respublika.lt

Valdantieji su pandemija užsižaidė: vaikus nori ne tik testuoti, bet ir skiepyti

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 09 15:33:18, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Prancūzijoje, kur vyresniems nei 6 metų vaikams kaukės buvo privalomos, normalus ugdymo procesas nebuvo sutrikdytas taip, kaip Lietuvoje. EPA-Eltos nuotr.

Valdantieji tiek užsižaidė su pandemija ir menamu jos valdymu, kad jų taikiniu tapo net vaikai. Esą šiems norint vėl gyventi normaliai bei grįžti į mokyklas, būtina ne tik testuotis, bet ir skiepytis, nes priešingu atveju viskas ir toliau tik blogės. Ta proga „Respublika" pasidomėjo, kaip mokymosi ir moksleivių grįžimo į mokyklas klausimas sprendžiamas kitose valstybėse.

 

Dar neseniai sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, reaguodamas į visuomenės reiškiamą nepasitenkinimą sprendimu, kad tik testuotis sutikę vaikai galės sugrįžti į mokyklas, prašė supratingumo. Jo teigimu, būtina atsižvelgti į esamą pandeminę situaciją, todėl testavimą reikia priimti kaip vieną iš kovos su koronavirusu metodų. Kitu atveju, teigė ministras, į mokyklas mokiniai negalės grįžti ir rudenį.

Tokie SAM vadovo teiginiai sukėlė nemažai abejonių, nes balandžio pabaigoje pasirodė informacija, jog 49-iose savivaldybėse ugdymas pradinukams buvo atnaujintas be jokio testavimo, o Šiaulių meras Artūras Visockas tiesiai šviesiai pareiškė, kad testuosis tik norintieji.

Kalbėdamas apie atnaujintą ugdymą, Seimo narys Robertas Šarknickas perspėjo, kad situacija gali pasikeisti bei patikslino, jog ir minėtose savivaldybėse liko nuotoliniu būdu besimokančių vaikų. Pasak jo, tokį tėvų pasirinkimą lėmė baimės, komplikacijos bei įvairūs kiti dalykai. Jis neslėpė, jog yra tokių savivaldybių, kurios aiškiai pasakė, kad jeigu mokykloje nesusidaro 70 proc. norinčiųjų tiesioginių pamokų, ugdymas atnaujintas nebus. Balandžio 30 d. duomenimis, nė viena mokykla neatvėrė durų Visagine, nebuvo kontaktinio ugdymo ir 39-iose Vilniaus rajono mokyklose.

Vis dar lieka klausimų ir antrame pagal dydį Lietuvos mieste - Kaune. Jame per pastarąsias savaites įvyko net du, prieš privalomą vaikų testavimą ugdymo įstaigose nukreipti, protestai.

Norvegai gyvena kaip gyvenę

„Respublikos" pakalbinta, šiuo metu Norvegijoje gyvenanti, bet įvykius gimtinėje stebinti, mūsų tautietė Diana Lingytė teigė, kad Lietuvos SAM veiksmuose niekaip neįžvelgianti logikos.

„Lietuvos valdžia neturi aiškios, nuoseklios, logiškos sistemos ir mėtosi, kaip vėjo blaškomas lapelis. Tai jie gąsdino visus tautiečius baisiąja angliškąja koronaviruso mutacija, nors jų buvo ir daugiau. Tai, kalbėdami apie galimybių pasus, pradėjo žvalgytis, kas vyksta kitoje pasaulio pusėje - Australijoje. Dabar, brukdami privalomą vaikų testavimą, bando įrodyti, kad taip daro „daugelis šalių". Tik niekaip negaliu suprasti, pagal kokius kriterijus jie renkasi tuos pavyzdžius?" - stebėjosi Diana.

Dar keisčiau jai pasirodė tai, jog A.Dulkys, teigdamas, jog remiasi „kitų šalių pavyzdžiu", tiksliai jų taip ir neįvardijo. Sutikdama, kad gali būti valstybių, kur padėtis yra blogesnė negu Lietuvoje, pašnekovė nesuprato, kodėl gimtinei bandoma „pritempti" būtent tokį scenarijų.

„Juk galėtų SAM vadovas pasižiūrėti, kaip tvarkosi čia, Norvegijoje. Aišku, tam tikri skirtumui tarp Oslo ir Bergeno yra, tačiau apie privalomus skiepus ar testus vaikams nekalbama niekur. Vaikai, kaip ir anksčiau, tvarkingai lanko darželius, mokyklas ir nekyla jokių problemų", - teigė Diana.

Jos nuomone, taip yra, nes Norvegijos valdžia atvirai bendrauja su savo šalies gyventojais ir vengia grasinimų bei ultimatumų. Žmonės tai mato, todėl elgiasi atitinkamai - kilus įtarimams, patys testuojasi ir, esant reikalui, gydosi ar izoliuojasi.

„Lietuvos valdžiai, matyt, rūpi bet kas, tik ne vaikų ateitis ir jų gerovė. Todėl viskas susiveda į nurodymus ir bauginimus, visiškai nesusimąstant apie tai, kokias pasekmes tiek jų sveikatai, tiek išsilavinimui turės šis nesibaigiantis sėdėjimas prie kompiuterių, Lietuvoje dar vadinamas „nuotoliniu ugdymu". Liūdna, kad gimtinėje vyksta tokie dalykai", - baigdama pokalbį nusivylimo neslėpė Diana.

Vaikai į mokyklas grįžo dar rudenį

Prancūzijoje gyvenanti Lariana Kačanaitė-Prapiestė, stebėdama įvykius Lietuvoje, neslėpė nuostabos.

„Prancūzijoje visi vaikai ramiausiai į mokyklas grįžo dar praėjusį rudenį ir niekas tragedijos iš to nedarė. Tiesa, mokyklos pasirūpino būtinomis dezinfekcijos bei apsaugos priemonėmis, pasikeitė ir kai kurios vidaus taisyklės, - pasakojo Lariana. - Tarkim, ikimokyklinukų ir pradinių klasių mokinių tėvai nebegali jų palydėti iki klasių. Prie mokyklų durų juos pasitinka ir į klases lydi auklėtojai ar jų padėjėjai. Lietuvoje daug aistrų sukėlusios kaukės yra privalomos visiems vyresniems negu 6-erių metų amžiaus vaikams. Taip pat visiems be išimties prie įėjimo matuojama temperatūra ir jie privalo dezinfekuoti rankas."

Skirtingai nuo Lietuvos, Prancūzija daugiau pasitiki savo šalies gyventojais, todėl apeliuoja į jų sąmoningumą. Prasidėjus mokslo metams, visi tėvai gavo mokyklos vadovybės laiškus, kuriuose buvo raginama stebėti savo vaikus ir pasirodžius bent kokiems peršalimo simptomams, prieš grįžtant į ugdymą būtinai apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris turėtų nustatyti, ar vaikas tiesiog peršalo, ar visgi pasigavo pavojingą virusą. Tėvams taip pat buvo priminta, kad jeigu bent vienam šeimos nariui bus nustatytas COVID-19, tos šeimos vaikai karantino laikotarpiu taip pat turėtų likti namuose.

„Bet mūsų mokykloje nuo pat praėjusių metų rudens nebuvo nė vieno užsikrėtimo, todėl vaikai, kaip lankė pamokas, taip jas ir lanko", - džiaugėsi tris atžalas auginanti mama.

Kadangi vyksta užsiėmimai, mokyklos rūpinasi ir vaikų maitinimu.

„Mokslo metų pradžioje pradinukai pietaudavo klasėse, bet dabar visi ramiai eina valgyti į mokyklos valgyklą. Skirtumas tik tas, kad valgykloje kiek atokiau vienas nuo kito buvo perstatyti stalai ir pietauti moksleiviai eina klasėmis", - toliau apie gyvenimą Prancūzijoje pasakojo Lariana.

Kiek ilgėliau, pasak jos, vaikai namuose pabuvo tik po šv.Velykų. Tuomet, šalies prezidento įsaku, savaitę visi mokėsi nuotoliniu būdu, bet šiandien mokyklos vėl pilnos - pradinukai į jas sugrįžo balandžio 26 d., vyresnių klasių moksleiviai - gegužės 3 d. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad, skirtingai nuo Lietuvos, Prancūzijoje privaloma tvarka vaikų niekas nei testavo, nei skiepijo. Kaip bus toliau, jauna moteris prognozuoti nesiėmė, tačiau, remdamasi tuo, kad valdžios atstovai apie privalomus testus ir skiepus nekalba, išsakė prielaidą, kad jų ir nebus.

Niekas nedrįsta nepaisyti Konstitucijos

Jungtinėse Amerikos Valstijose, Oregone, daugiau negu ketvirtį amžiaus gyvenantis Laurynas Misevičius patikslino, kad tokioje didelėje šalyje situacija atskirose valstijose skiriasi, tačiau apie jokias prievartines sveikatos patikras neužsiminė nei centrinė, nei vietos valdžia.

„JAV niekas nevertė, neverčia ir tikrai nevers skiepytis. Nebus net kalbų apie žalius, geltonus ar dar kokius nors pasus, nes tokie veiksmai pažeistų bet kurio žmogaus laisvo pasirinkimo ir apsisprendimo teisę, o tai jau prieštarauja Konstitucijai. Net kasdien su žmonėmis bendraujančių gydytojų ar ugniagesių gelbėtojų niekas neverčia skiepytis, nekalbant apie visas likusias visuomenės grupes", - „Respublikai" teigė L.Misevičius.

Visuomenė, pasak jo, jau baigia nusikratyti koronaviruso baimių, o Oregone jų išvis nebuvo juntama. Šios valstijos gyventojai, Lauryno teigimu, per visą „baisiąją" pandemiją ramiausiai leido laiką gamtoje - grybavo ir uogavo miškuose, maudėsi ar žvejojo ežeruose, be jokių didelių suvaržymų keliavo po kalnus ir t.t.

„Įtampa buvo jaučiama nebent tokiuose didmiesčiuose kaip Čikaga, Niujorkas ar Los Andželas. Bet ir juose gyvenimas pamažėl grįžta į įprastą ritmą. Tie, kas norėjo arba dar nori, gali eiti ir skiepytis. Oregone skiepijami bet kokio amžiaus asmenys ir tai nieko nekainuoja, tačiau niekas nėra verčiamas tą daryti. Dar daugiau, netgi lėktuvais gali skraidyti be jokių skiepų ar testų. Net temperatūros niekas nebematuoja, tik prašo skrydžio metu dėvėti kaukes. Beje, pačios oro linijos pasisakė prieš bet kokias privalomas priemones, būtų tai skiepai ar „žalieji pasai", kadangi jų taikymas reikštų tam tikros kategorijos žmonių diskriminavimą. Šalyje, kur labiau už viską žmonės vertina laisvę, tai yra nepriimtina, - Lietuvoje dažnai nutylimą JAV gyvenimo pusę atskleidė L.Misevičius. - Būtent todėl vaikai, bent jau Oregone, grįžo į mokyklas normaliam ugdymui be jokių skiepų ar testų. Čikagoje, kiek žinau, veikia jau ir sekmadieninės lietuviškos mokyklos. Portlande jas tikimasi atverti rudenį. Be to, kiek teko bendrauti su kitais lietuviais, niekur nesu girdėjęs, kad bent vienas būtų verčiamas testuotis ar skiepytis. Viskas paliekama pačių žmonių pasirinkimui."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s