Bedarbis, bet velniškai turtingasnuotraukos (12)

2020 liepos mėn. 24 d. 06:35:28 Perskaitė 5076

Penkiolika metų niekur oficialiai nedirbantis rokiškėnas Algimantas Velutis sugebėjo sukaupti įspūdingus turtus. Tačiau teisėsaugininkai išsiaiškino, kad juos sunešė tikrai ne aitvaras, o nelegali prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis ir alkoholiu. Išgirdus galutinį Temidės verdiktą, vyrui liko tik graužti nagus iš apmaudo, kad daugiau nei ketvirtį milijono eurų laikė „kojinėje“, o ne išleido savo malonumui.


Paskutines legalias ir apmokestinamąsias pajamas Rokiškyje gyvenantis A.Velutis gavo 2005-ųjų rugpjūčio mėnesį. Ir nuo to laiko niekur oficialiai nebedirbo. Tačiau tai nereiškia, kad vyras sėdėjo namuose sudėjęs rankas. Priešingai, sukosi kaip vijurkas. Tik vengdamas saulės šviesos slėpėsi šešėlyje, iš kurio jį galiausiai ir ištraukė teisėsaugininkai.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) galutine ir neskundžiama nutartimi pripažino, kad A.Velutis pagrįstai nuteistas dėl neteisėto praturtėjimo. Už tai jis per artimiausius dvejus metus privalės sumokėti 16 871 euro baudą. Pinigai tikrai nemaži, bet visiškas menkniekis, lyginant su suma, kurią teismas nusprendė konfiskuoti iš nuteistojo - daugiau nei ketvirtis milijono eurų. Per kratą jo namuose rasti 354 370 eurų papildys valstybės biudžetą.

LAT paliko galioti A.Velučiui nepalankią Lietuvos apeliacinio teismo nutartį. Prieš tai Panevėžio apygardos teismas rokiškėną dėl neteisėto praturtėjimo išteisino, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Kaltu vyras pripažintas tik dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, už ką skirta 9415 eurų bauda.

Kol A.Velutis džiaugėsi palankia pirmosios instancijos teismo bausme, ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Aidas Amparavičius išteisinamąją nuosprendžio dalį apskundė ir įrodė, jog bausmė buvo per švelni. Tada jau pats nuteistasis su kasaciniu skundu kreipėsi į LAT.

LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija pastarąjį išnagrinėjo ir atmetė. Konstatuota, kad „visi bylos duomenys įvertinti ir aptarti, apeliacinės instancijos teismo išvados dėl įrodymų vertinimo ir faktinių bylos aplinkybių yra išsamios ir logiškos“. Nuspręsta, jog pripažinęs A.Velutį kaltu dėl nusikalstamo praturtėjimo, apeliacinės instancijos teismas pagrįstai taikė baudžiamojo poveikio priemonę - jo namuose rastų pinigų konfiskavimą.

A.Velutį ant teisiamųjų suolo pasodino Panevėžio apskrities VPK pareigūnai, jo namuose radę 9031 pakelį cigarečių be lietuviškų banderolių. Jų rinkos vertė - 21 526 eurai. Tai buvo ne vienintelis laimikis. Aptikta ir seife laikyta įspūdinga suma grynųjų pinigų. Teisėsaugininkai iš karto įtarė, jog jie gauti iš neteisėtos veiklos.

A.Velutis prisipažino, kad kontrabandines cigaretes laikė, neva jomis norėdamas atsidėkoti bulves kasti padėjusiems darbininkams. Vyras akivaizdžiai melavo, nes rasti įrodymai patvirtino, jog jis Rokiškyje vertėsi neteisėta prekyba cigaretėmis. Ir tik jomis. Penkiolika metų oficialiai nedirbantis rokiškėnas keturis kartus (2000-2009 m.) teismo nuosprendžiais ir baudžiamaisiais įsakymais pripažintas kaltu dėl neteisėto etilo alkoholio skiedinių laikymo. Pasak prokuroro A.Amparavičiaus, tai tik patvirtina, kad nelegali veikla galėjo būti vienas iš vyro pajamų šaltinių. Nes iš ko jis pragyvena, neaišku.

Po kratos A.Velutis tikino, kad šie pinigai yra ne jo, tačiau atsisakė pasakyti kieno. Teismas nepatikėjo po aštuonių mėnesių pateiktu paaiškinimu, kad dalį namuose rastų pinigų namo įsigijimui ir bendram verslui pradėti davė sūnus (210 tūkst. eurų), o likusius paskolino trys asmenys. Nustatyta, kad vienas iš pastarųjų paskolino tiek, kiek pats per metus uždirbo, kitas pinigų neva negailėjo, nors pats turėjo paėmęs nemažą paskolą (172 tūkst. eurų). O 50 tūkst. eurų rokiškėnui, net nepasidomėjęs, kam jų reikia, „paskolino“ buvęs bendradarbis, su kuriuo šis nebendravo maždaug dešimtmetį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net