VEKS - sėkmingas projektas. Saviems

2009 birželio 04 14:26:44 Perskaitė 1461

Trečiadienį “Vilniaus - Europos kultūros sostinės” vasaros renginių pristatyme dalyvavęs sostinės vicemeras liberacentristas Gintautas Babravičius garantavo, kad pasibaigus šiems metams ir susumavus visus nuveiktus darbus, rezultatai bus daugiau nei geri. Tuo abejoja šio milijoninio projekto kritikai, teigiantys, kad vagystės kultūros sąskaita toliau vyksta, o teisėsauga jas stebi užsimerkusi.

Kai reikia, pinigų atsiranda

VšĮ “Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009” (VEKS) valdybos pirmininko G.Babravičiaus duomenimis, VEKS vis dar turi 1,5 mln. litų skolų. Tas pats G.Babravičius šią savaitę paskelbė, kad milijoninėse skolose skendinti miesto savivaldybė vis dėlto rado 250 tūkst. litų dar vieno liberalcentristų proteguojamo projekto - Gugenheimo muziejaus - galimybių studijai finansuoti.

Paklaustas, kodėl vieniems projektams pinigų atsiranda, o kitiems - ne, G.Babravičius aiškino, kad Gugenheimo galimybių studija yra senas sutartinis įsipareigojimas. (Anksčiau liberalcentristai teigė, kad galimybių studija bus atliekama už privačių rėmėjų lėšas - aut.past.).

“Na, tada galima diskutuoti, ar pakankamai sutvarkytos visos mokyklos, kiti kultūros objektai, ar tinkamai valomos gatvės, ar užtikrinamas saugumas, socialiniai būstai ir t.t. Darbų - milžiniškas kiekis. O Gugenheimas yra sutartinis įsipareigojimas. Tos lėšos buvo įrašytos į Vilniaus konkurencingumo didinimo programą. Gugenheimas nėra niekuo prastesnis projektas už kitus”, - gražbyliavo liberalcentristas G.Babravičius.

Gugenheimo muziejaus, kurio statybos atsieitų mažiausiai 300 mln. litų, artimiausiu metu Vilniuje statyti nežadama. Tuo tarpu kai kurie VEKS projektų vykdytojai iki šiol nesulaukia pinigų už dar pernai įgyvendintus projektus.

Diskredituoja ar atskleidžia?


Anonimu likti panoręs vieno iš VEKS steigėjų atstovas “Respublikai” teigė, kad viešoji įstaiga atrado originalų būdą padengti susidariusius skolas kelioms reklamos ir viešųjų ryšių agentūroms. Pasak šaltinio, projektų vykdytojams patariama į sąmatas įrašyti skiltį “viešinimo ir reklamos darbai”. Sąmatose nurodytos pinigų sumos pervedamos būtent toms agentūroms, kurioms VEKS yra skolinga.

Per vakar vykusią spaudos konferenciją G.Babravičius prakalbo ir apie žmones, siekiančius diskredituoti ne tik kultūros sostinę, bet ir jį patį. “Tai arba labai piktų žmonių, arba labai kvailų žmonių, arba labai gerai apmokamų žmonių darbas, - teigė G.Babravičius. - Daugumą tų žmonių pažįstu asmeniškai. Jie visi linksmi, kūrybingi žmonės. Ir ne kvaili. Vadinasi - gerai apmokami”. Paprašytas patikslinti, apie kokius žmones kalba, VEKS valdybos pirmininkas paminėjo portalo “Ekspertai.eu” atstovus ir jų paskelbtą teiginį: “Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu VEKS aferą ir toliau sėkmingai vykdo liberalai su savo atstovu, VEKS valdybos pirmininku, Vilniaus vicemeru Gintautu Babravičiumi priešaky”.

Milijonai - saviems

Ne kartą pagyręs nacionalinę programą ir pabrėžęs užsienio žiniasklaidos dėmesį Vilniui, G.Babravičius taip pat atkreipė dėmesį, kad Lincas, kita 2009-ųjų Europos kultūros sostinė, pasirinko kiek kitokią koncepciją - daugiau investavo ne į programą, bet į miesto infrastruktūtą. Vis dėlto vicemeras klysta, nes Vilniaus - Europos kultūros sostinės infrastruktūrai skirta beveik 300 mln. litų.

Iš šių pinigų apie 22,5 mln. litų atiteks Vilniaus dailės akademijai (VDA), kurios prorektorius liberalcentristas Arvydas Šaltenis - buvęs VEKS tarybos narys. Apie 80 mln. litų skirta Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, kuriam vadovauja liberalcentristas Gintautas Kėvišas. Valdovų rūmus statybų sąnaudomis pamažu vejasi ir Nacionalinė dailės galerija. Žadama, kad ji duris atvers birželio 20 d. ir pakvies į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir jo amžininkų darbų parodą.

Jau minėtasis G.Kėvišas organizuoja vieną kertinių birželio mėnesio VEKS renginių - Vilniaus operos festivalį. Jam iš biudžeto skirta 2,75 mln. litų.

Gegužę startavusi ir visą vasarą į renginius kviesianti “Europos menų mokykla” didžiausią savo 8,7 mln. litų biudžeto kąsnį - apie 800 litų - skirs Europos meno studentų darbų festivaliui. Prie jo organizavimo prisideda ir VDA.

G.Babravičius vakar patikino padarysiąs viską, kad visi 780 tūkst. litų pasiektų jo bičiulį Giedrių Klimkevičių, organizuojantį festivalį “Būkime kartu” prie Baltarusijos sienos. Taip pat jis teigė kovosiąs, kad įvyktų VšĮ “Europos namai” (pagarsėjusios brangia Lietuvos įvaizdžio strategija) kuruojami “Madų savaitgaliai”. Jų biudžetas siekia arti pusės milijono litų.

Palyginimui - liepos 1-ąją Lietuvos rusų dramos teatre premjerą, spektaklį “Idiotas” pagal Fiodorą Dostojevskį, pristatysiantis Lietuvą visame pasaulyje garsinantis režisierius Eimuntas Nekrošius iš kultūros sostinės biudžeto gavo kuklius 90 tūkst. litų.

VEKS ir liberalcentristai

Artūras ZUOKAS - vienas projekto iniciatorių; buvęs VEKS tarybos pirmininkas (iki 2009 m. sausio).

Jonas JUČAS - buvęs kultūros ministras (2006 m. liepa - 2008 m. gruodis).

Gintautas BABRAVIČIUS - Vilniaus vicemeras; VEKS valdybos pirmininkas (nuo 2009 m. vasario).

Gintautas KĖVIŠAS - Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius.

Gintaras SODEIKA - buvęs kultūros viceministras, tiesiogiai atsakingas už VEKS); buvęs VEKS tarybos narys.

Arvydas ŠALTENIS - buvęs VEKS tarybos narys; VEKS programos vykdytojos Dailės akademijos prorektorius.

Komentarai

Audrius NAKAS - “Ekspertai.eu” atstovas:

Kalbant apie G.Babravičiaus komentarą apie “Ekspertai.eu”, tarp mūsų yra įvairiai apmokamų žmonių. Priklausomai nuo to, kas kur dirba - teatre, redakcijoje ar televizijoje. Apmokėjimo skalė svyruoja. O norint žinoti, kokia yra reali kultūros sostinės situacija, reikia klausyti liberalų lyderių. Atvirkštinis variantas to, ką jie sako, bus itin tikslus. Jie skleidžia visišką melą, visišką demagogiją. Ir iki šios dienos nestabdomai vagia pinigus. Jų koalicijos partneriai į tai nesikiša ir leidžia jiems vogti. Tyrimas dėl itin stambaus masto turto iššvaistymo šiuo metu yra užstrigęs. Generalinės prokuratūros atstovai mums sakė nesitikėti, kad kas nors bus areštuotas. Kaltieji tikisi tai numuilinti. Mane stebina, kam jie iš viso rengia tokias spaudos konferencijas. Vogtų sau ramiai, tyliai, nemeluotų, negaišintų žiniasklaidos...

Liudas ŠUKYS - Kultūros ministro patarėjas, VEKS valdybos narys:

Man viskas neatrodo taip linksma, kaip G.Babravičiui. Lyginant indėlius į “Vilniaus - Europos kultūros sostinės” prestižą, dažnai kyla mintis, kad ne Vilnius, bet Kultūros ministerija yra Europos kultūros sostinė. Ministerija finansuoja visus projektus, kurie buvo patvirtinti šių metų vasario 23 d. VšĮ VEKS dalininkų susirinkime, ir neskirsto jų pagal projekto rengėjo pažiūras, pomėgius, ryšius ar kitokias priklausomybes. Tačiau to paties negalėčiau pasakyti apie kitą VšĮ VEKS dalininką - Vilniaus savivaldybę. Nuo pat bendravimo pradžios su savivaldybės atstovais, atsakingais už nacionalinę programą, man susidarė įspūdis, kad jiems rūpi tik keleto renginių finansavimas. Tiems renginiams jie pinigų vis dėlto surado ar dar suras. Todėl ir sakau, kad man situacija neatrodo tokia linksma kaip ponui Babravičiui.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net