Tarptautinės organizacijos ryja milijonusnuotraukos (6)

2019 gegužės mėn. 07 d. 16:14:56 Perskaitė 1351

Užsienio reikalų ministerija paskaičiavo, kad Lietuva šiuo metu priklauso lygiai 150-čiai tarptautinių organizacijų bei kitų tarptautinio bendradarbiavimo mechanizmų. Daugelyje reikia mokėti narystės mokestį, iš viso pernai tam išleidome per 20 mln. eurų. Priklausome net tokioms organizacijoms, kurios per metus nesusirenka nė karto. Tačiau tik iš vienos pagaliau pasiryžome išstoti.

 

Atrodo, kad Lietuva tiesiog kolekcionuoja narystes tarptautinėse organizacijose. Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Lietuva iš viso yra net 150-ies įvairių tarptautinių organizacijų ar bendradarbiavimo mechanizmų narė.

Narystė kai kuriose nieko nekainuoja, kai kuriose kainuoja keliolika ar keliasdešimt tūkstančių eurų per metus, keliose - gerokai per milijoną eurų. Iš viso pernai mums priklausė sumokėti 18,5 mln. eurų (į sąvadą kažkodėl neįtraukta narystė ES, nors kasmet ji mums kainuoja per 430 mln. eurų, tačiau euroentuziastai tvirtina, kad taip skaičiuoti nesąžininga, nes esą naudą gauname trigubai didesnę), dar 1,5 mln. eurų sumokėjome savanoriškai.

Lentelėje ties dalyvavimu organizacijų ar kitų bendradarbiavimo mechanizmų veikloje Užsienio reikalų ministerija nurodo, kad dalyvauti yra naudinga. Išskyrus vieną - Susisiekimo ministerijai rekomenduota pasitraukti iš Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos Transeuropinio geležinkelio projekto. Narystė jame pernai kainavo 8654 eurus, nors mūsų atstovai nedalyvavo nė viename posėdyje.

Tačiau vis dar esame prisijungę prie Tarptautinės konvencijos dėl banginių medžioklės reguliavimo ir jos protokolo. Dar prieš dvejus metus Užsienio reikalų ministerija ties ja buvo pažymėjusi „nenaudinga“, nes Lietuva banginių nemedžioja ir nėra dalyvavusi nė viename konvencijos šalių susitikime. Susiprotėję lietuviai pernai viename dalyvavo ir sumokėjo 19,198 tūkst. eurų. Dabar jau nuspręsta, kad narystė yra „naudinga“. Kažkodėl naudingas ir priklausymas, pavyzdžiui, konvencijai dėl kovos su dykumėjimu. Matyt, tik todėl, kad kas nors iš valdininkų ar politikų galėtų susiveikti komandiruotę į kokią nors egzotišką šalį.

Milijoną eurų ir daugiau mums kainuoja penkios narystės. Europos meteorologinių palydovų eksploatacijos organizacijai pernai sumokėjome 1,269 mln. eurų. Teigiama, kad narystė būtina, nes naudojant iš palydovų gaunamus duomenis kuriami produktai Lietuvai yra būtini orams prognozuoti, perspėjimams apie pavojingus stichinius ir katastrofinius hidrometeorologinius reiškinius, prisideda prie gamtinės aplinkos bei pasaulio klimato stebėsenos ir tyrimų.

Lygiai milijoną eurų pernai sumokėjome Pasaulio bankui, nors, sprendžiant iš Užsienio reikalų ministerijos pateikiamos išklotinės, būtinas įnašas siekė lygiai nulį eurų. Europos saugios oro navigacijos organizacijai turėjome atseikėti 1,164 mln. eurų. Daug kaštuoja priklausymas Jungtinėms Tautoms - 2,981 mln. eurų, o daugiausiai - narystė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) - 3,3 mln. eurų. Beje, narystė EBPO, regis, yra pati „šviežiausia“, prie jos prisijungėme pernai birželį. Pernai mūsų politikų ekstazė dėl Lietuvos narystės EBPO negalėjo nekelti šypsenos. Didžiuotasi, kad esame priimti į neva turtingųjų klubą, nors į jį seniausiai pateko mūsų kaimynės Estija bei Latvija, jam priklauso tokios valstybės, kaip Meksika, Vengrija, Graikija, Čilė ir t.t. Vienas argumentų - narystė EBPO padės pritraukti užsienio investicijų. Ar padėjo, pavyzdžiui, Graikijai?

Iš viso „klubui“ priklauso 35 šalys. Tačiau tarp jų nėra kai kurių valstybių iš labiausiai išsivysčiusiųjų dešimtuko. Jos kažkodėl nesiveržia ten, kur būtų priimtos išskėstomis rankomis.

Kiek mažiau nei milijoną - 837 tūkst. eurų - mums kainuoja narystė Europos kosmoso agentūroje. Tiek mokame, nors nesame visateisė narė ir neturime sprendimo teisių joje. 950 tūkst. eurų kaštuoja dalyvavimas Europos patentų organizacijos veikloje, 786 tūkst. - Europos Tarybos veikloje.

Juokingiausia, kad Valstybės kontrolė prieš kelerius metus išsiaiškino, jog Lietuva net nežino, kelių „klubų“ nariais esame, kol po tokio išjuokimo Užsienio reikalų ministerija ėmė ir suskaičiavo. Jei be atskiro skaičiavimo nebuvo žinoma, argi tai neįrodo, kad dalis narysčių yra visiškai bereikšmės?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net