respublika.lt

Kaip nuo baudų sukasi brakonieriai

(0)
Publikuota: 2021 kovo 09 16:30:50, Darius ČIUŽAUSKAS
×
nuotr. 2 nuotr.
Ilgametis Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas puikiai žino, kad, jei turės bent menkiausią viltį, įkliuvęs brakonierius įvairiausiais būdais bandys išvengti gresiančios didžiulės baudos

Sugriežtinus baudas už gamtai padarytą žalą, brakonierių sumažėjo dvigubai. Tad nenuostabu, kad išvydę aplinkosaugininkus, įstatymų pažeidėjai supranta, kokie finansiniai nuostoliai jiems gresia, ir kaip įmanydami stengiasi išnešti sveiką kailį. Tam tinka patys įvairiausi būdai - nuo kvailiausių pasiteisinimų iki paprasčiausių bandymų pabėgti.

 

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Utenos valdybos Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnų Molėtų rajone surengtas reidas baigėsi brakonieriaus ir jį persekiojusio aplinkosaugininko maudynėmis šaltame vandenyje.

Neteisėtai 45 palaidynėmis žvejojęs ir masalui žuveles naudojęs asmuo vėlų vakarą užkluptas ant dar ledu padengto Galuonų ežero. Pastebėjęs artėjantį pareigūną, pažeidėjas puolė bėgti, nereaguodamas į raginimą sustoti.

Supratęs, kad ledu nepaspruks, brakonierius nepabijojo sušlapti. Pribėgęs jau atitirpusį pakrantės švendryną, šoko į vandenį ir paniro iki pažastų. Tačiau sulaikymo išvengti nepavyko. Jį persekiojęs aplinkosaugininkas nedvejodamas šoko iš paskos. Bėgliui neliko nieko kito, kaip tik ropštis į krantą, kur jis ir buvo sulaikytas.

Pareigūnai rado keturias paslėptas neteisėtai sugautas lydekas. Pažeidėjui surašytas administracinio nusižengimo protokolas, paimtos 45 palaidynės, grąžtas, peikena. Brakonieriui gresia bauda nuo 120 iki 300 eurų ir už keturias neteisėtai sugautas lydekas teks atlyginti 960 eurų gamtai padarytą žalą.

Ilgamečio Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko Vitalio Marozo teigimu, užklupto brakonieriaus elgesys, priklauso nuo turimų jo neteisėtos veiklos įrodymų.

„Jei brakonierius supranta, kad mūsų turimi įkalčiai yra tokie, kad jam nebėra ką ir sakyti, tai išsisukinėti dažniausiai nebando. Jei galvoja priešingai, tada mes išgirstame pačių įvairiausių pasiaiškinimų - nuo juokingų iki graudžių ar akiplėšiškų. Vidury nakties einama pasivaikščioti ir retoriškai klausiama, kas apskritai gali laisvam žmogui neleisti eiti kur nori ir kada nori bei daryti ką nori. Pareigūnai į tokias kalbas net nekreipia dėmesio, tiesiog dirba savo darbą ir rašo protokolą", - „Vakaro žinioms" sakė V.Marozas.

Vis dar pasitaiko ir įvairiausių grasinimų. Neišvengiant tradicinių - bandymų prisidengti įtakingais asmenimis bei atleisti iš darbo.

„Tik šiais laikas tai išsakoma ne konkrečiai, o užuominomis. Neva, ar nebijote, jog kažkas gali atsitikti. Yra ir didesnių ar mažesnių fizinių pasipriešinimų. Pačiu sulaikymo momentu instinktyviai bandoma priešintis. Bet tai tik momentinis veiksmas, kol pažeidėjas pargriaunamas ant žemės. Nors prieš kelerius metus Šilutės kolegos Ventėje buvo tyčia užpulti. Iš autobusiuko iššokę asmenys bandė aiškintis jėga. Bet viskas išėjo priešingai. Keturi inspektoriai juos suguldė ant automobilio kapoto ir iškvietė policiją. Išgirdus „aplinkos apsauga, stok", spontaniškai bandoma ir bėgti. Instinktai suveikia. Pats esu uostamiesčio Melnragės paplūdimiu kelis šimtus metrų vijęsis iš Baltijos jūros su neleistinai tinklais sugautomis stintomis parplaukusį žvejį. Pasirodo, esąs senas mūsų pažįstamas, tais metais įkliuvęs trečią kartą", - prisiminė V.Marozas.

2014 metais labai stipriai padidinus baudas, brakonierių sumažėjo perpus. Tačiau ir prie jų pamažu priprantama.

„Prisimenu, kaip po to skyrėme 60 ir 28 tūkst. tuometinių litų, per 17 ir per 8 tūkst. eurų, baudas. Užteko tik paviešinti ir atgrasymas buvo ypač didelis. Iki tol brakonieriavimas buvo tarsi įprastas dalykas. Daug pažeidimų, nes baudos nedidelės, už padarytą žalą taip pat reikėdavo nedaug susimokėti. O dabar tam ryžtasi pabandyti norintys arba diletantai, arba užkietėję brakonieriai, nebeturintys ką prarasti. Taip vieną Klaipėdos rajono gyventoją per metus 3-4 kartus pagauname. Neseniai jį policininkai buvo keliems mėnesiams uždarę į areštinę dėl kriminalinių nusikaltimų, tai „pailsėjome". Tačiau paleistas jis vėl pastebėtas prie upės. Vėl tenka lipti ant kulnų. Tokiam jau nieko nepadarysi - važinėja be vairuotojo pažymėjimo, baudų nemoka, turto neturi. Kol nepagauname, dar pavyksta kiek užsidirbti. Turim tokių asmenų sąrašiuką. Jie niekada nepasitaisys, tad su jais daugiausia ir vargstame", - sakė V.Marozas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s