respublika.lt

V. Sinkevičius apie „valstiečių“ ketinimą kreiptis į KT: niekas nedraudžia piliečiams grįžti į Lietuvą (41)

2021 balandžio 10 09:30:00
Leonardas Marcinkevičius, Elta

Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius, vienas iš Konstitucijos kūrėjų Vytautas Sinkevičius yra įsitikinęs, kad šiuo metu Vyriausybės taikomi karantino reikalavimai, reguliuojantys piliečių atvykimą į šalį, neprieštarauja Konstitucijai. Jis tvirtina, kad šiuo metu šalies piliečiams nėra taikomas draudimas grįžti į tėvynę, o kelionių kompanijų taikomas reikalavimas turėti neigiamą COVID–19 testą nereiškia, kad Lietuvos piliečiams nesudaromos prielaidos kirsti valstybės sieną.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vytautas Sinkevičius. Eltos nuotr.

 

Tuo tarpu ketvirtadienį vykusiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinio Ministrų Kabineto pasitarime svarstyta kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT) galimybė, prašant išaiškinti, ar karantino metu taikomi reguliavimai neprieštarauja Konstitucijai.

„Vyriausybės nutarimas nustato, kad šiuo metu į Lietuvą draudžiama atvykti Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie turi teigiamą COVID–19 testą. Šis draudimas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio 3 daliai „Negalima drausti piliečiui grįžti į Lietuvą“, – rašoma LVŽS pranešime žiniasklaidai.

Visgi konstitucinės teisės ekspertas V. Sinkevičius tvirtina, kad draudimas atvykti į Lietuvą valstybės piliečiams nėra taikomas.

„Ar yra toks nutarimas, kuris draudžia užsikrėtusiems piliečiams grįžti į Lietuvą? Aš nežinau tokio nutarimo“, – Eltai kalbėjo V. Sinkevičius, atkreipdamas dėmesį, kad net sergantiems piliečiams turi būti sudaromos sąlygos saviizoliuotis kirtus valstybės sieną.

„Viskas čia gerai yra, tose taisyklėse nėra draudžiama asmeniui atvykti į Lietuvą. Jeigu jis atvyko, tai net jeigu sergantis ir panašiai, turi būti sudarytos prielaidos jam saviizoliuotis. O jeigu neleidžiama įsėsti į lėktuvą, tai čia kitas dalykas yra“,– teigė MRU profesorius, pridurdamas, kad kelionių kompanijų saugumo reikalavimai nereiškia, kad Lietuvos Vyriausybė taiko Konstitucijai prieštaraujantį draudimą grįžti savo piliečiams.

„Nėra draudimo piliečiui grįžti į Lietuvą, yra tik reikalavimai. Aviacijos ar laivybos ir kitos kompanijos gali negabenti žmonių, kurie neturi pasidarę testo. Tai čia nėra draudimas grįžti į Lietuvą“, – sakė V. Sinkevičius.

Taip pat, kaip ir MRU profesorius, klausimų „valstiečiams“ sukėlusį Vyriausybės nutarimą aiškino ir sveikatos apsaugos ministro patarėja ryšiams su visuomene Aistė Šuksta, tvirtinanti, kad šiuo metu draudimas grįžti į valstybę Lietuvos piliečiams nėra taikomas.

„Ne, jiems nėra draudžiama, jie tiesiog privalo turėti neigiamą testą“, – teigė A. Šuksta.

„Asmenys, norėdami grįžti į Lietuvos Respubliką, būdami LR piliečiais, privalo turėti neigiamą COVID–19 testą. Jeigu tokio testo neturi, gali būti neįleidžiami į transporto priemones (lėktuvą, autobusą, traukinį). Jeigu vis dėlto taip atsitinka, kad pilietis patenka į transporto priemonę, tai grįžus į Lietuvą yra privaloma pasidaryti testą, izoliuotis ir taip pat pradedamas administracinis tyrimas. Jeigu žmogus grįžta savo transportu, tai jis testui privalo užsiregistruoti per 24 val.“, – Eltai šiuo metu taikomus karantino reikalavimus detalizavo SAM atstovė.

V. Sinkevičius: normalu, kad politikai savo ginčus sprendžia Konstituciniame Teisme

Nors šiuo metu taikomi ribojimai, pasak V. Sinkevičiaus, neprieštarauja Konstitucijai, tačiau jis nesureikšmina to, kad LVŽS šešėlinė Vyriausybė ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą. MRU profesoriaus nuomone, jeigu Teismas nuspręs priimti ir nagrinėti „valstiečių“ kreipimąsi – bus išspręstas politinis ginčas, o jeigu teisinio pagrindo ir motyvų tokiam kreipimuisi nebus, KT tiesiog atsisakys tokį ginčą nagrinėti.

„Konstitucinis Teismas ir yra tam sukurtas, kad politinius ginčus paverstų teisiniais ginčais. Norint kreiptis į Konstitucinį Teismą, reikia pagrįsti teisiniais argumentais (ne politiniais, socialiniais ar ekonominiais), kodėl Vyriausybės nutarimas ar įstatymas, kuris susijęs su karantinu, prieštarauja Konstitucijai. Nurodyti, kokiam konkrečiai Konstitucijos straipsniui prieštarauja ir kokia apimtimi, dėl kokių motyvų“, – tvirtino V. Sinkevičius.

V. Sinkevičius: kiekviena partija renkasi savo komunikacijos būdus

MRU profesorius gilesnės problemos neįžvelgia ir tame, kad partijos, kaip politinės reklamos ir komunikacijos įrankį, galimai išnaudoja paties kreipimosi į Konstitucinį Teismą faktą, kuris, nepaisant teigiamo ar neigiamo galutinio KT sprendimo, jau gali paskleisti konkrečią žinutę visuomenėje.

„Be abejo, kiekviena politinė partija užsiima savo įvaizdžio kūrimu ir naudoja įvairiausius būdus, vienas iš būdų yra kreipimasis į Konstitucinį Teismą, bet tai yra visiškai normali politinė procedūra, demokratinėje valstybėje visiškai priimtina“, – sakė vienas iš Lietuvos Konstitucijos kūrėjų, pridurdamas, kad Konstitucinis Teismas galutinai išspręstų tarp įstatymų leidėjų kylančius ginčus.

„Kiekvienas nori pritraukti kuo daugiau rinkėjų, parodyti, kad jis jais neva rūpinasi labiau nei politiniai oponentai. Štai dabar norima apginti teises, kurias neva valdžia pažeidžia. Bet tam ir yra Konstitucinis Teismas, kad tą ginčą išspręstų“, – tvirtino V. Sinkevičius.

Primename, kad idėją, jog neigiamo COVID–19 testo reikalavimas galimai prieštarauja Konstitucijai, ketvirtadienį atmetė ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji akcentavo, kad Vyriausybės nutarimas nenustato draudimo neįsileisti testo neturinčių piliečių į Lietuvą.

„Su Konstitucija tai nederėtų, jei mes neįleistume į Lietuvą čia atskridusio žmogaus, turinčio lietuvišką pasą ir neturinčio testo. Nematau tokio reikalavimo. O tokį reikalavimą (turėti neigiamą COVID–19 testą) savo piliečių atžvilgiu taiko dauguma Europos valstybių ir jų visų konstitucinis santykis su savo piliečiais, manau, yra labai panašus, kaip Lietuvos“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo I. Šimonytė.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (41)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos