Bendrijas siaubia finansiniai aferistai

2011 gegužės 20 18:00:40 Perskaitė 3710

Sprendžiant iš policijos suvestinių, vieta, kur daugiausia iššvaistoma svetimų pinigai, yra daugiabučių namų savininkų bendrijos (DNSB). Dažniausiai finansiniais nusikaltimais įtariami bendrijų pirmininkai ir buhalteriai. Anot žiniatinklio “Blogabendrija.lt” teisininko Mindaugo Steponavičiaus, tai rodo mūsų įstatymų netobulumą - bendrijų vadovų kontrolė yra minimali, todėl jie ryžtasi dažnai nusikalsti.

Įtarimai pasisavinus bendrijų pinigus - dažni

Vien per praėjusią savaitę policijoje buvo įregistruoti du pareiškimai, kurių viename DNSB pinigų iššvaistymu įtariamas bendrijos pirmininkas, kitame - buhalterė.

Ukmergėje dėl galimai nusikalstamos veikos pareiškimą policijai įteikė bendrijos “Neringa” pirmininkas. Su “Respublika” sutikęs kalbėti, bet savo pavardę atsisakęs viešinti vyras tvirtino, kad jo pavaldinė M.L. iš “Neringos” kasos galėjo pasisavinti 6300 litų.

Didelei bendrijai tai gal ir nebūtų reikšminga suma, tačiau “Neringai” ji nėra tokia jau maža. Mat per mėnesį iš gyventojų sumokėti už komunalines paslaugas bendrijoje surenkama vos po 450 litų. Vadinasi, buhalterė galimai pasisavino didesnę sumą nei metinis “Neringos” biudžetas.

Bendrijos pirmininkas “Respublikai” teigė, kad trūkumas aptiktas po to, kai reviziją atliko DNSB narių sudaryta komisija. “Buvo peržiūrėti dešimties metų laikotarpio dokumentai. Kadangi buhalterė nesutiko su nustatytu trūkumu, parašėme pareiškimą policijai. Manau, teisėsauga viską išsiaiškins. Tai pat ir tai, kada dingo bendrijos nariams priklausiusi pinigų suma”, - sakė bendrijos pirmininkas.

Kitą pranešimą apie galimą nusikaltimą gavo Varėnos r. policijos komisariatas. Šįkart jį parašė vienos to paties rajono Matuizų kaimo DNSB nariai. Jie įtaria, kad jų pirmininkas A.V. per mažiau nei metus - nuo 2008-ųjų rugsėjo 26-osios iki 2009-ųjų liepos 28-osios - pasisavino bendrijai priklausiusius beveik 2 tūkstančius litų.

Atokiame Matuizų kaime, kur beveik nėra jokio darbo, tai - labai dideli pinigai.

Kalbėdamas su “Respublikos” žurnalistu Matuizų seniūnas Antanas Soraka dar nebuvo girdėjęs apie galimą finansinį nusikaltimą jo administruojamoje teritorijoje. “Tačiau jeigu taip iš tikrųjų įvyko, kaime tai būtų neeilinis įvykis. Turime dešimt daugiabučių, kuriuose šeimininkauja keturios ar penkios bendrijos. Iki šiol apie panašius dalykus neteko girdėti”, - tvirtino A.Soraka.

Tuo tarpu Varėnos r. vyriausiasis prokuroras Audrius Matulionis tvirtino, kad skundų dėl galimo pinigų švaistymo bendrijose vietos prokuratūra gauna nemažai. “Tiesa, ne visuomet jie pasitvirtina. Tačiau, žinoma, buvo ir tokių bylų, kurios pasiekė teismą”, - sakė pašnekovas.

Už grotų - ir pirmininkė, ir buhalterė

Jei bus įrodyta M.L. ir A.V. kaltė, šie asmenys dėl palyginti nedidelių iššvaistytų sumų, ko gero, atsipirks baudomis. Tačiau yra ir tokių DNSB vadovų, kurie bendrijos nariams priklausančias lėšas švaistė stambiu mastu, todėl jiems buvo skirtos realios laisvės atėmimo bausmės.

Tarkim, Vilniaus apygardos teismas po 2 metus ir 6 mėnesius kalėti pasiuntė buvusią sostinės 499-osios DNSB pirmininkę Teresę Daniliuk ir jai talkinusią buhalterę Viktoriją Politikienę. Joms taip pat priteista atlyginti namui padarytus nuostolius.

Kaip pripažino teismas, vagilės solidariai iš DNSB kasos pasisavino net 126 tūkst. litų. Tiesa, bendrijos nariai nesutinka su teismo sprendimu ir tvirtina, kad pavogta suma gali siekti beveik 300 tūkst. litų.

T.Daniliuk ir V.Politikienė 499-osios DNSB pinigus savinosi nuo pat 1996-ųjų, kai buvo išrinktos eiti atsakingas pareigas. Tačiau už rankos vagilės buvo nutvertos tik 2007-aisiais, kai šilumininkai pagrasino už skolas nebetiekti namui šilumos. Bendrijos nariams grasinimas prilygo šokui - dauguma jų mokesčius bendrijai mokėjo tvarkingai, o į šilumininkų sąskaitą jie nepateko. Buvo sušauktas gyventojų susirinkimas, jame ir pradėjo aiškėti stulbinantys dalykai - kieno iš tikrųjų kišenėje atsidūrė atsiskaityti su paslaugų teikėjais surinktos lėšos.

Vilniaus 499-oji DNSB skolose maudosi iki šiol - T.Daniliuk ir V.Politikienės padarytos skylės bendrijos biudžete niekas neužlopė. Teismo sprendimu tai lyg ir turėtų padaryti pačios vagilės, bet jos, kaip paaiškėjo, pinigų neturi, o jų turimas turtas yra labai mažos vertės.

Iš kreditorių daugiausiai DNSB yra įsiskolinusi tiems patiems šilumininkams. Jei dabar už grotų sėdinčios buvusios bendrijos vadovės nepadengs šimtatūkstantinės skolos, tikėtina, kad tai bus priversti padaryti ir kartu antrąkart už komunalines paslaugas susimokėti likę bendrijos nariai.

Vagystės dažnėja

Kad DNSB priklausančias lėšas jų vadovai savinasi dažnai, patvirtino ir žiniatinklio “Blogabendrija.lt” teisininkas M.Steponavičius.

“Pastaruoju metu labai dažnai tenka sulaukti nemažai bendrijų narių nusiskundimų dėl galimo bendrijos lėšų švaistymo bei pasisavinimo. Iš pateikiamos informacijos matyti, kad dėl bendrijos pirmininkų ir/ar buhalterių neteisėtų veiksmų bendrijos nariams padaromos žalos dydis gali siekti net kelias dešimtis tūkstančių litų. Be namo bendrijos narių pritarimo padidinti atlyginimai bendrijos valdymo organams ir darbuotojams, papildomos piniginės išmokos ar priedai - labai dažnai yra tik lengviausiai pastebimi ir iš esmės menkiausio masto pažeidimai, palyginti su kita užslėpta bendrijų pirmininkų veikla”, - “Respublikai” teigė M.Steponavičius.

Anot jo, ne kartą teko skaityti spaudoje apie tai, kad bendrijų nariai moka nemažus mokesčius bendrijoms, nors realiai jokios jiems priklausančios bendrosios nuosavybės priežiūros paslaugos nebūna teikiamos. “Įsigilinus į situaciją paaiškėja, kad bendrijos iš tikrųjų būna sudariusios fiktyvias paslaugų pirkimo sutartis su paslaugų teikėjais, tačiau jokie darbai ar paslaugos realiai neteikiamos, o sutartyje numatyta suma už paslaugų teikimą tariamam paslaugų teikėjui sumokama. Ne rečiau pasitaikanti situacija, kai bendrijų pirmininkai iš namo bendrijos narių surinktų lėšų paslaugų teikėjams apskritai neperveda, tokiu būdu bendrija lieka įsiskolinusi už namui tiektą elektros energiją, vandenį ar kitas paslaugas, o bendrijos skolos ir pirmininkų atliktos machinacijos paaiškėja tik po ilgos kovos pavykus nuversti bendrijos pirmininką ir pamačius neapmokėtas paslaugų teikėjų sąskaitas”, - pasakojo teisininkas.

Priežastis - netobuli įstatymai

Tačiau kodėl DNSB tapo tokiu geidžiamu aferistų masalu? Pasak žiniatinklio “Blogabendrija.lt” teisininko M.Steponavičiaus, labiausiai dėl to kalti netobuli įstatymai.

M.Steponavičiaus nuomone, problemų bendrijose atsiranda dėl netinkamai reglamentuojamos jų veiklos kontrolės. “Pagal šiuo metu galiojančią Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo redakciją, bendrijos finansinės veiklos kontrolė yra pavesta vidiniam bendrijos organui - revizoriui arba revizijos komisijai. Deja, ko gero, pakaktų dviejų rankų pirštų suskaičiuoti bendrijas, kuriose revizijos organai tinkamai gali įgyvendinti jiems pavestas funkcijas. Praktika rodo, kad daugelyje bendrijų revizijos komisijos apskritai nėra arba ji negali tinkamai vykdyti savo veiklos dėl reikiamos kompetencijos stokos ar bendrijos pirmininko atsisakymo revizijos komisijai pateikti tinkamos kokybės bendrijos finansinius dokumentus. Akivaizdu, kad toks bendrijų veiklos kontrolės organas praktiškai nėra veiksmingas, todėl tikėtina, kad nepakeitus teisinio reglamentavimo ir nesukūrus veiksmingo bendrijų veiklos kontrolės mechanizmo bendrijos narių mokami mokesčiai ir toliau bus naudojami asmeninėms bendrijos pirmininko ir buhalterio reikmėms”, - dėstė pašnekovas.

Jis sakė, kad bendrijos nariams kilus abejonių dėl bendrijos valdymo organų vykdomos veiklos, renkamų mokesčių ir panašiai, bendrijos nariai turėtų nedelsdami kreiptis į bendrijos pirmininką. Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas bendrijos pirmininkui numato pareigą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas atsakyti į gautą paklausimą ir suteikti visą jame reikalaujamą informaciją. Bendrijos pirmininkui nevykdant šios pareigos, bendrijos nariai turi teisę kreiptis į teismą. Bendrijos nariams turint įtarimų dėl neskaidrios bendrijos finansinės veiklos ar įtariant bendrijos pirmininką ar buhalterį švaistant bendrijos lėšas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo būtina kreiptis į vietos policijos komisariatą ar prokuratūrą.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net