respublika.lt

Visų pamiršta atmintina diena

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 10 12:43:41, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Seimas 2017-ųjų pabaigoje gegužės 11-ąją paskelbė atmintina Pagarbos mokesčių mokėtojams diena. Tačiau iš visų kalbintų balsavusių už tokios dienos įteisinimą tik vienas parlamentaras prisiminė apie ją. Ar tai nerodo, kad tariama pagarba tėra parodomoji?

 

Sprendimą dėl Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos įteisinimo šios kadencijos Seimas priėmė 2017 m. gruodžio 7 d., 69-iems seimūnams balsavus „už“, niekam nebalsavus „prieš“ ir 10-čiai susilaikius.

„Šio pasiūlymo įgyvendinimas ne tik pagerbtų visus tuos, kurie sąžiningai moka mokesčius, bet ir paskatintų savanorišką mokesčių mokėjimą ir pagerintų mokesčių surinkimą. Pagarbos mokesčių mokėtojams diena didintų gyventojų supratimą, kaip veikia mokesčių sistema ir informuotumą, kur jų mokesčiai yra panaudojami. Tai galėtų būti diena, kuomet valstybės institucijos mokesčių mokėtojus informuotų apie tai, kur panaudojami jų sumokėti mokesčiai“, - teigta projekte, kurį Peticijų komisijos vardu pateikė jos pirmininkas Petras Čimbaras.

Savo ruožtu atitinkamą peticiją buvo pateikęs tuometinis Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas. Institutas kasmet gegužę mini simbolinę Laisvės nuo mokesčių dieną, kai darbuotojai esą nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti savo ir šeimos gerovei. Tiesa, Ž.Šilėnas pageidavo, kad atmintina diena būtų gegužės 8-oji. Tačiau tam paprieštaravo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

„Atsižvelgiant į tai, kad gegužės 8-oji yra Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena, nėra korektiška tą pačią dieną minėti ir kitą atmintiną dieną, kuri savo prasme būtų visiškai kitokio pobūdžio“, - dėstė parlamentaras, todėl Seimas nusprendė pagarbą mokesčių mokėtojams pastumti tris dienas į priekį.

Kaip mokesčių mokėtojus jų dieną pamylės parlamentarai?

Pasirodo dauguma Parlamento narių apie tokią dieną iš viso nieko nežino! Nežino net ir P.Čimbaras, teikęs atitinkamą projektą.

„Tų atmintinų dienų yra tiek, kur čia beprisiminsi visas“, - juokėsi „socdarbietis“ Petras Čimbaras.

„Vakaro žinioms“ išdavus paslaptį, ką Seimas visai neseniai priėmė, parlamentaras pagaliau prisiminė.

„Ai, čia ta diena, kur per peticiją priėmėme. Kaip aš ją švenčiau ar švęsiu? Niekaip. Pas mus kone kiekviena diena yra paskelbta atmintina. Ir siūloma vis naujų. Pavyzdžiui, buvome gavę peticiją, kad liepos 23-ioji būtų paskelbta Sodininko ir visos Žemės švente. Tačiau įstatyme jau yra įtvirtintos Žemės diena, Agronomų diena, Derliaus diena ir kitos panašios.

Problema yra ta, kad atmintinų dienų norime, bet nenorime jų švęsti. Atmintinų dienų yra tiek, kad mes į jas jau nebekreipiame dėmesio.

Pavyzdžiui, anksčiau, kai buvo vos kelios atmintinos dienos, visi žinojome, kad Kovo 8-oji - Moters diena. O dabar, kur beatsiminsi visas?

Dėl Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos - mano pareiga buvo pateikti projektą, nes komisija peticijai pritarė, o švęsti yra peticijos autorių reikalas“, - atkirto P.Čimbaras.

Parlamentaro teigimu, Lietuvoje yra didžiulis „šešėlis“, nes žmonės yra nusivylę mokesčių paskirstymu. Pasak jo, jei jau paskelbėme tokią dieną, atsakingos institucijos, tokios kaip Finansų ministerija ar Valstybinė mokesčių inspekcija, per ją galėtų organizuoti specialų renginį, kurio metu visuomenę šviestų, kur mokesčiai nueina.

„Nes dabar visiems atrodo, kad jie paprasčiausiai dingsta, kad yra išvagiami. Tada ir kyla nenoras mokėti.

Kitose valstybėse mokesčius mokėti yra prestižas, o pas mus sakoma: „koks aš kietas, nes išsisukau nuo mokesčių“. Tokią dieną ir reikia aiškinti, kad be mokesčių negalėsime išlaikyti mokytojų, gydytojų ir t.t.

Manau, kad parašysiu raštą finansų ministrui, jog jis kažką šią dieną organizuotų“, - svarstė P.Čimbaras.

„Valstietė“, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė Guoda Burokienė, paklausta, kaip švęs gegužės 11-ąją, irgi pasimetė.

„Ne, neatsimenu, kokia tai diena. Nešvenčiu atmintinų dienų, nes Seimo nariai yra labai užimti. Tačiau iš principo nesu prieš jas. Atmintina diena parodoma pagarba tam tikrai žmonių grupei“, - tikino parlamentarė.

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Vytautas Kamblevičius yra Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas, tačiau irgi nežinojo, kad gegužės 11-oji yra atmintina, nors pats, kaip ir kiti „Vakaro žinių“ kalbinti seimūnai, už ją balsavo. Paklaustas, tik nusijuokė.

„Jei anksčiau buvo 10 dienų, tai dabar nei daug, nei mažai. Atrodo, apie 180. Todėl reikia pasižiūrėti į sąrašą. Aš seniai sakiau, kad reikia su atmintinomis dienomis sustoti. Nes daugybė jų yra nepagrįstos ir taip atbukino normalių dienų svarbą.

Jei ir toliau tokiu tempu tvirtinsime atmintinas dienas, tai kadencijos pabaigoje kiekviena diena bus atmintina. Teliks tik nuspręsti, kad metus sudaro ne 365 dienos, o 400 ar daugiau. Taip, brolau, ir padarysime. Arba neseniai pritarėme Kliento dienai. Kaip ją suprasti? Ar tai ir prostitučių klientų diena?“ - juokėsi V.Kamblevičius.

O štai „valstietis“ Viktoras Rinkevičius nustebino.

„Gegužės 11-oji - tai diena, skirta mokesčių mokėtojams. Žinau, nes dirbu Biudžeto ir finansų komitete. Tai yra mūsų komiteto kompetencijoje.

Mano įsitikinimu, atmintinos dienos turi būti skelbiamos tik jei jos yra aktualios didžiulei visuomenės daliai. Pavyzdžiui, diena, skirta mokytojams ar medikams, nes šios profesijos aktualios visai visuomenei. Mokesčių mokėtojų diena irgi yra reikalinga, tačiau ją nustelbia nereikšmingos dienos, kurių prikurta dėl populizmo, noro įtikti tam tikroms socialinėms grupėms ar užsidėti pliusą kaip registravusiems projektą“, - akcentavo V.Rinkevičius.

Kita „valstietė“ Rūta Miliūtė paprašė nesistebėti, kad ji nežino, už ką balsavo prieš pusantrų metų.

„Ai, apie mokesčių mokėtojus? Aš apie tą dieną ir feisbuke esu rašiusi. Jei tokia diena yra paskelbta, ją reikia išnaudoti. Pavyzdžiui, galima pasinaudoti Švedijos pavyzdžiu. Ji labai aiškina, kam panaudojami mokesčiai, kiekvienas gali sužinoti, kiek jo sumokėtų pinigų atiteko studentų stipendijoms, keliams ir t.t.“ - teigė R.Miliūtė.

***

Situaciją komentuoja Filosofas, humanitarinių mokslų daktaras Krescencijus STOŠKUS:

„Šleikštokai atrodo visų metų dienų išdalinimas niekniekiams. Kokių tik dienų neprigalvota, siekiant įtikti kam nors. Tos vartotojiškos šventės smarkiai kerta per tikrų švenčių kultūrą, per šventės, kaip išskirtinės dienos, įvaizdį, šventės, kuri atlaisvina žmogų nuo darbų, įpratina prie tam tikrų ritualų, ceremonialų. Kai viskas yra vienodai reikšminga, tai niekas nėra reikšminga. Jei būtų kokių 10 atmintinų dienų per metus, tada ir jų reikšmė būtų svarbi“, - akcentavo K.Stoškus.

Filosofui juokingai atrodo vienos dienos paskelbimas pagarbos mokesčių mokėtojams diena, nes esą likusias 364 dienas jų galima ir negerbti. Jie ir negerbiami. Pasak K.Stoškaus, jei žmonės nematytų, kad pinigai taškomi visokiose „auksinių šaukštų“ istorijose ar akivaizdžiai per dideliems dujų terminalams, tai ir daug mieliau mokėtų mokesčius.

„Valdžiai rūpi tik imitaciniai dalykai. Ir pagarba tuo pasibaigia. Tokiais žaisliukais užmaskuojamos problemos, kurios metų metus nesprendžiamos: emigracija, blogėjanti demografinė padėtis ir t.t.“ - piktinosi K.Stoškus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s