respublika.lt

Darbdaviai gali versti testuotis – kitaip rizikuosite likti be algos

(79)
Publikuota: 2022 spalio 12 19:45:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Darbdaviai gali versti testuotis – kitaip rizikuosite likti be algos. Eltos nuotr.

Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą reikalavimas darbuotojams testuotis dėl COVID-19 neprieštaravo Konstitucijai.

 

 

Teisinis reguliavimas, susijęs su reikalavimu pasitikrinti dėl užkrečiamosios ligos norint dirbti nustatytus darbus ar užsiimti tam tikra veikla, neprieštarauja Konstitucijai. Taip šiandien nusprendė Konstitucinis Teismas.

Jis neprieštaraujančiomis Konstitucijai pripažino Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo (ŽULPKĮ) 18 straipsnio (2021 m. kovo 23 d. redakcija) 1 dalį ir 18 straipsnio 4 dalies nuostatą „Darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, <...> perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę, o jeigu tokių galimybių nėra, nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio".

Ši byla nagrinėta pagal Seimo narių grupės prašymą. Parlamentarai teigė, kad minėto įstatymo nuostata darbuotojui nesuteikia galimybės laisvai pasirinkti darbą, neįvertinama, ar darbuotojas dėl savo gebėjimų galės dirbti kitą darbą, į kurį jis perkeliamas, ir pan. Pareiškėjos vertinimu, taip galimai suvaržoma asmens teisė laisvai pasirinkti darbą.

Konstitucinis Teismas vertino, ar ŽULPKĮ kai kurios nuostatos neprieštarauja Konstitucijos 29 straipsniui, įtvirtinančiam asmenų lygiateisiškumo principą, 48 straipsnio 1 dalies nuostatai „kiekvienas žmogus <...> turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas", o taip pat - Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostatai „kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę <...> gauti teisingą apmokėjimą už darbą".

Be kitko, Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad pagal ginčytą ŽULPKĮ 18 straipsnio 4 dalies nuostatą tuo laiku, kai yra nušalintas nuo darbo darbuotojas neatlieka jam pavesto darbo ir toks nušalinimas nemokant jam darbo užmokesčio, yra taikomas laikinai, t. y. iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga, ir toks nušalinimo terminas priklauso nuo paties darbuotojo: „Vadinasi, nėra pagrindo teigti, kad yra pažeidžiama Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostata „kiekvienas žmogus <...> turi teisę <...> gauti teisingą apmokėjimą už darbą".

Pernai Seimas pritarė ŽULPKĮ pataisoms, pagal kurias kai kurių profesijų atstovams galima leisti dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau reguliariai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19 liga, o Vyriausybė tuomet daliai darbuotojų įtvirtino prievolę testuotis dėl šios ligos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (79)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s