E.Pašilis: dėl korupcijos sulaikytų prokurorų nusikalstami veiksmai siejami su Ūkio banko bei Kreditų unijos bylomisnuotraukos (9)

2020 gegužės 13 11:03:20 Perskaitė 1991

Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl įvairių korupcinių nusikalstamų veikų trečiadienio rytą buvo sulaikyta vienuolika asmenų, tarp jų – prokurorai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnas, advokatas. Generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teigimu, korupciniai nusikalstami veiksmai galėjo būti atliekami Ūkio banko turto iššvaistymo bei Kreditų unijos bylose.

 

Generalinis prokuroras praneša, kad sulaikyti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas, Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Donatas Puzinas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnas, Kaune praktikuojantis advokatas bei dar šeši privatūs asmenys.

„Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus duomenų, kad minėti prokurorai, taip pat Finansinių nusikaltimų tyrimo pareigūnas susitikinėja su minimu advokatu, aptarinėja jų žinioje esančias bylas, bylų eigą, aptarinėja neviešintinus duomenis, kurie gali būti naudingi tretiesiems privatiems asmenims“, – Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį teigė E. Pašilis.

„Įtariama, kad tokie veiksmai galėjo būti atlikti ypatingai didelę reikšmę turinčiose bylose, tai yra dėl turto iššvaistymo Ūkio banke, Kreditų unijos bylose, kitose finansinių nusikaltimų tyrimų bylose“, – pridūrė jis.

E . Pašilio teigimu, ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir kyšininkavimo šiuo metu atlieka, organizuoja ir kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų tyrimo ir korupcijos departamento prokurorai, o tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai.

„Visi minėti prokurorai trečiadienį yra nušalinti nuo tarnybos, pradėti tarnybiniai patikrinimai, bus peržiūrėtos tiek jų, tiek nutrauktos ir sustabdytos bylos, kur galbūt įtariamieji yra atleisti nuo atsakomybės“ , – sakė generalinis prokuroras, akcentuodamas, kad bus peržiūrėtos ir specializacijos, kurias šie prokurorai turėjo.


Ikiteisminis tyrimas dėl korupcijos: tarp sulaikytų asmenų – trys prokurorai, advokatas bei FNTT pareigūnas

Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl įvairių korupcinių nusikalstamų veikų trečiadienio rytą buvo sulaikyti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas, Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamo persekiojimo skyriaus prokuroras Donatas Puzinas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos Vilniaus apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Nerijus Valatka, Kaune praktikuojantis advokatas Šarūnas Mickevičius. Šiuo metu ikiteisminiame tyrime yra vienuolika įtariamųjų.

Šiuo metu visų įtariamųjų namuose, darbo vietose bei kitur Vilniuje ir Kaune atliekamos kratos, kiti privalomi proceso veiksmai. Sprendimai dėl kardomųjų priemonių skyrimo sulaikytiesiems bus priimami vėliau.

Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus duomenų apie tai, kad minimi prokurorai bei FNTT pareigūnas, veikdami nepriklausomai vienas nuo kito, neformaliai susitikinėja su minimu advokatu ir aptaria jų žinioje esančių ikiteisminių tyrimų eigą, neviešintinus duomenis bei galimybes priimti proceso sprendimus, kuriais suinteresuoti šio advokato neoficialiai atstovaujami privatūs asmenys. Galimai tokiu būdu tam tikrais atvejais buvo siekiama materialinės ar kitokios naudos.

Įtariama, kad tokie aptarimai bei vėliau pareigūnų atlikti veiksmai galimai buvo daromi ir ypatingo visuomenės dėmesio sulaukusiose bylose, tokiose kaip turto iššvaistymas Ūkio banke, kredito unijose bei kitose finansinėse-ūkinėse bylose. Neatmetama, kad dabartinė tyrimo aprėptis bei įtariamųjų skaičius gali kisti.

Generalinio prokuroro Evaldo Pašilio įsakymu visi trys prokurorai nuo trečiadienio nušalinami nuo pareigų, pradedami atitinkami tarnybiniai patikrinimai bei kitos vidinės procedūros.

Generalinio prokuroro nurodymu taip pat pradedamas išsamus sulaikytų prokurorų kontroliuotų ikiteisminių tyrimų patikrinimas, siekiant įvertinti jų priimtų sprendimų pagrįstumą bei teisėtumą. Prevenciniais tikslais taip pat bus patikrinta dalis ir kitų tebevykstančių bei jau baigtų ikiteisminių tyrimų, kurių objektas – įvairūs finansiniai-ūkiniai nusikaltimai. Atsižvelgus į precendento neturėjusią situaciją, prokuratūros vadovai taip pat numato artimiausiu metu atlikti dalies tokių ikiteisminių tyrimų rotaciją tarp jų kontrolę vykdančių prokurorų, peržiūrėti bei koreguoti nustatytas specializacijas.

„Be abejonės, kai tenka pradėti ikiteisminį tyrimą dėl ilgus metus dirbančių ir karjerą padariusių prokurorų galimai padarytų nusikalstamų veikų, yra labai liūdna ir apmaudu. Deja, prieš tam tikrą laiką gauti ir kruopščiai patikrinti duomenys neleido priimti jokio kito sprendimo. Taip pat noriu pabrėžti, kad nuoširdžiai tikiu, kad jog absoliučią daugumą dirbančių prokuratūroje vienija tikėjimas teisingumu ir įstatyme suformuluota prokuratūros misija mums nėra vien tik skambūs žodžiai. Ir būtent tai lemia sprendimą nesitapatinti su tais, kam vertės svarbesnės už vertybes,“ – sako generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Prokuratūros įstatymo 12 str. 3 d. numatoma, kad pradėti ikiteisminį tyrimą dėl prokuroro padarytos nusikalstamos veikos gali tik generalinis prokuroras.

Ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir kyšininkavimo atlieka Generalinės prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentas ir Specialiųjų tyrimų tarnyba bendradarbiaujant su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net