respublika.lt
 

Sveikintinas, bet vėluojantis veiksmas (7)

2019 rugsėjo mėn. 08 d. 16:00:04
Irena BABKAUSKIENĖ

Neseniai visuomenei pristatytas naujas politinis judėjimas, kurio vedliai - filosofas Vytautas Radžvilas, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų partiją palikęs Rimantas Jonas Dagys, politologas Vytautas Sinica - tikisi iki kitų metų sausio mėnesio įregistruoti partiją ir dalyvauti 2020 metų Seimo rinkimuose. Arvydo Juozaičio suburtas visuomeninis judėjimas „Lietuva yra čia“, kviečiantis vienytis nacionalinį Lietuvos interesą ginančias organizacijas ir partijas, taip pat ketina tapti partija ir dalyvauti rinkimuose. „Respublika“ pasidomėjo, kokios šių judėjimų, kviečiančių kurti socialiai teisingą ir visų piliečių bendrojo gėrio siekiančią Lietuvą, galimybės tapti realia jėga.

×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

 

- Iniciatyvinė grupė su V.Radžvilu ir R.J. Dagiu priešakyje paskelbė apie naujo politinio judėjimo kūrimą, kuris, tapęs partija, turėtų užpildyti krikdemiškąją konservatoriškomis vertybėmis paremtą politinę nišą. A.Juozaičio sambūris „Lietuva yra čia“ taip pat kalba apie partijos kūrimą. Kaip vertintumėte jų galimybes? - „Respublika“ paklausė politologo Lauro BIELINIO.

- Manyčiau, kuriami judėjimai vėluoja. Reikia suprasti, jog tam, kad judėjimas ar politinė jėga iš tikrųjų įgytų persvarą rinkimuose, jau dabar reikia būti gerai pasirengus. O jie dar tik pradeda kurtis, ir mes nematome jokio potencialo. Nei organizacinio (yra tiktai kelių dešimčių žmonių grupė, bet ne struktūra), nei intelektualinio (vieno V.Radžvilo nepakanka), nei finansinio. Šių judėjimų kūrimo idėja - gera, bet jos praktinis realizavimas - pavėluotas. Jiems bus labai sunku dalyvauti rinkimuose.

- Nematote asmenybių, lyderių, kurie patrauktų rinkėją, kad ir „paskutinę minutę“?


- Tokių asmenybių-lyderių kol kas nematome. Taip, yra komunikatoriai. Pats V.Radžvilas sugeba kalbėti, bet kalba gana sudėtingai - eilinis pilietis, rinkėjas, ko gero, ne visada supras, ką jis pasakys. O R.J.Dagys, kaip lyderis, nešvietė niekada. Ir dabar, norėdamas tapti lyderiu, turėtų kažką tokio įspūdingo parodyti visuomenei. Bet nežinia, ar jis tą gali padaryti. Prisiminkime, A.Juozaičio balsus prezidento rinkimuose (už A.Juozaitį balsavo 4,69 proc. rinkėjų - red. past.). Tie balsai iš tikrųjų rodo realią galimybę A.Juozaičiui paveikti visuomenę. Kol kas jis nepademonstravo kažko išskirtinio, kad galima būtų sakyti: štai Juozaitis iš tiesų yra ta politinė asmenybė, kuri bus ryškiausia žvaigždė naujausiuose rinkimuose. Kol kas to nėra.

- Ką pasakytumėte apie konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio sąmokslo teoriją, jog V.Radžvilo, R. J.Dagio buriamas judėjimas - populiarumą prarandančių „valstiečių“ gelbėjimosi valtis. Turint omeny, jog vienas iš iniciatorių - V.Sinica yra „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos patarėjas? Ar tai galėtų būti, kaip teigiama, primestas projektas?

- Nemanau, kad tai gelbėjimosi valtis ar kieno nors projektas. Norint taip pasakyti, reikia realių, tai įrodančių, faktų. Šiandien kalbėti apie kuriamą judėjimą kaip projektą, priešpastatytą konservatoriams, iš tikrųjų reiškia ne ką daugiau nei šiaip politinį kalbėjimą. Tai natūralu - kiekviena partija, matydama atsirandantį konkurentą ir augančią konkurenciją, stengiasi tą konkurentą parodyti blogesnėje šviesoje. Tikrai sunku būtų įsivaizduoti, kad G.Landsbergis sveikintų naują savo konkurentą ir sakytų: kaip gerai.

- Kiek abiem kuriamiems tautiniams patriotiniams judėjimams kenkia jų susiskaldymas? Ar V.Radžvilas ir A.Juozaitis nebūtų daug stipresni kartu, gavę tuos tautinius, patriotinius balsus, į kuriuos tiek vieni, tiek kiti pretenduoja?

- Ir taip, ir ne. Nes jeigu jie dabar yra susiskaldę, nemanau, kad bandant į rinkimus eiti kartu neįvyks koks nors konfliktas. Manyčiau, šiuo atveju galbūt net geriau eiti atskirai, nes bendras ėjimas reikštų konfliktą prieš pat rinkimus. Ir tai neduotų jokios naudos nė vienam iš šių lyderių, nepatenkintų jų ambicijų. Šiandien turime sveikinti pačią idėją, kad jie kuria judėjimus, bando kažką daryti. Nesvarbu, laimės jie ar nelaimės, bet toks nestovėjimas vietoje jau yra sveikintinas.

- Kas dėl naujų politinių judėjimų turėtų sunerimti labiausiai? Kieno balsus jie atimtų?

- Visų po truputį, nes kol kas mes nematome labai aiškių, apibrėžtų rinkiminių kontūrų, žiūrint į kuriuos galėtume pasakyti - štai čia yra ta jėga arba tas socialinis politinis sluoksnis, į kurį jie pretenduoja. Šiandien jie pretenduoja į gana platų socialinį sluoksnį ir kartu - į jokį konkretų. Jie netgi savo pavadinimuose fiksuoja bendrinius dalykus.

- Apie naujų politinių jėgų kūrimąsi kalba ir prezidentas Gitanas Nausėda. Kokią matote jo poziciją?

- Manau, jog prezidentui svarbu tai. Bet koks naujas judėjimas, nesvarbu, laimės jis ar nelaimės, iš tikrųjų yra pilietinės sąmonės raiška. Juk giluminis tikslas nėra laimėti rinkimus į Seimą ir būti valdžioje. Giluminis tikslas visuomet labai paprastas ir aiškus - pakelti visuomenę, padaryti ją aktyvią ir pažadinti tą pasyvųjį sluoksnį, kuris vis tiek yra Lietuvos piliečiai, tačiau vengia vienaip ar kitaip dalyvauti politikoje. Nauji judėjimai kartais įtraukia visai netikėtus sluoksnius ir tai yra labai gerai. Jie tokiu būdu suaktyvina pilietiškumą.

Filosofo Vytauto RUBAVIČIAUS komentaras:


„Esu už visus visuomeninius judėjimus, ir ypač tų žmonių, kurie patys yra visuomenininkai, nėra partiniai, nesiekia valdžios dėl naudos sau. Matome, kad naujų judėjimų steigimasis sunkokas, labai komplikuotas, neduosiantis tokios gyvenimiškos naudos labai greitai. Nes reakcija - ir žiniasklaidos, ir jau perbrendusių politologų, ypač viešųjų ryšių žinovų, yra griežtas „prieš“. Viešųjų ryšių žmonės, aptarnaujantys dabartinį elitą, nujaučia, kad nauji judėjimai yra grėsmė jų gerovei ir jų viešojo diskurso valdymo galiai. Matome, kaip ta didžioji žiniasklaida nelabai įsileidžia žmonių, kurie reiškia kitokią nuomonę, kurie bando pasvarstyti apie demokratijos ateitį Europoje arba apskritai kelia klausimą, kiek čia tos demokratijos yra Lietuvoje.“

V.Rubavičius paklaustas, ar, prisiminus V.Radžvilo nesėkmę Europos Parlamento rinkimuose, nekyla abejonės, ar rinkėjas šiandien jau pribrendęs balsuoti už naujų politinių jėgų propaguojamas vertybes, sakė:

„Kalbant apie rinkimus ir rezultatus, kuriuos patyrė V.Radžvilas, manau, kad didelė dalis tos nesėkmės buvo nulemta dėl paties V.Radžvilo pozicijos. Nuo nesikalbėjimo su A.Juozaičiu pozicijos. Žmonės norėjo vienybės, laukė vieningumo tų jėgų, kurios tarsi oponuoja „mainstream“ politikai. Ir pasirodė, kad iškilūs žmonės niekaip negali susitarti. Reikėjo tik parodyti žmogišką politinį supratimą ir vienijimosi impulsą, kurio laukė didžiuma rinkėjų, nusiteikusių balsuoti už nesistemines jėgas. Mūsų politinės scenos ateitį lems susikalbėjimo reikalai.“

Kieno balsus atimtų nauji judėjimai?

„Galbūt dalies „valstiečių“, bet „valstiečių“ elektoratas, kaip ir konservatorių elektoratas, turi tam tikrą stabilų procentą. Tik „valstiečių“ skaičiai gali daug priaugti ar nukristi. O Ingridos Šimonytės antrasis turas prezidento rinkimuose parodė, kokį maksimumą savo elektorato konservatoriai gali mobilizuoti. Šiek tiek konservatorių balsų iš dalies atimtų ir tai, kad tas darinys, kuris vadinasi krikščionys- demokratai, savo veikloje nieko krikščioniško nebeturi - ten net pabrėžtinai viskas neoliberalu. Tad krikščioniškoms vertybėms prijaučiantys žmonės pasisuktų į naujesnius judėjimus, jei jie tikrai pasirodytų stiprūs ir galintys susikalbėti tarp savęs pirmiausia. Manau, kad balsų gali nubyrėti ir nuo liberalų - kai kurie rinkėjai pradės atsikvošėti nuo pernelyg didelio liberalizmo ir gali pasukti link savos valstybės stiprinimo.“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATLEIS: Vokietijos automobilių gamybos bendrovė „Continental“ trečiadienį patvirtino planus iki 2028-ųjų visame pasaulyje atleisti 5,5 tūkst. darbuotojų, kadangi įmonė nori kasmet sutaupyti 500 mln. eurų, kad galėtų susidurti su lėtėjančios automobilių rinkos ir lėtėjančios vidaus degimo variklių paklausos padariniais.
  • SUTRIKIMAI: trečiadienio vakarą „Luminor“ banke bus atliekami techniniai darbai, dėl kurių gali sutrikti banko paslaugos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ką darote su nenešiojamais drabužiais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau pasipuošėte namus šventėms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

-1 -3 C

 

-3  -5 C

+2 +3 C

-1 -2 C

 

-1 C

6-7 m/s

6 m/s

 

5 m/s