respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Ž.Plytnikas laimėjo konkursą, nors pasirodė kaip žioplys

2011 gruodžio mėn. 07 d. 13:05:00
Valdas KVEDARAS, "Respublikos" žurnalistas

Prieš metus Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriumi paskirto Žydrūno Plytniko vis neaplenkia skandalai. Per šį laiką vis įsiplieskia ir vėl nutyla spėliojimai, ar buvusio skandalingai pagarsėjusio ūkio ministro Dainiaus Kreivio globotinis teisėtai paskirtas vadovauti šiai tarnybai. „Respublikai“ Valstybės tarnybos departamentas patvirtino - konkurso direktoriaus pareigoms nugalėtoju Ž.Plytnikas pripažintas neteisėtai.

Dangstėsi įstatymu

„Respublikai“ tapo žinoma, kad Valstybės tarnybos departamento (VTD) prie Vidaus reikalų ministerijos specialistai dar praėjusių metų pabaigoje domėjosi Ūkio ministerijos paskelbtu konkursu VPT direktoriaus pareigoms. Jame dalyvavo vienintelis kandidatas, tuometinio ūkio ministro D.Kreivio bendramokslis Vilniaus pedagoginiame universitete ir tuomet laikinai tarnybos direktoriaus pareigas einantis Ž.Plytnikas.

Kuo baigėsi minėtas patikrinimas, viešai nebuvo skelbiama. „Respublikai“ panorus susipažinti su VTD atlikto patikrinimo išvadomis, departamento direktorė Laima Tuleikienė teigė tokių dokumentų kopijų negalinti pateikti.

„Pagal Visuomenės informavimo įstatymą valstybės institucijos jums gali suteikti informaciją, tačiau ne dokumentus, kuriuose nurodyti asmens duomenys. Pateikite, prašau, klausimus - į juos atsakysime“, - už neva asmens duomenų įstatymo širmos iš pradžių bandė slėptis ši valdininkė.

Ir tik paprašius nurodyti konkretų įstatymą ir jo straipsnį, - o tokių valdininkė nesurado, - VTD redakcijai pateikė patikrinimo išvadų kopijas. Redakcija taip pat turi vykusio konkurso garso įrašą, kuriame girdėti „sklandūs“ būsimojo VPT direktoriaus atsakymai.

Reikalavimų neatitiko


Pasirodo, VTD komisija nustatė, kad konkurso VPT direktoriaus pareigoms nugalėtoju pripažintas Ž.Plytnikas neatitiko net dviejų Valstybės tarnybos įstatymo reikalavimų.

Tuometinio ūkio ministro D.Kreivio pasirašytose konkurso nuostatose buvo reikalaujama, kad VPT direktorius privalo turėti ne mažesnę negu 3 metų vadovaujamojo darbo patirtį. Komisija suskaičiavo, kad toks Ž.Plytniko stažas - vos dveji metai ir kelios dienos.

Komisija taip pat nustatė, kad Ž.Plytnikas neatitiko ir kito konkursinio reikalavimo - B1 lygiu nemokėjo užsienio kalbos.

„Konkurso laimėtojas Žydrūnas Plytnikas neatitiko Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus pareigybės aprašyme nustatytų reikalavimų“, - konstatuojama VTD direktorės L.Tuleikienės pasirašytame ir Ūkio ministerijai adresuotame rašte, kuriame raginama laikytis įstatymų ir apie priimtus sprendimus informuoti departamentą.

Vienas apie batus, kitas apie ratus

Konkurso metu Ž.Plytnikui buvo užduoti šeši klausimai, visa procedūra truko šiek tiek daugiau negu 10 minučių.

Pirmiausia Ž.Plytnikas buvo paprašytas išvardyti pagrindines Viešųjų pirkimų tarnybos funkcijas, uždavinius, teises, taip pat išsakyti nuomonę dėl rengiamo įstatymo pataisų, kuriomis numatoma išplėsti šios tarnybos funkcijas. „Respublika“ spausdina dalį Ž.Plytniko atsakymo (kalba netaisyta - aut. past.).

„Kadangi Viešųjų pirkimų tarnyba yra institucija, kuri vykdo viešųjų pirkimų politiką, pirmas iš jos uždavinių būtų Viešųjų pirkimų įstatymo vykdymas ir politikos vykdymas, kurią nustato Ūkio ministerija pagal savo prigimtį, - pradėjo Ž.Plytnikas. - Toliau būtų viešųjų pirkimų kontrolė, prevencija. Jeigu kalbant detaliau, tai, žinoma, ir Viešųjų pirkimų tarnyba, ir strategija, už vertinimo kriterijus, už metodologinę pagalbą, už konsultavimą, už mokymus, taip pat neatseikėjama yra ir viešųjų pirkimų pagrindinė, galima sakyti, šiuo metu yra vykdoma funkcija yra kontrolė ir prevencija - kaip laikomasi įstatymo, kaip įstatymo nuostatos, kaip interpretacija vykdoma, kad vyktų viskas teisėtai ir tvarkingai. Žinoma, metodologinę, jeigu mes kalbame apie metodologiją, pagalbą, tai yra teisės aktų nustatyta tvarka rengti metodologinę pagalbą ir perkančioms organizacijoms, ir tiekėjams, ir konkursų dalyviams, ir, žinoma, rengti visą metodologinę pagalbą, tai yra leisti teisės aktus, direktoriaus įsakymus, kas liečia susijusius su viešaisiais pirkimais. Žinoma, neatsiejama dalis yra ir rizikos vertinimo ta sistemos dalis, tai yra žiūrėti, kaip rizikingus vertinti pirkimus ir juos analizuoti.

Kas liečia naujame įstatyme, kuriuo nebuvo įtvirtintos nuostatos ir dabar eina tas visas paketas įstatymo pakeitimų, tai yra apimantis ne tiktai pradinę, galima sakyti, tokia nuostata yra Viešųjų pirkimų komisijos pradžia darbo ir kaip baigiasi su dabartiniu įstatymu, kad tai yra pirkimų komisijos pabaiga, yra sudaroma sutartis ir pasibaigia, nauja funkcija atsiranda Viešųjų pirkimų tarnybai, turėtų atsirasti, jei patvirtins Seimas, sutarties vykdymo kontrolė. Tai išplečia didesnes, galima sakyti, ir pareigas, ir funkcijas, tai yra sutarties vykdymo kontrolė.

Taip pat su šituo, galima sakyti, nuostata, atsiranda, ko jūs nepaminėjote, atsiranda ir nauja nuostata - perkančios organizacijos, įstaigos vadovo atsakomybė ir kuri anksčiau nebuvo, tai yra buvo dabartiniame galiojančiame įstatyme, tai įstaigos vadovo atsakomybė baigdavosi ta, kai sudaroma komisija. Ir, žinoma, ekspertai, ko anksčiau nebuvo. Ekspertų atsakomybė, tiek administracinė, tiek, žinoma, po administracinės galima daryti ir baudžiamą atsakomybę. Tai kiek, jeigu Seimas tai patvirtins, tai yra ir administracinis, apie ką mes kalbam, administracinės atsakomybės nuobaudų skyrimo, ir solidari atsakomybė. Tai yra du tris kartus padidės baudos“.

Po šios veik šešias minutes trukusios Ž.Plytniko žodžių maišalynės konkursantui buvo užduoti lengvesni klausimai, į kuriuos pakako atsakyti sakiniu.

Bet uždavus klausimą anglų kalba, - pretendentas į direktoriaus kėdę deklaravo ją mokantis B1 lygiu, - egzamino garso įraše pasigirsta Ž.Plytniko netikėtas juokas, iš kurio galima suvokti, kad klausimo jis nesuprato. Pakartojus jį dar kartą, tęsiasi keliolika sekundžių trunkanti tyla, ją nutraukia egzaminuotojo tyliai lietuviškai ištartas žodis „karšta“, o toliau seka atsakymas - į šį klausimą bus atsakyta vėliau. Tačiau „vėliau“ nebuvo.

Gynė ministras


VTD išvados dėl Ž.Plytniko tuometiniam ministrui D.Kreiviui greičiausiai pasirodė nerimtos ir jis puolė ginti pavaldinį.

D.Kreivys įrodinėjo, kad departamento komisija neteisingai suskaičiavo Ž.Plytniko vadovaujamojo darbo stažą, kuris esąs net 3 metai 10 mėnesių ir 26 dienos. Girdi, VTD neatkreipė dėmesio, kad konkurso laimėtojas net 29 kalendorines dienas dirbo UAB „Mija“ apsaugos viršininku ir beveik dvejus metus UAB „Delamode Baltics“ teisininku-administratoriumi.

„Žydrūnas Plytnikas pateiktame gyvenimo aprašyme nurodė, kad moka anglų kalbą B1 lygiu, net pateikė tai patvirtinantį UAB „Kalba“ pažymėjimą“, - teigė D.Kreivys.

Tai, kad Ž.Plytnikas konkurso metu tesugebėjo išlementi vienintelę frazę angliškai, D.Kreivys aiškina ne anglų žinių trūkumu, o „nepakankamu viešųjų pirkimų teisinio reguliavimo žinojimu“.

Pastarasis D.Kreivio motyvas tegali sukelti šypseną - jei kandidatas į VPT direktoriaus postą nepakankamai išmano viešųjų pirkimų teisinį reguliavimą, kaip jis gali šias pareigas eiti?

Nusiplovė rankas

Taigi jei tikėtume VTD oficialiu raštu, Ž.Plytnikas VPT direktoriumi paskirtas neteisėtai.

„Mes tegalime konstatuoti faktą. Mes negalime kreiptis nei į teismą, nei į prokuratūrą“, - paklausta, kodėl departamentas negina viešojo intereso dėl sufalsifikuoto konkurso, „Respublikai“ aiškino VTD direktorė L.Tuleikienė.

Tačiau valdininkė nėra iki galo teisi. 2008 m. rugsėjo 1 d. administracinėje byloje Nr.A-756-1484-08 Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pareiškė savo poziciją dėl užsienio kalbos žinių tikrinimo egzamino žodžiu metu. „Komisija, tikrindama pareiškėjo užsienio kalbos žinias egzamino žodžiu metu, negalėjo apsiriboti tik formaliu dokumentų patikrinimu“, - teigiama teismo sprendime aiškinantis, ar nebuvo nusižengta įstatymams pretendento neegzaminavus, o pasitenkinus tik pažymomis apie jo užsienio kalbos mokėjimą, ir pabrėžiama, kad priešingu atveju konkurso į valstybės tarnybą egzamino žodžiu dalis netektų prasmės.

Beje, Ž.Plytniko užsienio kalbos žinias iliustruoja ir dar vienas faktas - jis neišlaikė anglų kalbos stojamojo doktorantūros egzamino į Mykolo Romerio universitetą.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

×
Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KELYJE: praėjusią parą, spalio 17-ąją, Lietuvos keliuose policija užregistravo 87 eismo įvykius, 10 eismo įvykių metu buvo sužeista 14 žmonių; žuvo 53 metų pėsčiasis.
  • LIŪTYS: Vietname, dėl centrinėje šalies dalyje siaučiančių liūčių, žuvo mažiausiai trys žmonės, penki buvo sužeisti.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

 +9 +11 C

 

+9 +11 C

+15 +17 C

+15 +17 C

 

 +16 +17 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s

 

USD - 1.1113 PLN - 4.2855
RUB - 71.1371 CHF - 1.0991
GBP - 0.8684 NOK - 10.1925