STT agentai sudrumstė ir liberalų skaidrumąnuotraukos (106)

2016 gegužės mėn. 13 d. 16:57:10 Perskaitė 16926

Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai vakar užgriuvo partiją - skaistumo įsikūnijimą. Ikiteisminiame tyrime dėl 100 tūkst. eurų kyšio Vilniuje nuo pat ryto atlikinėjo kratas Lietuvos liberalų sąjūdžio būstinėje ir liberalų lyderio Seimo nario Eligijaus Masiulio namuose, automobilyje bei darbo vietoje. Iki šiol liberalų lyderis, net nelaukdamas jokių įrodymų, kritikavo visas partijas, kurių atstovams STT, FNTT triukšmingai kėlė bylas. Kaip dabar, atsidūrus jų vietoje?

 

Ikiteisminis tyrimas, kurį prižiūrės Generalinė prokuratūra, pradėtas dėl galimo papirkimo, kyšininkavimo bei prekybos poveikiu. STT įtaria, kad E.Masiulis galimai paėmė iš koncerno „MG Baltic“ 100 tūkst. eurų kyšį. Tai vadinama itin dideliu kyšiu.

Iš viso byloje figūruoja trys asmenys: E.Masiulis, „MG Baltic“ koncerno prezidentas Darius Mockus ir viceprezidentas Raimondas Kurlianskis.

Atsirado E.Masiulis ir... vakare atsistatydino


Parlamentaras vakar visą dieną buvo telefonu nepasiekiamas nei žurnalistams, nei jo partijos pavaduotojams.

Prieš 16 val. iš E.Masiulio namo sostinės Mindaugo gatvėje išėjo keletas neuniformuotų pareigūnų. Jie išsinešė du paketus (panašius į didelius baltus vokus) ir lagaminą. Po kurio laiko iš daugiabučio išėjo ir E.Masiulis, lydimas advokato.

„Esu žmogiškąja prasme labai sukrėstas, šiuo metu vyksta procesiniai veiksmai ir, deja, nieko negaliu komentuoti, bet labai tikiuosi, kad pačiu artimiausiu metu tikrai pateiksiu savo oficialią poziciją ir vertinimą“, - po kratos sakė E.Masiulis.

Vakare Liberalų sąjūdžio pirmininkas E.Masiulis pranešė, kad traukiasi iš partijos vadovo pozicijų, iš partijos ir atsisako Seimo nario mandato.

„Ši diena yra pati juodžiausia mano gyvenime. Puikiai suprantu, kad dėl susiklosčiusių aplinkybių negaliu toliau vadovauti Liberalų sąjūdžiui. Nenoriu mesti šešėlio kolegoms, su kuriais daugybę metų dirbome kartu. Taip pat atsisakysiu Seimo nario mandato, nes nesiruošiu dangstytis parlamentaro imunitetu. Aš pasirengęs įrodyti, kad nesu kaltas“, - vakare teigė E.Masiulis.

Vakar E.Masiulis apklaustas kaip specialusis liudytojas. Atsistatydinęs iš Seimo narių gali tapti įtariamuoju.

A.Guoga: teisėsauga pasitikiu


Lietuvos liberalų sąjūdžio vicepirmininkas, Seimo narys Eugenijus Gentvilas sakė, kad platinama informacija kelia abejonių: „Eligijus - buvęs mano studentas. Labai gerai jį pažįstu, todėl manyčiau, jog viskas šioje STT istorijoje yra kitaip. Skaidrumas mums - didžiausia vertybė. Apmaudu, kai ja abejojama.“

O štai Liberalų sąjūdžio pirmasis vicepirmininkas, europarlamentaras Antanas Guoga mano, kad būtina visuomenei pranešti apie visus šios istorijos sprendimus: „Mano asmeninė pozicija tokia, kad aš pasitikiu teisėsauga, aš netraktuoju, kad tai politinis susidorojimas. Niekada neleisiu taip sakyti. Puikūs pareigūnai, jeigu jie atliko tą ir tai leis Lietuvai pajudėti į priekį. Reikia, kad visuomenė kuo greičiau žinotų detales. Tai yra skaudulys, kurį reikia išspręsti, kurį reikia prisipažinti ir tai leistų politikai Lietuvoje tapti skaidresnei.“

E.Masiulis greitas buvo smerkti kitus


Visoms partijoms yra didžiulė antireklama, kai STT užsuka į jų būstines. Tikrina kompiuterius. Prisikrauna dėžes ikiteisminiams tyrimams skirtos medžiagos. O ypač antireklama, kai STT tikrinimai sutampa su priešrinkiminės kampanijos laikotarpiais. Tad būtent tada, kai partijos ieško papildomų lėšų rinkimų kampanijai ir padidėja noras imti, yra pats pavojingiausias laikas ėmimo ar davimo veiksmams.

Jei peržvelgtume mūsų partijų veiklą, visos Lietuvos partijos ar bent jų atskiri nariai turėjo atitinkamų rūpesčių dėl STT. Vos ši tarnyba buvo sukurta. Tad visos partijos plačiąja prasme buvo šiek tiek nusidėjėlės. Išskyrus vienintelę labai liberalią ir skaidrią. Visada deklaravusią skaidrią, įstatymus gerbiančią politiką. Pats E.Masiulis ne kartą yra viešai tvirtinęs, kad visiškai pasitiki Lietuvos teisėsauga.

„Kaziuko mugė“ prieš rinkimus

Anot Seimo nario, buvusio STT Panevėžio skyriaus vadovo Povilo Urbšio, įvykis netikėtas: „Būtent liberalai visada deklaravo savo politinį skaistumą. Bet reikia palaukti pirminio tyrimo duomenų. Ar turi pakankamą pagrindą E.Masiulį įtarti. Ar ne politiniai oponentai ikiteisminį tyrimą užsakė. Dabar liberalai turėtų pademonstruoti išskirtinį skaidrumą ir teikti informaciją apie atliekamą tyrimą. Vienaip ar kitaip, kai atliekamos kratos, tai rodo, kad STT jau turi surinkusi pakankamai duomenų apie galimai nusikalstamą veiką. Bent aš taip tikiuosi. Nes kitu atveju STT gali būti apkaltinta dalyvaujanti politiniame susidorojime. Liberalų sąjūdis turi labai aiškiai pasakyti, kas vyksta.“

Bet, anot P.Urbšio, Lietuvoje jau nelieka partijų, kurios nebūtų įklimpusios.

„Rinkimų kampanijų metu būna suaktyvėjimas dėl finansavimo, - sakė vienas iš buvusių STT vadovų. - Mūsų politika yra kriminalizuota. Atskiri asmenys gali organizuoti nusikaltimus, prekiauti savo politinėmis galiomis. Tų galių paklausa prieš kiekvienus rinkimus padidėja. Tai savotiška politinių galių mugė. Turime Kaziuko mugę, o prieš rinkimus prasideda kitokia mugė.“


Koncerno „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus sako, kad jo vadovaujama įmonių grupė neteikia paramos politinėms partijoms.

„Vyksta tyrimas. Turbūt dėl to, kodėl jis vyksta, turėtų duoti atsakymus specialios tarnybos. - LNK televizijai sakė D.Mockus. - O aš tik galiu pasakyti - nuo 2012 metų pagal lietuviškus įstatymus negalima juridiniams asmenims jokia rėmimo forma, ir mes to nedarom.“


VŽ Kurioziška vakarykštės operacijos priešistorė


Šeštadienio naktį, apie 3 val., sostinės A.Goštauto gatvėje į stovintį automobilį „Subaru“ su savo „VW Passat“ atsitrenkė girtas (1,79 promilės) Šalčininkų gyventojas. Tada paaiškėjo, kad mašinoje sėdėjo STT agentai ir kažką sekė. O vakar paaiškėjo, kad tas „kažkas“ - ten esanti Lietuvos liberalų sąjūdžio būstinė.


Eligijus MASIULIS, Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderis:


Daug klausimų ir abejonių - vienas jų, kiek nepriklausoma yra Lietuvos teismų sistema

2016 02 01 - po to, kai Apeliacinis teismas išteisino Darbo partijos bylos atstovus dėl keleto sunkių kaltinimų, o už netinkamą buhalterinės apskaitos tvarkymą skyrė tik pinigines baudas


Eligijus MASIULIS, Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderis:


Esu žmogiškąja prasme labai sukrėstas

2016 05 12 - po to, kai STT jį patį sulaikė dėl 100 tūkst. eurų kyšioDalia GRYBAUSKAITĖ, prezidentė:

Kol kas „apsimoka“ ir sukčiauti, ir vogti bei vengti mokesčių

Vertinimas 2016 02 01 - po to, kai Apeliacinis teismas išteisino nekenčiamos Darbo partijos bylos atstovus dėl sunkių kaltinimų, o už netinkamą buhalterinės apskaitos tvarkymą skyrė tik pinigines baudas


Dalia GRYBAUSKAITĖ, prezidentė:

Spėlioti tikrai nenorėčiau, komentuoti ikiteisminio tyrimo tikrai negaliu

Vertinimas 2016 05 12 dėl Eligijaus Masiulio

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Prokuroras: pas E.Masiulį rasta itin didelė pinigų suma

Pas buvusį Liberalų sąjūdžio pirmininką, Seimo narį Eligijų Masiulį buvo rasta per 100 tūkst. eurų, kuriuos jis gavo iš koncerno "MG Baltic" viceprezidento Raimondo Kurlianskio, atskleidė bylą kuruojantis prokuroras Justas Laucius.

"Yra įtarimų, kad pas gerbiamą Seimo narį E. Masiulį rasta itin didelė pinigų suma. Sakykime, jo šaltinis t. y. gerbiamas R. Kurlianskis. Yra tokie įtarimai. Matome priežastinį ryšį tarp gerbiamo R. Kurlianskio ir E. Masiulio veiksmų", - teisme žurnalistams sakė prokuroras.

Taip prokuroras atsakė į klausimą, ar tiesa, kad R. Kurlianskis ir E. Masiulis sulaikyti perduodant būtent pinigus, jis nepatvirtino, ar rasti pinigai buvo grynieji.

Pasak J. Lauciaus, R. Kurlianskui yra pateikti įtarimai dėl didelės vertės arba stambaus masto papirkimo, taip pat didelės vertės prekybos poveikiu.

"Įtarime kalbama apie 106 tūkst. eurų sumą, sumos perdavimą vienam iš Lietuvos politikų, Lietuvos parlamentinių partijų narių, vienam Lietuvos Respublikos Seimo nariui (...). Įtarimas suformuluotas taip, kad mes manome, kad šioje ikiteisminio tyrimo stadijoje, byloje vis dėlto yra politinės korupcijos požymių", - teigė prokuroras.

To konkrečiau prokuroras nedetalizavo.

"Mes įžvelgiame politinės korupcijos požymių, o ar tos mūsų įžvalgos, įtarimai bus pagrįsti ar ne - laikas parodys", - pakartojo jis.

Pasak J. Lauciaus, šiuo metu įtarimai pateikti tik vienam asmeniui - R. Kurlianskiui.

Eltos inf.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net