respublika.lt

Socialdemokratus skaldo liberalizmas

(0)
Publikuota: 2017 spalio 10 07:43:27, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Aloyzas Sakalas. Redakcijos archyvo nuotr.

Šeštadienį posėdžiavę Socialdemokratų partijos etikos sargai siūlo šalinti iš partijos Seimo socialdemokratus, kurie pasisakė už frakcijų koalicijos sudarymą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Aloyzas Sakalas ir Nikolajus Medvedevas, tikrieji socialdemokratai, buvę šios partijos atkūrimo ištakose, situaciją vertina kiek skirtingai. Pirmasis parlamentarus vadina maištininkais, kurie partijos poziciją išduoda dėl postų, todėl turi būti šalinami. N.Medvedevas sako, jog socialdemokratai skyla dėl to, kad partijoje vis labiau įsivyrauja liberalizmas, bet mano, kad „maištininkams“ galima suteikti teisę įkurti atskirą frakciją.

 


Sankcija dar neaiški

Galutinį sprendimą dėl sankcijos priims partijos taryba, kurią sušauks šiandien susirinksiantis prezidiumas. Beje, valdančiąją daugumą remiančios Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Andrius Palionis iš anksto tikėjosi tokio sprendimo.

„Jaučiu, kad jų sprendimas bus šalinti“, - žurnalistams yra sakęs A.Palionis. Politikas mano, kad jo vadovaujama frakcija išliks, tačiau koks jos gali būti pavadinimas, jis nesiėmė spėlioti.

Už koaliciją su valstiečiais pasisakė 10 frakcijos narių: Juozas Bernatonis, Andrius Palionis, Antanas Vinkus, Artūras Skardžius, Rimantė Šalaševičiūtė, Gediminas Kirkilas, Rimantas Sinkevičius, Irena Šiaulienė, Algirdas Butkevičius ir Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas, kuriam partijos statutas negalioja, nes jis nėra socialdemokratas.

Turi pasiduoti arba bus nukirsdinti


Socialdemokratų garbės pirmininkas A.Sakalas minėtus partijos kolegas tiesiai vadina maištininkais ir nemato kitos išeities, kaip tik juos pašalinti iš partijos gretų.

„Su maištininkais yra taip: arba jie pasiduoda, arba yra šalinami. Kito kelio nėra. Jei jie pasiduoti nesiruošia, vadinasi, reikia šalinti. Ką kita su jais darysi? Yra visokių versijų - kad juos sukurstė konservatoriai ar valstiečiai. Aš jokios nei konservatorių, nei LVŽS įtakos neįžvelgiu. Tie sukilėliai yra mūsų partijos liberalai, liberalių pažiūrų žmonės ir jie tenori išsaugoti savo pareigas Seime“, - tvirtino A.Sakalas.

Atmeta pasiteisinimą

Ilgametis socialdemokratas atmeta „maištininkų“ argumentus, esą Seimo nario mandatas yra laisvas ir niekas negali jų priversti paisyti partijos daugumos sprendimo pasitraukti iš koalicijos.

„Seimo nario mandatą naudoti taip, kaip nori, jie gali tik tada, kai nėra partijos nariai. O Seimo nariais jie tapo su partijos pagalba, todėl turi paisyti jos nuomonės. Seimo nario mandatas yra laisvas, tačiau jei eini prieš partijos valią, vadinasi, nesi tos partijos narys“, - buvo kategoriškas A.Sakalas.

Dėl posto parduotų bet ką

Nuo jo labiausiai kliuvo užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, kuris atsisakė partijos nario bilieto vien dėl to, kad išlaikytų postą. Tuo metu socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius traukiasi iš ūkio ministro posto, kiti socialdemokratų deleguoti ministrai nėra partijos nariai.

„L.Linkevičius dėl karjeros ne kartą yra keitęs partiją. Man tokie žmonės nepriimtini“, - žodžių į vatą nevyniojo A.Sakalas.

Virto liberalais


Socialdemokratų garbės narys N.Medvedevas sako, kad partijos skilimas brendo jau seniai.

„Seniai šis reiškinys noko, augo ir augo. Daug eilinių partijos narių jau seniai sako, kad socialdemokratai, kaip, beje, ir konservatoriai, vis labiau liberalėja, mūsų partija vis mažiau panaši į socialdemokratus, o konservatoriai - į konservatorius. Tiesa, atėjus Gabrieliui Landsbergiui konservatoriai ėmė panėšėti į konservatorius, dalis socialdemokratų irgi panoro keistis, pasukti labiau į kairę. Kai dar partijai vadovavo Algirdas Butkevičius ir buvo visa senoji gvardija, jie sudarė sutartį su valstiečiais, tikėdamiesi, kad ir jie pasuks į kairę. Tačiau LVŽS nelabai suka į kairę, todėl kilo nepasitenkinimas tuo. Ne, tai ne Gintauto Palucko nuomonė, tai didžiosios partijos dalies nuomonė, o mažesnė dalis mano, kad galima ir liberalėti. Todėl toks skilimas ir įvyko. Ar jis baigsis visišku skilimu - nežinau. Galbūt ne, nes partijoje skilimas buvo jau dukart, bet ji išsilaikė: pirmas skilimas, kai vietoj Kazimiero Antanavičiaus partijos pirmininku tapo A.Sakalas, antrą kartą - kai Rimantas Dagys iš partijos išsivedė daug narių. Bet mūsų partija išgyveno, o R.Dagio įkurtos „Socialdemokratai 2000“ nebeliko“, - priminė N.Medvedevas.

Prognozuoja baisias pasekmes


Pasak jo, Seimo atskilėliai nėra maištininkai, jie tik yra dešinesni.

„Prisimenu, kad kai tik susijungė socialdemokratai su LDDP, jau ir prasidėjo visokie dalykai. Tai partija susijungė su socialliberalais, tai su kitais sudarė sąjungas. O tai iš komandos išmuša aktyvius idėjinius socialdemokratus, į jų vietą ateina mažiau socialdemokratiški iš kitų partijų ir tai nulėmė partijos liberalėjimą, kas man, kaip senam partijos nariui, nepriimtina. Neduok Dieve, jei socialdemokratai visiškai sužlugtų. Tada į jų vietą po LVŽS valdymo ateitų žymiai kairesni - socialistai ar net užslaptinti komunistai, nes ta vieta tuščia nebūna. Kadangi žmonės nori didesnio socialinio teisingumo“, - sakė N.Medvedevas.

Siūlo leisti rinktis

Tačiau jis dėl partijos narių nėra toks kategoriškas kaip A.Sakalas. „Jie turi būti su mumis arba kartu, arba atskirai. Gali pasirinkti. Mano nuomone, jiems galima leisti sukurti frakciją partijoje ir Seime. Taip partijose būna. Galimas ir toks variantas, bet turbūt to nebus ir kolegos bus pašalinti, nes aš žinau partijos poziciją. Du trečdaliai bus už pašalinimą, trečdalis - prieš. Aišku, viena vertus, jei frakcijos nariams, nepaisiusiems partijos nuomonės, būtų atleista, atsirastų pavojus, kad partija pasidarytų kažkokia eilinė kompanija prie stalo, kai vieni dainuoja vienas dainas, kiti - kitas ir išeina kakofonija. Prezidiumas ir taryba tokį pavojų jaučia, todėl turbūt imsis griežtų priemonių, kad nebūtų sukurtas precedentas. Seimo nario mandatas yra laisvas, todėl jie turi teisę pasilikti Seime, bet partijos nario bilietas nėra laisvas“, - sakė socialdemokratas.

N.Medvedevo teigimu, visiškai negaila, kad iš partijos pasitraukė L.Linkevičius.

„Iš visų socialdemokratų, kurie buvo Seimo nariai ir ministrai, mažiausiai socialdemokratas buvo L.Linkevičius. Yra tokia patarlė, kad žuvis ieško kur giliau, o žmogus - kur tą žuvį galima pagauti. Tai štai apie L.Linkevičių taip pasakyčiau. O jis yra mylimiausias mūsų prezidentės, kurią sunku įtarti socialdemokratų palaikymu, ministras. Ką tai reiškia? Jei aš nemėgstu kažkokios partijos, bet iš jos išskiriu ypač patinkantį žmogų, vadinasi, jis nėra toks kaip ta partija. Deja, šia liga susirgo viso pasaulio socialdemokratai. Anglų leiboristai nustojo būti socialdemokratais, vokiečiai nustojo, prancūzai, visi suliberalėjo, todėl ir pralaimėjo rinkimus visose šalyse“, - akcentavo N.Medvedevas.


Rimantas SINKEVIČIUS, Socialdemokratų „maištininkas“, parlamentaras:

Blogai yra nusižengti partijos statutui, bet blogai yra nusižengti Konstitucijai bei savo sąžinei ir rinkėjų nuomonei. Yra dvi blogybės. Aš pasirinkau, mano supratimu, mažesnę. Aš žinau mūsų rinkėjų apklausos rezultatus, žinau Jonavos skyriaus partijos narių sprendimą ir esu įsitikinęs, kad koalicijos sutarties su valstiečiais nutraukimas neturi priežasčių. Pagaliau Vyriausybės programa yra rengta kartu mūsų ir valstiečių. Tai kaip jai oponuoti Seime? Į šiuos argumentus nebuvo atsižvelgta, todėl aukščiausios grėsmės taikymas nėra teisingas.

Beje, kalbant apie ministrus ir visus politinio pasitikėjimo pareigūnus... Manau, kad, priėmus sprendimą pasitraukti iš koalicijos, visi turėjo palikti postus, tik ne Seimo nariai, kurie naudojasi kitu statusu. Konstitucinis įstatymas leidžia Seimo narių bendrą darbą su kitų frakcijų nariais. Galų gale mes su valstiečiais sutarties nepasirašėme, tik paskelbėme deklaraciją apie bendrą darbą. O ministrai... Manau, kad sūnus (ūkio ministras M.Sinkevičius red. past.) pasielgė teisingai, atsisakydamas posto, taip turėjo pasielgti ir kiti.


VŽ kronika

Socialdemokratų „maištininkai“ vakar rinkosi aptarti situacijos. Jie svarsto galimybę Seime įkurti atskirą frakciją kol kas dar neaiškiu pavadinimu.

„Mes siekiame išlaikyti pavadinimą, nes esame socialdemokratai ir mūsų yra dauguma“, - po socialdemokratų pasitarimo Seime vakar sakė Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė.

Jos teigimu, vakar jokių sprendimų nepriimta, tiesiog buvo pasikeista nuomonėmis, yra sprendžiama, ar išeiti iš partijos, ar laukti, kol išmes.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Juozas Bernatonis nesiėmė atsakyti, ar partijos tarybai nepaklusę Seimo nariai paliks partiją, ar lauks, kol bus pašalinti.

„Pagal statutą, jeigu pats pasitrauki - grįžti po dvejų metų, jeigu pašalina - po trejų metų. Bet skirtumo nėra, nes manau, kad po dvejų metų bus daug pasikeitę partijoje“, - spėjo J.Bernatonis.

Šiandien vakare rinksis partijos prezidiumas, kuris ir priims sprendimą dėl sankcijų.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“



I.Šiaulienė: bevelyčiau būti išmesta

Seimo vicepirmininkė socialdemokratė Irena Šiaulienė sako, kad frakcija dar nesuformulavo bendros nuomonės, kaip elgsis prieš partijos tarybos posėdį, tačiau asmeniškai ji būtų linkusi nesitraukti iš partijos, o laukti, kol bus pašalinta.

„Aš jau sakiau, kad bevelyčiau būti išmesta. Tiesiog tegu prisiima atsakomybę“, - antradienį Seime žurnalistams sakė I. Šiaulienė.

Pasak jos, frakcija antradienį nesvarstė, kaip toliau elgtis, ir šis klausimas yra atviras.

„Nesprendėme todėl, kad dalis yra išvažiavusių, klausimas yra atviras, turime dar savaitę“, - sakė I. Šiaulienė.

Jos teigimu, frakcijos nariai ketina dalyvauti antradienį vyksiančiame partijos prezidiumo posėdyje. „Dalyvausime, gavome kvietimą“, - sakė ji.

Antradienį posėdžiausiantis Socialdemokratų partijos prezidiumas ketina apsispręsti dėl partijos tarybos sušaukimo datos.

Šiame tarybos posėdyje planuojama spręsti dėl sankcijų Seimo socialdemokratams, kurie nepakluso jos sprendimui ir sudarė frakcijų koaliciją su „valstiečiais“.

Praėjusį šeštadienį posėdžiavusi Socialdemokratų partijos (LSDP) Etikos ir procedūrų komisija pasiūlė šalinti iš partijos Seimo socialdemokratus, kurie pasisakė už frakcijų koalicijos sudarymą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tačiau galutinį sprendimą dėl sankcijos priims taryba.

Pirmadienį Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Juozas Bernatonis nesiėmė žurnalistams atsakyti, ar partijos tarybai nepaklusę Seimo nariai paliks partiją, ar lauks, kol bus pašalinti.

Eltos nuotr.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s