respublika.lt

Gaisro Kupiškyje buvo galima išvengti?

(13)
Publikuota: 2022 birželio 27 09:30:41, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 9 nuotr.
Tikrosios gaisro priežastys šiuo metu nustatinėjamos. Skaitytojų nuotr.

Nepaisant prevencinių priemonių ir nuolatinio visuomenės švietimo, gaisrai Lietuvoje vis dar yra įprastas dalykas. Vienas jų birželio 13-ąją kilo Kupiškyje. Po šio gaisro kupiškėnai atvirai žėrė kaltinimus miesto valdžiai ir dujų tiekėjui. Pastarieji su jiems išsakytomis pretenzijomis nesutiko ir apeliavo į gyventojų sąmoningumą.

 

Kur žiūri institucijos?

Netrukus po incidento redakcija sulaukė skaitytojos pastebėjimų.

„Rašau sužinojusi apie nelaimę Kupiškyje, kuri įvyksta ne pirmą ir ne paskutinį kartą. Vėl buvo dujų nuotėkis. Panašus incidentas yra nutikęs ir pernai, ir dar anksčiau. Žmonės kiekvienais metais skundžiasi laiptinėse sklindančiu dujų kvapu, tačiau niekas netikrina iki tol, kol įvyksta sprogimai. Pastarieji visuomet pridaro turtinės žalos ir nedaug trūksta iki milžiniškos, žmonių gyvybių galinčios pareikalauti, tragedijos.

Labai noriu, kad tai paviešintumėte. Tikiu, kad tai gali padėti sukrusti Kupiškio savivaldybės „atsakingiems darbuotojams", „Suskystintoms dujoms", merui Dainiui Bardauskui ir visiems, kurie atsakingi už tai. Gal pagaliau jie prisiims atsakomybę už savo atliekamą darbą. Mes, visi kupiškėnai, nebeturime kantrybės ir drebame nežinodami, kada nelaimė gali ateiti ir į mūsų kiemą", - atviravo Akvilė.

Ji patikslino, kad gaisras įvyko Gražvydo Kardausko bute. Jam ir dviem broliukams teko viską mesti ir bėgti į lauką. Gražvydas su dėde dar bandė gaisrą gesinti, iki atvykstant ugniagesiams gelbėtojams, bet nesėkmingai.

„Sudegė virtuvė, baldai, buitinė technika - viskas, kas buvo joje. Langas nuo sprogimo išlėkė šipuliais, koridorius apdegė, kiti kambariai aprūkę, lubos išsilydžiusios, tapetai nudegę, sunaikinta daug asmeninių daiktų, bet, ačiū Dievui, visi sveiki ir gyvi. Šeima neturi kur gyventi. Gražvydo broliai, kuriems 13 ir 14 metų, prisiglaudė pas dėdę, jis pats pas draugus, o mama guli ligoninėj dėl itin sunkios būklės. Kreipiuosi į visus, bet kokia pagalba šiuo metu yra labai reikalinga ir svarbi. Kaip tik kas gali - daiktais, buitine technika, pinigais... (G.Kardausko banko sąskaitos numeris - LT787300010136612482)", - laišką užbaigė Kupiškio gyventoja.

Žvelgti reikia plačiau

Įmonės AB „Suskystintos dujos" direktorius Valdas Budukevičius pastebėjo, kad įvykiai pateikiami taip, jog būtų didesnė intriga.

„Minimas tik dujų nuotėkis, bet nutylimos kitos gaisrų priežastys ir daugiabučių namų eksploatacijos problemos. Viešumoje skleidžiama panika, o informacijos, kuri užkirstų kelią tokioms nelaimėms, nėra, - teigė jis. -

Gaisras nesusijęs su įmonės eksploatuojamais ir jai nuosavybės teise priklausančiais dujų tinklais. Pagal nukentėjusiųjų pateiktus paaiškinimus, nustatyta, kad jokio dujų nuotėkio bei kvapo nebuvo. Nei bendrovės dujų avarinės tarnybos, nei bendrojo pagalbos centro telefono numeriu, į kuriuos skambinant daromi pokalbio įrašai, pranešimų negauta."

Bendrovės vyr. meistras apklausė minėto buto gyventojus apie įvykių raidą ir jų atliktus veiksmus. Jis pateikė administracijai paaiškinimą, papildytą paties matytais vaizdais bei kito aukšto gyventojų pasakojimais.

„Įvertinus surinktą informaciją, nekyla abejonių, kad pagrindinės gaisro priežastys yra netvarkinga daugiabučio namo bendrojo naudojimo arba butuose esanti elektros instaliacija, neteisingas elektros prietaisų pajungimas be tinkamo įžeminimo arba elektrinių prietaisų gedimas. Dėl kažkurios iš priežasčių bendrojo naudojimo namo vidaus dujotiekyje atsirado įtampa. Buvo girdimas bei galimai matomas kibirkščiavimas.

Kibirkščiavimo ir spragsėjimo niekaip negalėjo sukelti vamzdynu tiekiamos dujos ar net nesamas dujų nuotėkis.

Gyventojas paaiškino, kad ieškodamas girdimo spragsėjimo vietos atitraukė dujinę viryklę. Manome, kad atitraukiant ją galimai buvo pažeista šio prietaiso pajungimo žarna. Pažymėtina, kad, net girdėdamas elektros spragsėjimą ir judindamas viryklę, gyventojas nurodė, jog pagrindinio dujų čiaupo neužsuko. Manome, kad pažeidus pajungimo žarną dėl buvusio elektros energijos spragsėjimo įvyko lokalus dujų užsidegimas, kuris išplito. Neatmestina galimybė, kad gaisro židinys galėjo būti net ne dujos, o kibirkštys ilgintuve, nes dujinė viryklė su elektrine orkaite buvo prijungta ilgintuvu, ar kitose kabelių jungimo vietose. Užsidegus sienos apdailai, nudegė žarna ir užsidegė per ją tekančios dujos. Sutrikimą vidaus elektros tinkle patvirtina ir viršutinio aukšto gyventoja, kuri irgi girdėjo spragsėjimą", - bendrovės versiją pateikė V.Budukevičius.

Tai buvo išdėstyta Kupiškio r. savivaldybės administracijos ekstremalių situacijų komisijos posėdyje birželio 17-ąją, dalyvaujant savivaldybės vadovybei bei pastatą administruojančios įmonės UAB „Kupiškio komunalininkas" vadovui.

„Faktai konstatuoti, tačiau neišgirsta, kad ruošiamasi imtis veiksmų ar patikrinti namą, kuriame kilo gaisras. Tik įspėjus, kad nenustačius tikėtinų gedimų elektros tinkle ar butų savininkų naudojamuose prietaisuose, būsime priversti nutraukti dujų tiekimą, „Kupiškio komunalininkas" ėmėsi veiksmų", - toliau atviravo vadovas.

Jis priminė ir kitą, gaisrą 2019 m. dujotiekyje sukėlusį, atvejį.

„Tuomet apdegė renovuojamas namas, nes darbai veikiančioje dujų sistemoje ar dujotiekio apsaugos zonoje vyko, neinformavus šią sistemą eksploatuojančios bendrovės. Savivaldybė dėl to buvo įspėta, tačiau niekas nepasikeitė.

Ar normalu, kai dujų sistemą eksploatuojančios įmonės atstovas važiuodamas pro šalį pamato, kad pjaunamas dujų pilnas bendrovei priklausantis vamzdis?" - retoriškai klausė jis.

Buvo prisimintas ir žmonių atsakomybės klausimas.

„Gyventojai tapo visateisiais butų savininkais, tačiau atsakomybės suvokimas liko 1990 m. lygio, kai buto viduje esančias sistemas nemokamai prižiūrėjo eksploatuojančios įmonės. Jie pamiršta, kad tapę savininkais prisiėmė ir asmeninę atsakomybę. Dažna nelaimių priežastis, kad savo valdose dujinius prietaisus, pažeidžiant taisykles, keičia ir pajungia patys vartotojai ar jų pažįstami, o ne kvalifikuota tarnyba. „Nesilaikoma taisyklių ir vėliau", - pabrėžė jis.

Problema bus išspręsta?

Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas nurodė, kad vykstant tyrimui komentuoti situacijos negali, bet išsakė prielaidą, jog nelaimę lėmė aplinkybių visuma.

„Jau po pirmojo gaisro buvo imtasi priemonių žmonių saugumui užtikrinti: aptartas veiksmų planas, duoti nurodymai administruojančioms įmonėms, teikti pasiūlymai valstybinėms institucijoms.

Negalime sutikti, kad tai - tik savivaldybės atsakomybė. Manome, kad atsakomybės pasidalijimo proporcijos administruojant suskystintų dujų ūkį yra netolygios ir turėtų būti keistinos, - sakė jis. - Po šio nelaimingo atsitikimo buvo sukviesta rajono Ekstremalių situacijų komisija, dalyvavo ir Lietuvos dujų atstovai."

Meras paragino kupiškėnus nusiraminti bei saugiai ir pagal taisykles eksploatuoti buitinius prietaisus ir suskystintųjų dujų tiekimo vamzdynus. Atsiradus rizikos veiksniams, nedelsiant informuoti apie tai atsakingas tarnybas: namo administratorius, suskystintųjų dujų įmonės atstovus, o nesulaukus pagalbos - kreiptis į rajono vadovus.

Nelaimių galima išvengti

Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Vaidas Juknevičius pasakojo, kad miesto ugniagesiai gelbėtojai šiemet į iškvietimus dėl pastatuose jaučiamo dujų kvapo vyko tris kartus.

„Minėtas incidentas buvo trečias. Dabar vyksta tyrimas gaisro priežasčiai nustatyti. Pirmine informacija gaisrą sukėlė elektrostatinis krūvis, nors gyventojai nurodė, kad pajutę dujų kvapą elektrą bute išjungė", - sakė V.Juknevičius.

Jis prisiminė, kad kartą ugniagesiams teko vykti todėl, jog žmogus atsuko dujinės viryklės čiaupą ir pamiršo.

„Nenaudojant dujų bute esančias sklendes, kurios turėtų būti lengvai pasiekiamos, vertėtų užsukti. Jeigu kyla abejonių dėl jų sandarumo, būtina skubiai kreiptis į dujų tiekėją, kad jis jas patikrintų ir, esant reikalui, pakeistų. Nereikėtų pamiršti dujų skaitiklių, kurių tarnavimo laikas yra 10-15 metų. Prabėgus šiam terminui, reikėtų pagalvoti apie jų keitimą, - „namų darbus" vardino ugniagesys gelbėtojas. - Jeigu visgi bute pasijustų dujų kvapas, reikia atidaryti langus ir kuo skubiau palikti patalpas. Negalima jungti jokių elektros prietaisų, o apie incidentą nedelsiant informuoti avarinę dujų tarnybą arba skambinti telefonu 112."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s

     
X