Užsienio reikalų ministrai Romoje sutarė, kad tiek Pietų, tiek Rytų Europai kylantys iššūkiai yra bendri ES iššūkiainuotraukos (19)

2021 gegužės 11 19:30:00 Perskaitė 239

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, gegužės 11-12 dienomis su oficialiu vizitu viešintis Italijoje, antradienį susitikime su Italijos kolega Luigi Di Maio aptarė dvišalius santykius, saugumo situaciją regione, santykius su Rusija ir Kinija, situaciją Baltarusijoje, Ukrainoje ir Pietų Kaukaze, Rytų partnerystės iniciatyvą, ES plėtrą ir kovą su pandemija.

 

„Šiais metais minime Lietuvos ir Italijos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį, kitais metais švęsime 100-metį, kai Italija pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Šios progos yra puiki galimybė mūsų santykius pakelti į aukštesnį lygmenį, apsikeisti aukšto lygio vizitais. Matome didžiulį potencialą plėtoti ekonominį bendradarbiavimą, ypač tokiose srityse kaip atsinaujinanti energetika, biotechnologijos ir gyvybės mokslai“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Ministrai, kaip teigiama URM pranešime, sutarė, kad tiek Pietų Europai, tiek Rytų Europai kylantys iššūkiai yra bendri Europos Sąjungos (ES) iššūkiai. „Mes esame suinteresuoti didesniu Italijos įsitraukimu, sprendžiant klausimus, susijusius su Rytų kaimynyste, tačiau tuo pačiu esame pasiruošę spręsti problemas, su kuriomis susiduria Pietų Europos šalys – migracija, saugumo užtikrinimas Viduržemio jūros regione ir kitos“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Lietuvos ir Italijos užsienio reikalų ministrai apsikeitė nuomonėmis dėl ES plėtros. „Privalome vykdyti savo duotus pažadus Vakarų Balkanų šalims, siekiančioms ES narystės. Tai yra tiek ES kredibilumo klausimas, tiek ir bendras mūsų interesas, kad Vakarų Balkanų regionas toliau žengtų europinės integracijos keliu. Jei netesėsime savo pažadų Vakarų Balkanų šalims, neįtikinsime ir Rytų Partnerystės šalių dėl mūsų įsipareigojimų rimtumo“, – pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergis padėkojo Italijai už indėlį, užtikrinant Baltijos šalių regiono saugumą. Abu ministrai, kaip pažymima Užsienio reikalų ministerijos pranešime, išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos vykdomos politikos ir vis blogėjančios žmogaus teisių padėties šioje šalyje. Lietuvos ministras papasakojo apie praeitą savaitę vykusį vizitą Pietų Kaukaze. „ES turi būti aktyvesnė šiame regione, kitaip jos vietą užims trečiosios šalys, tokios kaip Rusija, Kinija ar Turkija“, – sakė G. Landsbergis. Ministrai pažymėjo, kad svarbu toliau stiprinti santykius su Rytų partnerystės šalimis.

Aptariant situaciją Baltarusijoje, akcentuota paramos pilietinei visuomenei svarba.

Ministras antradienį taip pat susitinka su Italijos Deputatų rūmų pirmininku Roberto Fico, Užsienio ir Europos reikalų komiteto pirmininku Piero Fassino, Senato vicepirmininke Paola Taverna ir gynybos ministru Lorenzo Guerini, dalyvavo diskusijoje su Romoje veikiančių politikos tyrimų centrų vadovais.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net