Stiprinamas valstybės institucijų pasirengimas galimoms Astravo AE grėsmėmsnuotraukos (8)

2020 rugpjūčio mėn. 06 d. 20:43:08 Perskaitė 1059

Ketvirtadienį Vyriausybės kanceliarijoje įvykusiame Jungtinės grėsmių prevencijos ir krizių valdymo grupės posėdyje, atsižvelgiant į Baltarusijos atominės elektrinės keliamas grėsmes, pristatytas atnaujintas grėsmių nacionaliniam saugumui, galinčių sukelti didelį pavojų ir žalą žmonėms ir aplinkai, valdymo koordinavimo modelis.

 

Institucijos posėdyje pristatė Baltarusijos AE situacijos ir keliamų grėsmių vertinimą, esant blogiausiam galimam avarijos šioje elektrinėje scenarijui. Aptartos Lietuvos pastangos tarptautinėje erdvėje, siekiant bendrų ES sprendimų, taip pat palaikymo dėl nesaugaus branduolinio objekto prie Lietuvos valstybės sienos neeksploatavimo ir tarptautinių konvencijų bei kituose daugiašaliuose formatuose dėl Baltarusijos padarytų pažeidimų konstatavimo ir trūkumų ištaisymo.

Taip pat diskutuota apie priemones, kurios būtinos, siekiant efektyviau rengtis reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas.

„Lietuvos pozicija Baltarusijos AE klausimu lieka nepakitusi. Matydami, kad Baltarusija neatsižvelgia į Lietuvos ir tarptautinių ekspertų raginimą neeksploatuoti nesaugios elektrinės, stipriname nuoseklų valstybės institucijų pasirengimą galimoms grėsmėms. Svarbu pažymėti, kad jau šiandien savivaldybės yra aprūpintos stabiliojo jodo preparatais. Savivaldybės turėtų užtikrinti, kad jodo tabletės, prireikus, pasiektų gyventojus. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas savivaldybių ir valstybės institucijų bei įstaigų pasirengimui, priemonių telkimui ir infrastruktūros parengimui, gyventojų informavimui ir perspėjimui“, – pažymėjo Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Alminas Mačiulis.

Jungtinė grėsmių prevencijos ir krizių valdymo grupė pasitelks infrastruktūros ir logistikos, radiacinės saugos ekspertų, visuomenės saugumo, strateginės komunikacijos ir savivaldybių klausimų darbo grupes. Jos koordinuos ir spręs klausimus, susijusius su grėsmėmis nacionaliniam saugumui, visuomenės sveikatai ir aplinkai, kurias lemia nesaugios branduolinės energetikos plėtojimas šalia Lietuvos valstybės sienos. Šios grupės nuolat teiks siūlymus Jungtinei grėsmių prevencijos ir krizių prevencijos grupei, kad būtų parengti reikalingi sprendimai Nacionalinio saugumo komisijai ir Vyriausybei.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net