus, daug laiko reikalaujantis, darbas. Nors jeigu toks poreikis yra ar žmogus kažką įtaria, visuomet važiuojame ir tikriname“, - reziumavo pašnekovas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net