respublika.lt

Ar pavyks pasodinti bent vieną?

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 18 10:31:54, Darius ČIUŽAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Korupcinę politikų ir koncerno „MG Baltic“ bylą narpliojantiems teisėsaugininkams pradėjus šio proceso dalyviams įteikinėti kaltinamąjį aktą, užkulisiniai žaidimai ne tik įgavo naują pagreitį, bet ir persikėlė į aukštesnį lygį. Bylos perdavimo teismui išvakarėse dėl mesto šešėlio teisintis teko ir generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui.

 

Vakar prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba patvirtino, kad plačiai aptarinėjamoje byloje proceso šalims įteiktas kaltinamasis aktas. Šiandien 108 tomų byla bus perduota Vilniaus apygardos teismui. Kaltinimai pareikšti Eligijui Masiuliui (daugiau nei 106 tūkst. eurų kyšio paėmimu), Gintarui Steponavičiui (15 tūkst. eurų), Šarūnui Gustainiui (per 8 tūkst. eurų), Vytautui Gapšiui (per 27 tūkst. eurų) ir Raimondui Kurlianskiui.

Darbo partija kaltinama kyšininkavimu ir prekyba poveikiu, Liberalų sąjūdis - kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Specialiųjų tyrimų tarnybos  Vilniaus valdyba baigė nagrinėti „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą, kuri galutinai bus perduota teismui šiandien.

„Norėtume pranešti, kad Vilniaus apygardos prokuratūra ir STT Vilniaus valdyba baigė politinės korupcijos bylą, yra surašytas kaltinamasis aktas, kuris įteikinėjamas kaltinamiesiems, teikimo procesas turėtų būti baigtas, ir byla bus perduota Vilniaus apygardos teismui“, - antradienį žurnalistams sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Tuo metu STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius sakė, kad svarbiausia, jog „MG Baltic“ atvejis iškilo į viešumą.

„Byla rodo, kad verslo atstovai dėjo visas pastangas per savo atstovą tam, kad būtų papirkti politikai, kad būtų daroma įtaka sprendimui, kad būtų daroma įtaka žmonėms, kurie sprendimus priima aukščiausiu lygmeniu, ir šitas mechanizmas svarbiausia, kad neliko latentinis, iškilo viešumon, ir mes turėjome galimybę jį atskleisti“, - sakė STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininkas R. Lukošius.

Jis taip pat pridūrė, kad svarbiausia yra ne tai, kokių dydžių kyšiai galimai buvo skiriami, bet visas veiklos mechanizmas.

„Kaltinimai yra reiškiami dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, sumos yra ganėtinai įspūdingos, bet esmė ne sumose, bet veiklos mechanizme, jos sistematiškume, nebijant tiesioginių prieigų prie politinių veikėjų ir kitų aukštų pareigūnų, valdžios atstovų, kurie gali priimti ir priima sprendimus, kalbėtis su jais, reikalauti, prašyti palankių sprendimų“, - kalbėjo R. Lukošius. Jo teigimu, bylos perdavimas teismui truko 17 mėnesių, ir tai - optimalus terminas.

Anot R. Lukošiaus, kai kurie įtarimai nepasitvirtino.

„Pirminiai įtarimai ir juose aprašomos aplinkybės yra tikslinamos, kaip ir kiekvienoje byloje, taip ir šioje, pirminiuose įtarimuose buvo įtarimai dėl generalinio prokuroro skyrimo, tai šitos aplinkybės nėra likusios“, - sakė jis.

Pirmasis į šiuos veiksmus vakar sureagavo papirkimu ir prekyba poveikiu įtariamas koncernas „MG Baltic“. Jo atstovai pareiškė, jog su pareikštais kaltinimais nesutinka. Susipažinus su ikiteisminio tyrimo medžiaga, jiems neliko abejonių, kad sulaukta nepagrįstų kaltinimų, o procesu bandoma pasinaudoti kovoje dėl politinės įtakos.

„Mūsų laukia ne vieni metai ilgų ginčų, kurie tik įrodys, kad tai, dėl ko ginčijamasi, neaišku patiems kaltintojams. Po dvejų metų išvedžiojimų ir interpretacijų pagaliau turėsime galimybę lygiavertėmis sąlygomis įrodinėti savo poziciją teisme. Per šį laikotarpį be jokių skrupulų buvo viešinama tyrimo medžiaga, formuojama nuostata, kad bet kuris paminėtas asmuo jau yra kaltas, nepriklausomai nuo teismo proceso baigties. Toks beatodairiškas siekis paženklinti kaltinimais koncerną „MG Baltic“ tik didina visuotinį nepasitikėjimo jausmą bei demonizuoja ne tik verslą ir politines partijas, bet ir bet kurį, kas patenka po specialiųjų tarnybų presu“, - neabejoja koncerno „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus.

Papirkimu ir prekyba poveikiu įtariamo jau buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio advokatas viešai pareiškė, jog byla tirta selektyviai, kyla abejonių dėl tyrimo tendencingumo ir prokuroro šališkumo. Nusistebėta, kad taip ir neapklaustas su koncerno atstovais susitikinėjęs generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Vakar pastarasis kategoriškai paneigė po paskyrimo į šias pareigas susitikinėjęs su kokiais nors „MG Baltic“ atstovais. E.Pašilis prisiminė tik apie prieš porą metų viešai skelbtą bendrakursių susitikimą, kuriame dalyvavo jis ir „MG Baltic“ valdybos narys Romanas Raulynaitis.

„Vienintelis susitikimas su buvusiu kurso bendramoksliu R.Raulynaičiu vyko kurso susitikime 2016 m. pradžioje, maždaug mėnuo po paskyrimo į pareigas. Kurso susitikimas vyko viešoje vietoje - kavinėje, dienos metu. Jo metu asmeniškai su R.Raulynaičiu bendrauti neteko,“ - patikino generalinis prokuroras E.Pašilis.


Dėl šios bylos kylantis vis garsesnis triukšmas Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, teisininko Egidijaus BIČKAUSKO nė kiek nestebina.

- Matant, kas darosi „MG Baltic“ ir politikų korupcijos bylos dar net nepradėjus nagrinėti teisme, kyla klausimas, ar atlaikys Temidė?


- Norisi tikėti, kad teisingumas bus pasiektas. Jei paimtas tik kyšis, tai vienas dalykas. O jei dar yra ir kitų niuansų, bijau, jog šioje byloje teisingumas visų nebus suprastas vienodai. Vieni manys, kad teisinga, kiti - ne. Kad teisėjams bus nelengva, galima neabejoti. Sunku pasakyti, ar jie bus principingi iki galo, ar gali pasiduoti spaudimui. Viskas priklausys nuo jų stuburo kietumo. Spaudimas bus iš absoliučiai visų pusių ir į priešingas kryptis. Deja, teisėjai irgi žmonės.

Kas dabar vyksta su kandidatu į teisingumo ministrus, taip pat yra šio žaidimo dalis. Ponas Giedrius Danėlius gina Raimondą Kurlianskį. Juokingiausia tai, kad pagal įstatymus, kiek pamenu, jis neturi teisės atsisakyti gynybos. Išskyrus tam tikras išimtis, kurios čia negalioja. O R.Kurlianskis gali atsisakyti jo, kaip gynėjo, paslaugų. Paradoksas, kad būtent R.Kurlianskis duos sutikimą būti G.Danėliui teisingumo ministru, ar ne.

- Ar ši byla netaps išbandymu Lietuvai ir jos visai teisinei bei politinei sistemai?

- Nemanyčiau. Jinai svarbi, bet tikrai ne išbandymas. Per tuos nepriklausomybės metus turėjome panašių procesų, kai teisėjams reikėjo spręsti - pasiduoti politiniams spaudimams ar žiūrėti grynai tik iš teisinės pusės. Klausimas, kiek tokius išbandymus atlaikėme. O ar netapo išbandymu prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės byla dėl slaptos informacijos nutekinimo? Šio išbandymo mes iki galo neišlaikėme.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s