respublika.lt

Sveikatos apsaugos ministerijos savivalės nėra kam sustabdyti (13)

2020 rugpjūčio 21 08:51:13
Justina GAFUROVA

Neseniai „Vakaro žinios“ rašė apie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsteigtą Visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, finansuojantį įvairius projektus sveikatingumo tema. Aiškinomės, kodėl projektams žiniasklaidai fondas kelia išskirtinius reikalavimus ir verčia konkurentus jungtis į konsorciumus. Ieškojome, kas galėtų įvertinti ir ištirti tokias sąlygas, kol paaiškėjo, kad SAM savivalės sustabdyti valstybinės institucijos negali.

×
nuotr. 6 nuotr.
Pasirodo, toks finansavimas neturi jokio teisinio pagrindo. Stasio Žumbio nuotr.

 

Pirmiausia kreipėmės į Konkurencijos tarybą, kuri pasisakė neigiamai apie sąlygą jungtis į konsorciumus. Tačiau Konkurencijos taryba patikino negalinti atlikti tyrimo, nes projektų finansavimo sritis - Viešųjų pirkimų tarnybos. Tačiau paaiškėjo, kad ir ši institucija negali ištirti fondo veiklos, mat ji tiria tik viešuosius pirkimus. O konkursų būdu skiriamas finansavimas, net jeigu išdalinami ir milijonai, nėra viešieji pirkimai.

Mums buvo pasiūlyta kreiptis į ministeriją, kuri ir atlieka fondo administratoriaus vaidmenį. Pasakius, kad su ministru jau bendravome ir jam ši situacija atrodo normali, buvo patarta kreiptis į Vyriausybę. Tik informavus, kad premjeras mus patikino, jog tokioms smulkmenoms neturi laiko, Viešųjų pirkimų tarnybos specialistės pasidavė.

„Vakaro žinios“ kreipėsi į aukščiausiąją audito instituciją - Valstybės kontrolę. Ir paaiškėjo įdomūs dalykai. Dėl tokio finansavimo modelio valstybės kontrolė jau yra subarusi ne tik SAM, bet ir Vyriausybę.

Atliekant 2018 m. valstybinį auditą sistemiškai buvo vertinta esama fiksuoto finansavimo programų (tarp jų ir Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo) bei projektinio (atrankos) finansavimo praktika.

2019 m. veikė 19 fiksuoto finansavimo programų, finansuojamų valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšomis. 2018 m. iš viso joms skirta 705,5 mln. Eur. Programų asignavimus valdo 10 ministerijų, VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija ir 60 savivaldybių.

„Audito rezultatai parodė, kad nenustatyti tokio finansavimo būdo taikymo tikslai ir kriterijai, fiksuoto finansavimo dydis nepagrįstas įrodymais, o atrenkamų finansuoti projektų finansavimo tikslingumas įrodymais pagrįstas ne visada. Todėl fiksuoto finansavimo taikymas neskatina į rezultatus orientuoto biudžeto sudarymo ir vykdymo. Vyriausybei rekomendavome peržiūrėti programas, fondus ir įstaigas, finansuojamas iš anksto teisės aktuose nustatyta mokesčių ir kitų pajamų dalimi, įvertinti jų taikymo tikslingumą bei apimtį ir maksimaliai apriboti tokių programų, fondų ir įstaigų skaičių, užtikrinant, kad fiksuotas finansavimas taikomas tik tada, kai jis yra vienintelis objektyviai pagrįstas finansavimo būdas“, - teigia Valstybės kontrolė.

Pasirodo, toks finansavimas neturi jokio teisinio pagrindo: „Nors projektinis (atrankos) finansavimas yra plačiai taikomas (49 valstybės institucijos ir įstaigos 2018 metais paskirstė per 174,1 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų), tačiau įstatymai, reglamentuojantys valstybės biudžeto sudarymą ir vykdymą, tokio būdo neapibrėžia.

Tokia projektinio finansavimo taikymo praktika, kai nėra bendrų finansavimo taisyklių, sudaro sąlygas galimai neobjektyviai ir neskaidriai naudoti valstybės biudžeto lėšas.“

Todėl Sveikatos apsaugos ministerijai Valstybės kontrolė pateikė rekomendacijų: numatyti papildomas priemones, užtikrinančias fondo lėšomis finansuojamų projektų temų atrankos pagrįstumą; atsisakyti nedetalizuotų, todėl objektyviai neįvertinamų, vertinimo sąlygų naudojimo projektų atrankos metu; numatyti papildomas kontrolės priemones, užtikrinančias įrodymais grįstą projekto išlaidų vertinimą projektų atrankos metu, projektų vykdymą laikantis sudarytų sutarčių sąlygų, tinkamą atsiskaitymo už projektų rezultatus kontrolę.

Pasiteiravome fondo, ar buvo atsižvelgta į valstybės kontrolės pastabas. „Buvo patobulintas projektų, finansuojamų Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, konkursų organizavimo ir šių projektų finansavimo sutarčių sudarymo ir vykdymo tvarkos aprašas“, - patikino ministerija. Tai parodo, kad popieriniai pakitimai atsirado. Stebėsime, ar šitai atneš realių pokyčių.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritariate, kad mažesnės rajoninės ligoninės turėtų atsisakyti dalies teikiamų paslaugų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos