respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Buvusios TV diktorės Reginos Jokubauskaitės nusikaltimas ir nuosprendis iš arčiaunuotraukos (93)

2016 balandžio mėn. 02 d. 10:03:04
Alia ZINKUVIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Užvakar teismas skyrė bausmę girtai prie automobilio vairo sučiuptai televizijos laidų vedėjai Reginai Jokubauskaitei. Žinoma moteris pripažino klaidą, gailėjosi, teismas jai paskyrė švelniausią įstatymu numatytą bausmę. Tačiau televizijos, interneto portalai ir jų komentatoriai net apsiputoję ją žemina ir tyčiojasi jau tris savaites. Kiek bausmių žmogus gali ištverti už savo nuodėmę ir kas uzurpavo teisę trypti jo orumą? Apie tai „Vakaro žinios“ kalbėjosi su R.Jokubauskaitės kolege, ilgamete radijo ir televizijos laidų vedėja Bernadeta Lukošiūte.

×
nuotr. 2 nuotr.
Regina Jokubauskaitė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

- Ko gero, iki šiol net nepagalvojote, koks baisus ginklas yra viešumas?

- Nežinau, ar tai ginklas, bet jis tikrai gali būti mirtinas, ne tik metaforos prasme. Gerai, kad Regina labai rūpinasi dukra, nes jeigu žmogus būtų paliktas vienas, tai nežinau... Aš apskritai nesuvokiu, kodėl šitaip vyksta. Norėjau pasakyti, kad žmogui, kuris kas savaitę prisitvojęs laksto keliais, ir tam vargu ar bepadėtų tokia bausmė. O čia moteris, įpusėjusi septintąją dešimtį, ir atsitiko taip... Na, visiems gali atsitikti. Svarbiausia, niekas nesako, kad tai gerai - su 2 promilėmis, kur tave, žmogau, neša?

Bet Regina labai gailisi, teisme nuoširdžiai viską išpasakojo, atsiprašė. Teisėja skyrė bausmę. O žiniasklaida dar iki teismo ją linčiavo, ketvirčiavo, kalė prie kryžiaus. Niekada nebuvau akivaizdžiai susidūrusi su tokia situacija, kokia buvo teisme, kai suvažiavo būriai žurnalistų. Bandžiau sakyti jiems, kad gana jau, gana tą žmogų persekioti. Bet jie sako, toks darbas... Aš manau, kad žiniasklaidos darbas informuoti - pagavo, užfiksavo, pranešė, tuo ir baigiame. Paskui jau teismas pasakys, ko ji nusipelnė už tą savo poelgį.

Tiesą sakant, nemačiau nė vieno iš tų nufilmuotų momentų, nes pastaruoju metu buvau labai užimta, rengiamės Lietuvos radijo 90-mečiui. Bet vieną vakarą grįžau vėlai, ir sūnus sako: „Mama, paskambink Reginai, nes jai tikriausiai dabar labai sunku.“ Tai buvo po to parodyto reportažo, buvo baisu, kad ji nepultų į neviltį. Bet toliau buvo tokios žiaurios patyčios...

- Tuo metu šalyje kaip tik vyko akcija prieš patyčias, kurią kasmet kovo pabaigoje organizuoja „Vaikų linija“.

- Jūs manote, kad vaikai viso to nematė? Tai buvo tikrų tikriausias patyčių pavyzdys. Su daug kuo mes taip kovojame - pakabiname mieste reklaminius skydus, projektukai vyksta, pinigai išleidžiami, ir tuo pat metu savaitę tyčiojamasi iš žmogaus, kuris dorai išdirbo vos ne 50 metų, kuris dorai gyveno, dirbo mėgstamą darbą. Ir dirbo gerai.

Apie Reginą galėčiau tik geriausius žodžius pasakyti, mes juk iš vieno krašto, ji - iš Skaudvilės, aš - iš Viduklės, atėjome į radiją per tą patį didžiulį konkursą 1969 m., be jokių pažinčių. Iš 200 žmonių komisija išsirinko tris - R.Jokubauskaitę, Aleksą Anikiną ir mane. Aišku, dabar ne kasdien bendraujame, bet susitikusios būtinai pasišnekučiuojame savo žemaičių patarme. Man Regina yra vienas iš diktoriaus etalonų pagal balsą, pagal kalbėjimo manierą, kalbos stilių, išmanymą, suvokimą. Ir va, ėmė žmogus ir suklupo. Faktas, nereikia taip elgtis, bet ar už tą klaidą reikia šitiek bausti?

- Tiražuojamos pikantiškos detalės iš apsvaigusios moters pokalbio su pareigūnais, bet pamėginkite sužinoti, ar jūsų laiptinėje negyvena už pedofiliją teistas pilietis. Manote, pavyks - juk jo privatumą saugo įstatymas?

- Mes esame irgi ne vieši žmonės, o tik žinomi, atpažįstami. Ir mes turime turėti savo privatumą. Šiuo atveju aš priblokšta, tiesiog priblokšta mūsų žiniasklaidos. Tik trys žiniasklaidos priemonės - LRT, „Respublika“ ir „Lietuvos žinios“ - išliko santūrios. Per vieną diskusiją apie žiniasklaidos nepriklausomumą, regis, profesorė Audronė Nugaraitė pavartojo terminą - ekologinė žiniasklaida. Manau, tik toms mano minėtoms žiniasklaidos priemonėms ir tinka šis terminas. Nes likusioms nėra jokių tabu, nėra jokių etikos dalykų.

- Žiniasklaida laisva, bet vertybės iškraipytos ar visai išsitrynusios?

- Laisvė pirmiausia yra didžiulė atsakomybė. Tiek valstybės, tiek žmogaus, tiek vadovų ar mūsų išrinkto Parlamento - ar jaučia jie atsakomybę? Juk tai, gyvenant laisvam, yra tikrasis tavo sąmoningumas, tavo esmė. O laisvė suprantama primityviai: noriu - pasistačiau namą prie vandens, ir kad niekas neprieitų, noriu - kelią nusitiesiau per kažkieno kiemą ar lauką, noriu - laiptinę privėmiau... Tik nebrandus žmogus gali manyti ir sakyti, kad laisvė - gyventi, kaip noriu.

Sakoma, kad vaikams, kai jų tėvai suklysta, suklumpa, yra labai sunku suvokti, jog tėvai yra tik žmonės. Žiniasklaida šiuo atveju irgi nesuvokia, kad ir žinomi žmonės yra tik žmonės. Kiekvienas gali suklysti.

- Tarp žurnalistų taip pat yra ir pričiuptų prie vairo su promilėmis, yra net nuteistų už narkotikus. Bet iš kur toks azartas viešai teisti, su pasimėgavimu žeminti?

- Vienam operatoriui teisme sakiau, koks baisus jų darbas, ir jis su tuo visiškai sutiko. Na, bet žmogus dirba tokį darbą. Gal operatoriui moraliai lengviau, jis tik fiksuoja, bet labai svarbu, kaip tai sumontuota, kaip pateikta.

Nesu įsigilinusi, bet man įdomu, tiesiog smalsu, gal žmogus galėtų paduoti į teismą tuos, kurie tyčiojasi, žemina? Ar čia irgi yra žodžio laisvė? Kitas niuansas - žmogus nori kuo greičiau užmiršti visą tą purvą ir pradėti tarsi iš naujo gyventi.

- Ar nebaisu tokioje visuomenėje gyventi?

- Na, negyveni juk kiekvieną dieną, kiekvieną minutę apie tai galvodamas. Tu stengiesi gyventi savo gyvenimą. Ačiū Dievui, turi savo artimuosius, su kuriais nenutrūkęs ryšys. Kol kas aš dar turiu savo mėgstamą darbą, atsiranda ir prošvaisčių, kaip, pavyzdžiui, „Kino pavasaris“, teatro spektaklis ar koncertas. Tu tiesiog stengiesi, kad bent jau tiems, kurie šalia tavęs, būtų jaukiau ir šviesiau. Taip turbūt ir turime gyventi.

Bet turbūt ir tokios rūšies žiniasklaida neišnyks... Kol yra žmonių, kurie visa tai žiūri, ir reitingai aukšti, deja, tos patyčios vyksta.

Galbūt išeitis vis dėlto yra - nežiūrėti tokių laidų, kad nebūtų reitingų, nerašyti šlykščių komentarų, neatversti tų interneto puslapių, kur tokie komentarai rašomi. Aš, beje, taip ir darau. Seniai nežiūriu tokių laidų. Ačiū Dievui, yra kultūros kanalas, yra daugybė gerų knygų, yra bendravimas, mėgstamas darbas. Yra daug kitų dalykų, kuriais reikia gintis ir saugotis kaip nuo meningokoko. Tiesiog turėti vakciną nuo tos mirtinos infekcijos. Mirtinos ta prasme, kad ji žudo tavo sielą, užteršia tave.

Žinote, ši situacija turi iš šviesų atspalvį. Regina pasitikrino savo reitingus. Nes visi kolegos iš karto, kai tik buvo pranešta apie įvykį, siuntėme jai palaikymo žinutes. Paskui LRT buvo laida, kur buvo pakviestas ir Arūnas Valinskas, taip pat sulaikytas išgėręs. Į tą laidą skambino daugybė žmonių ir nė vienas Reginos nepasmerkė. Manau, reikia pasidžiaugti, nes tai buvo tarsi savotiškas sociologinis tyrimas, kuriame žmonės ją reitingavo aukščiausiai.


Viešas laiškas

Labai atsiprašau visų, kuriuos nuvyliau. Visada smerkiau tuos, kurie vairuoja neblaivūs, žinojau, kad išgėręs žmogus negali suprasti savo veiksmų, bet padariau nedovanotiną klaidą ir šiandien pati esu teisiama.

Bausmės nusipelniau. Priimsiu. Neginčysiu.

Žinomam žmogui tenka daugiau rykščių. Taigi esu baudžiama triskart: bauda - pagal įstatymus, viešu išsityčiojimu ir darbo praradimu - galbūt visam laikui.

Tačiau manau, kad nenusipelniau jau 21-ą dieną trunkančio linčiavimo visuomenės informavimo priemonėse. Prašau leisti atsitiesti ir nežaloti garbaus amžiaus tėvelio, dukters ir mano sveikatos.

Nuoširdžiai Jūsų, Regina Jokubauskaitė

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (93)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BOMBA: Afganistane žuvo 17 žmonių ir dar dešimtys buvo sužeisti, kai mečetėje Rytų Afganistane penktadienio pamaldų metu buvo detonuota bomba.
  • KELYJE: praėjusią parą, spalio 17-ąją, Lietuvos keliuose policija užregistravo 87 eismo įvykius, 10 eismo įvykių metu buvo sužeista 14 žmonių; žuvo 53 metų pėsčiasis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

 +9 +11 C

 

+9 +11 C

+15 +17 C

+15 +17 C

 

 +16 +17 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s