respublika.lt

Žmonės įvertino: praėjo metai, o G.Nausėda - dar ne prezidentas

(0)
Publikuota: 2020 liepos 10 07:00:14, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 10 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Liepos 12-ąją sueis lygiai metai, kai šaliai vadovauja prezidentas Gitanas Nausėda. Kaip šiuos nelengvus, pandemijos pažymėtus, valdymo metus vertina pats prezidentas? Ar pavyko vos per vienerius metus išpildyti šalies piliečių lūkesčius?



Vakar vykusioje spaudos konferencijoje G.Nausėda pabrėžė, jog nėra nusivylęs politiko duona. Be to, nepaisant visų sudėtingų aplinkybių, nepamiršęs gerovės valstybės vizijos. Taip pat ketina ir toliau bendrauti pagarbia, argumentų kalba. Nė su viena Lietuvos politine partija - tiek parlamentine, tiek ir ne - nesudegindamas tiltų. Prezidentas neslėpė, jog vertinant politikus profesionalumo, sąžiningumo ir padorumo kriterijais teko kai kuriais žmonėmis nusivilti. Bet tikisi, kad po Seimo rinkimų suformuota būsimoji Vyriausybė bus šalies prezidentui ne atsvara, bet parama.

O artimiausiu metu prezidentūra pateiks Seimui, anot G.Nausėdos, ambicingą Viešųjų pirkimų įstatymo projektą bei Korupcijos prevencijos įstatymo projektą. Be to, užvakar spontaniškai apsilankęs Lukiškių aikštėje ir pabendravęs su vilniečiais, pateiks pasiūlymų ir dėl Lukiškių aikštės ateities. Užsienio politikos artimiausi planai - liepos 15 d. - Žalgirio mūšio paminėjimas Lenkijoje, o liepos 17-18 d. Briuselyje dalyvaus derybose dėl ES valstybių finansinės perspektyvos iki 2027 m.

„Vakaro žinios“ žmonių paklausė, kaip vertina pirmuosius G.Nausėdos prezidentavimo metus?

Politologas Vytautas DUMBLIAUSKAS:

 

„Mano galva, pilietis G.Nausėda ieškojo savęs kaip prezidento G.Nausėdos. Paieška buvo ne visai sėkminga, bet apskritai vertinu teigiamai. Prezidentas tikėjosi, kad bus mediatorius, susodins už bendro stalo ir tarsis su visomis politinėmis jėgomis, bet patyrė smūgių. „Valstiečiai“ ir Valdemaras Tomaševskis po Dalios Grybauskaitės tik džiaugėsi, kad prezidentu tapo visai kitokio tipo žmogus ir smūgiavo G.Nausėdai gana nepelnytai.“

Visgi V.Dumbliauskas sutiko, kad viešųjų ryšių prasme G.Nausėda padarė kai kurių klaidų:

„Alytaus padangų gaisro metu šalies prezidentas turėjo kuo greičiau grįžti iš vizito Japonijoje ir Alytuje praleisti bent kelias dienas. Turėjo po vizito Japonijoje neužsukti aplankyti dukros Pietų Korėjoje. Karantino metu taip pat galėjo aktyviau reikštis, ne visą atsakomybę perduoti Sauliui Skverneliui ir Aurelijui Verygai. Taip pat Medikų sąjūdis, tokia stipri medikų organizacija, jau antrą karantino savaitę kreipėsi į G.Nausėdą, kad iš sveikatos apsaugos ministro posto būtų pašalintas A.Veryga. Šį ministrą palaikė tik visiškai neveikli Gydytojų sąjunga. Čia G.Nausėdos klaida, kad į Medikų sąjūdžio prašymą neatsiliepė.

Ir susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus istorijoje G.Nausėda gavo negražų antausį iš valdančiosios koalicijos pusės. J.Narkevičius viešai šaipėsi. Bet tikiu, kad per kitus ketverius kadencijos metus G.Nausėdos, kaip šalies prezidento, pozicijos tik stiprės.“

Pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda MAKARAVIČIENĖ:

„Aš mačiau ne vieną Lietuvos prezidentą, bet nė vienas anksčiau nesidomėjo mūsų reikalais. Neteko nei su prezidentu Valdu Adamkumi bendrauti, nei su D.Grybauskaite. O G.Nausėda mus prezidentūroje priėmė. Pateikėme jam septynis klausimus raštiškai, į du pasakė, kad negalės atsakyti, bet pabendravome labai nuoširdžiai. Pasakė, kiek jam leis galimybės, niekada neleis mūsų, pensininkų, skriausti, jei tik galės, netinkamus įstatymus vetuos. Esu labai geros nuomonės apie dabartinį prezidentą, nors anksčiau niekada nebuvau su juo pažįstama.

Mes, lietuviai, linkę vieni kitus stiklinėje vandens paskandinti. Bet kodėl ačiū už gerus darbus nepasakius. Mūsų pensijos jau tris kartus indeksuotos. Už tai tariu didelį ačiū ne tik šalies prezidentui, bet ir premjerui.“


Judėjimo „Černobylis“ pirmininkas Pranas PAŠKEVIČIUS:


„Aš dar nuo prezidento Rolando Pakso prezidentavimo laikų įsidėmėjau, kad prezidento pagrindinė funkcija - užsiiminėti užsienio politika, o ne vidaus politika. Lygiai taip pat buvo su D.Grybauskaite. Ji per daug kišosi į šalies vidaus politikos reikalus, keldama visai nebūtiną chaosėlį. G.Nausėda taip nedaro, todėl yra šaunuolis.

Dar įsidėmėjau jo prezidentinės komandos pokyčius. Vieni žmonės išeina, kiti ateina. Vadinasi, dar čia ne viskas sustyguota. O jei vertintume G.Nausėdos užsienio politiką, tai su lenkais nesipykstame, su Latvija ir Estija dėl Astravo elektros irgi nemušame vieni kitų. Randame balansą. Dabartinis šalies prezidentas taikingas, didelių revoliucijų iš jo negalima tikėtis. Gal ir norėtųsi kokio nors „draivo“, bet jo nėra ir turbūt nebus.

Verslininkas, Jurbarko rajono savivaldybės tarybos narys Gintaris STOŠKUS:

„Esu su juo bendravęs, kai dar dirbo SEB. Bendraujant buvo pakankamai įtampos, kai diskutavome apie minimalios mėnesinės algos didinimą. Kai Jurbarke prieš prezidento rinkimus lankėsi, norėjo susitikti su vietine verslo bendruomene. Prašė manęs tarpininkauti. Sutarėme, kad susitiks ne tik su verslo bendruomene, bet ir su kitais visuomenės atstovais. Susitikime išdėstė savo prezidentines nuostatas apie šalies regionų atsigavimą. Atvyko labai pasiruošęs, daug žinojo apie Jurbarko rajono problemas. Manėme, jeigu G.Nausėdą prezidentu išrinks, gal ir atkreips dėmesį į regionų problemas. O susitikimo pabaigoje vienas verslininkas padovanojo G.Nausėdai guminius batus. Kad į juos žiūrėdamas nepamirštų duotų pažadų.

Tačiau metai praėjo, bet, jei atvirai, šalies prezidentas dar neranda sau vietos. Jo pirmtakė Dalia Grybauskaitė buvo labai griežta moteris, gniaužė viską į savo rankas, nors ne visada apie bankininkystę išmanė. O G.Nausėda yra žmogus, atėjęs iš bankininkystės srities. Maniau, kad bus šalies ekonomikoje esminių pokyčių. Tačiau taip neįvyko.

Politikos klausimais taip pat neturi atviro palaikymo Seime. Niekas per petį nepaplekšnoja, o patarėjų korpusas, nors kai kurie atėję iš bankų, vis vien silpnas. Pavyzdžiui, Simonas Krėpšta, 11 metų dirbęs Lietuvos banke, prezidentūroje vadovauja Ekonomikos ir socialinės politikos grupei, tačiau daugiau nei 80 proc. bankinių paslaugų koncentruota didžiuosiuose miestuose. Regionuose bankinių paslaugų beveik nelieka.

Konkurencijos taryba - taip pat miręs reikalas, yra tik laukinis kapitalizmas. Štai prieš mane vietinė ūkininkė sėdi ir skundžiasi, kad už vieno mėnesio veršį gauna tik 50 eurų, kad pieno supirkimo kainos sumažintos. Suprantu, kad tai ne šalies prezidento tiesioginis reikalas, bet galėtų reikalauti, kelti užduotis valdantiesiems, rengti prezidentūroje teminius pasitarimus. Duok Dieve, kad per likusius 4 metus G.Nausėda rastų vietą, kur reikštis.“



Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s