respublika.lt
 
VZ LOGO 3

S.Skvernelis: referendume pasisakysiu už Seimo narių mažinimą (4)

2019 gegužės mėn. 07 d. 12:43:33
Paulina Levickytė, Benas Brunalas, Elta

Premjeras Saulius Skvernelis, skirtingai nei šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, žada dalyvauti abiejuose referendumuose ir teigia palaikąs idėją mažinti Seimo narių skaičių.

×
nuotr. 1 nuotr.
S. Skvernelis: referendume pasisakysiu už Seimo narių mažinimą. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

 

„Aš pats dalyvausiu referendume ir pasisakysiu už Seimo narių mažinimą“, - teigė S. Skvernelis.

Paklaustas, kaip vertina prezidentės sprendimą nedalyvauti referendume dėl Seimo narių mažinimo, Vyriausybės vadovas teigia, kad tai D. Grybauskaitės laisvas apsisprendimas.

„Tai yra kiekvieno žmogaus laisvas apsisprendimas, pilietinis apsisprendimas, ir jis yra gerbtinas“, - teigė jis.

Antradienį Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių mažinimo iš anksto balsavusi šalies vadovė D. Grybauskaitė neslėpė, kad referendume dėl Seimo narių mažinimo ji nebalsavo. Pasak prezidentės, referendumas - beprasmis, sumažinus parlamentarų skaičių Seimo reputacija nepagerės.

(...) „Dėl dvigubos pilietybės esame jau seniai diskutavę, kad būtina šį klausimą spręsti referendumu, todėl ir dalyvavau jame ir kviečiu visus dalyvauti. Dėl referendumo mažinti Seimo narių skaičių - nedalyvavau, biuletenio nepaėmiau. Manau, šis referendumas yra beprasmis, nes, sumažinus keliais Seimo nariais nei Seimo darbo kokybė pagerės, nei reputacija“, - teigė D. Grybauskaitė.

Pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių mažinimo.

Išankstinis balsavimas vyks visose šalies savivaldybėse iki penktadienio.

Šalies vadovą Lietuvos piliečiai renkasi iš 9 kandidatų: ekonomisto Gitano Nausėdos, buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės, premjero Sauliaus Skvernelio, eurokomisaro Vytenio Andriukaičio, filosofo Arvydo Juozaičio, Seimo narių Mindaugo Puidoko ir Naglio Puteikio, europarlamentarų Valdemaro Tomaševskio ir Valentino Mazuronio.

Gegužės 12-ąją Lietuvoje vyks Prezidento rinkimai, referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo.

S. Skvernelis įvardijo, kada trauktųsi iš premjero pareigų: nepatekimas į antrąjį rinkimų turą būtų aiškus pralaimėjimas

Į šalies vadovus pretenduojantis premjeras S. Skvernelis tikina, kad, pralaimėjęs Prezidento rinkimus, trauktųsi iš Vyriausybės vadovo posto. Pasak jo, „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio deklaruota idėja pereiti į opoziciją, jei jo vadovaujamai valdančiajai partijai nepasiseks dveji rinkimai, yra pagrįsta ir, susiklosčius sąlygoms, bus įgyvendinta. Kartu premjeras negaili kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitei, antradienį pareiškusiai, kad valdančiųjų“ sumanymas trauktis į opoziciją po galimo pralaimėjimo yra rinkiminio sezono įtampos pasekmė.

„Jeigu bus nesėkmingi rinkimai, tai bus mano darbo įvertinimas, tarp jų ir mano bei visos „valstiečių“ frakcijos“, - sakė S. Skvernelis.

„Tai yra objektyvus faktorius, jeigu žmonės nusprendžia, kad ta politika, kurią dvejus su puse metų mūsų Vyriausybė vykdė - socialinę politiką, antikorupcinę, skaidrumo ir tvaraus ekonominio užtikrinimo (politiką - ELTA) - yra nepriimtina, tai kodėl mes turėtume toliau žmonėms brukti šią politiką“, - antradienį Seime kalbėjo premjeras.

Pasak S. Skvernelio, jei jis nepateks į Prezidento rinkimų antrąjį turą, supras tai kaip visuomenės deklaruotą jo vedamos Vyriausybės neigiamą įvertinimą.

„Nepatekimas į antrąjį rinkimų turą būtų aiškus pralaimėjimas“, - kalbėjo premjeras.

Komentuodamas R. Karbauskio teiginius, kad „valstiečiai“ į opoziciją trauktųsi, jei blogai pasirodytų Europos Parlamento (EP) rinkimuose, S. Skvernelis teigė, kad blogas valdančiosios partijos pasirodymas reikštų, jei nepavyktų padidinti dabar turimo „valstiečių“ atstovų EP skaičiaus. Šiuo metu „valstiečiams“ EP atstovauja vienas europarlamentaras - Bronis Ropė.

„Jeigu pavyktų Europos Parlamento rinkimuose padidinti turimą frakcijos narių skaičių, tai būtų jau laimėjimas“, - pabrėžė ministras pirmininkas.

Galiausiai premjeras atsiliepė ir apie prezidentės šiek tiek anksčiau išsakytas pastabas R. Karbauskio sumanymo atžvilgiu. Prezidentės teiginį, kad valdančiųjų pareiškimai trauktis į opoziciją yra rinkiminio sezono įtampos pasekmė, premjeras suprato kaip „elito pasisakymą“.

„Tai to paties politinio elito pasisakymai, kuriems žodžiai gali būti duodami, gali būti atsiimami, galima blefuoti, nesilaikyti“, - teigė Vyriausybės vadovas, pridurdamas, kad D. Grybauskaitė savo nuomonę išsako visais gyvenimo klausimais.

„Prezidentė reiškia savo nuomonę visais gyvenimo klausimais. Vieną kartą Vyriausioji rinkimų komisija pasisakė, kad prezidentė turi teisę net ir rinkimų dieną agituoti, prieš ką balsuoti“, - teigė S. Skvernelis.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis antradienį pranešė, kad jo vadovaujama Seimo frakcija palaiko pasitraukimą iš valdančiosios daugumos, jei iš tikrųjų Lietuvos visuomenė „valstiečiais“ nepasitikės abejuose artėjančiuose rinkimuose.

„Frakcija palaiko sprendimą. Du susilaikė, visi kiti balsavo „už“, - antradienį po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė R. Karbauskis. Jis atsisakė nurodyti susilaikiusiųjų pavardes, nes tai, pasak jo, neetiška.

Pastarąją savaitę R. Karbauskis pareiškė, kad trauksis iš valdančiųjų, jei premjeras Saulius Skvernelis nelaimės Prezidento rinkimų, o „valstiečiai“ - Europos Parlamento. Politikas tikino, kad už savo žodžius atsako ir kad taip elgdamasis jokio spaudimo rinkėjams nedaro.

S. Skvernelis atsakė prezidentei dėl Astravo AE: tikriausiai geriausia nieko nedaryti

Premjeras S. Skvernelis atsakė prezidentei Daliai Grybauskaitei, antradienį pareiškusiai, kad bet koks Lietuvos bendradarbiavimas pašonėje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) klausimu įteisina elektrinės pripažinimą.

Pasak Vyriausybės vadovo, neslepiančio, kad pozityviai vertina galimybes kalbėtis su Baltarusija dėl branduolinės saugos klausimų, kai Astravo AE bus baigta, Lietuvos pagrindinis siekis turėtų būti įgyti įrankius, leidžiančius sekti situaciją nesaugia laikomoje atominėje elektrinėje.

„Aš nepasiūliau Baltarusijai bendradarbiavimo, aš gavau tokį atsakymą, kuriame kviečia diegti bendras stebėjimo sistemas, monitoringo sistemas, jeigu ta elektrinė pradės veikti. Tai jeigu ji pradės veikti, tai specialios įrangos Astravo elektrinėje turėjimas, leidžiantis realiu režimu matyti galimus incidentus, galimą radioaktyvaus fono kitimą, yra labai svarbus“, - žurnalistams Seime aiškino premjeras.

Pasak S. Skvernelio, toks bendradarbiavimas tikrai nelegitimizuos elektrinės, kurios saugumo klausimą Lietuva garsiai kelia tarptautinėje erdvėje.

„Tai tikrai nelegitimizuoja elektrinės. Tikriausiai geriausia nieko nedaryti... Ir jeigu įvyktų incidentas (reikėtų. - ELTA) apgailestauti, reikšti užuojautas, būti susirūpinusiems. Aš manau, kad mes turime užtikrinti savo interesą. Turime žinoti viską, kas ten vyksta realiu režimu“, - apibendrino S. Skvernelis.

Išankstiniuose rinkimuose antradienį balsavusi prezidentė pakomentavo Baltarusijos atsaką S. Skverneliui, kovo pradžioje laišku Baltarusijos ministrui siūliusiam vietoj Astravo AE plėtoti modernią dujinę elektrinę.

Pasak D. Grybauskaitės, tai, kad Baltarusija atmetė S. Skvernelio pasiūlymą, buvo tikėtinas žingsnis. Kartu, pabrėžė prezidentė, bet koks bendradarbiavimas su Baltarusija Astravo AE klausimu prisidės įteisinant nepageidaujamą objektą šalia valstybės sienos.

„Bet koks sutikimas dalyvauti ir kurti bendras institucijas reikštų Astravo atominės elektrinės legitimizaciją, o tai reiškia, kad surišame savo rankas ir negalėtume reikalauti iš Baltarusijos uždaryti šią elektrinę. Užtikrinti saugumo šioje elektrinėje neįmanoma, nes pagal ESPO sprendimą ne paties saugumo problema, o tai, kad aikštelė yra pasirinkta nesaugi. Tai reiškia, kad ši elektrinė apskritai negali būti veikianti, ir toks turėtų būti Lietuvos politinis tikslas“, - balsavusi išankstiniuose rinkimuose antradienį sakė D. Grybauskaitė.

Baltarusijos atsakyme Lietuvai kaimyninės valstybės premjeras Sergejus Rumasas teigia, kad statyti dujų elektrinę, kaip ragino S. Skvernelis, vietoje atominės nėra tikslinga nei techniškai, nei ekonomiškai.

ELTA primena, kad Baltarusija kartu su rusų inžinieriais stato AE netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmasis elektrinės energinis blokas, planuojama, pradės veikti šių metų pabaigoje, antrasis - 2020-aisiais.

Lietuvoje nuo vasario pradžios įsigaliojo naujos elektros jungčių pralaidumą reguliuojančios taisyklės ir metodika. Anksčiau buvusio garantuoto 200 MW pralaidumo ties Lietuvos-Baltarusijos siena neliko, nustatyta, kad perkant elektrą prioritetas teikiamas komerciniams srautams tarp ES šalių narių.

Šios taisyklės galios tol, kol pradės veikti Astravo AE. Po to Baltarusijos elektros energija į Lietuvą nebus įleidžiama.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LĖČIAUSI: pasaulio ekonomikos augimo tempai yra lėčiausi nuo ekonominės krizės laikų, kadangi JAV ir Kinijos prekybos karas pakenkė verslo pasitikėjimui ir investicijoms.
  • MEDŽIAGA: Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras taps medžiaga TV dramai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar į Seimą išrinktiems politikams turėtų būti leista apsispręsti dėl iki išrinkimo turėto mandato?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

 +10 +13 C

 

+10 +12 C

+14 +16 C

+17 +19 C

 

 +13 +14 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s