respublika.lt

„Socialdarbiečiai“ siūlo įteisinti internetinį balsavimą Seimo rinkimuose (3)

2020 gegužės 13 10:58:10
Jadvyga Bieliavksa, Elta

Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija siūlo įteisinti internetinį balsavimą Seimo rinkimuose, kas būtų išeitis pandemijos metu.

×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

 

Apie tokias įregistruotas Seimo rinkimų įstatymo pataisas trečiadienį spaudos konferencijoje pranešęs Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas sako, kad tai būtų pliusas rinkėjų aktyvumui ir tam tikra garantija, kad rinkimai daugiamandatėje apygardoje įvyktų.

Įstatymo pataisas parengė Seimo nariai Juozas Bernatonis, Gediminas Kirkilas, Rimantas Sinkevičius, dalyvaujant buvusiam VRK pirmininkui Zenonui Vaigauskui.

Pasak G. Kirkilo, dėl internetinio balsavimo Lietuva jau ginčijasi 12 metų ir tai pasiūlė dar jo vadovaujama Vyriausybė. Politiko nuomone, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų būti pirmiausia suinteresuota įdiegti internetinį balsavimą.

Pasak Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Juozo Bernatonio, kad būtų įvestas internetinis balsavimas labiausiai priešinosi ir jį blokavo konservatoriai. "Jeigu ne konservatoriai, mes tokią galimybę turėtume",- sakė jis.

Paklaustas, ar dėl pandemijos būtų galimybė atidėti Seimo rinkimus, pavyzdžiui, pavasariui politikas atsakė, kad Seimas jau nebespėtų priimti Konstitucijos pataisų.

Pasak Seimo socialdarbiečių" frakcijos seniūno Rimanto Sinkevičiaus, internetinis balsavimas būtų papildoma priemonė prie galiojančio mums įprasto balsavimo.

Jeigu Seimo rinkimų įstatymo pataisos būtų priimtos gegužę, jų iniciatoriai tikisi, kad jau rugpjūtį ar rugsėjį būtų galima testuoti internetinio balsavimo sistemą.

Rengiant Seimo rinkimų įstatymo pataisas atsižvelgta į Estijoje nuo 2005 metų sėkmingai vykdomo internetinio balsavimo patirtį. Taip pat vertinta ir kitų valstybių patirtis, sėkmė ir nesėkmės, rengiant internetinį balsavimą.

Pagal siūlomą projektą, internetu balsuojantiems rinkėjams nustatyta tvarka Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)  interneto puslapyje būtų pateikiami elektroniniai balsavimo biuleteniai ir balsavimo programinė įranga.

Seimo rinkimų įstatymo pataisose yra kalbama ir apie balsavimo internetu slaptumą  ir pasirengimą balsavimui internetu.

Projektas numato, kad niekam, įskaitant ir informacinės sistemos valdytoją ir tvarkytoją, neturi būti suteikta galimybė atskleisti, pakeisti, panaikinti rinkėjo paduoto balso turinio ar įdėti į elektroninę balsadėžę papildomų rinkėjo balsų.

Duomenims šifruoti turi būti naudojami patikimi kriptografijos mokslo pripažįstami informacijos šifravimo būdai, atitinkantys informacinės sistemos valdytojo nustatytus reikalavimus. Balsuojant internetu, pats rinkėjas turi pasirūpinti slapto balsavimo sąlygomis",- numatyta įstatymo pataisose.

Jeigu rinkėjas pageidauja taip pat būtų numatyta galimybė perbalsuoti, bet būtų įskaitomas  tik paskutinis elektroninėje balsadėžėje gautas šio rinkėjo balsas. Rinkėjui siūloma sudaryti  galimybę pasitikrinti, kad jo balsavimo metu sudarytas balsavimo paketas pateko į Vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninę balsadėžę ir joje saugomas be pasikeitimų.

Balsavimo internetu gautus duomenis kauptų, saugotų  ir apdorotų Vyriausiosios rinkimų komisijos valdomas informacinės sistemos posistemis – elektroninė balsadėžė bei kiti šios Informacinės sistemos posistemiai.

Numatyta, kad internetiniam balsavimui skirta programinė įranga turi būti parengta ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pasirinktų auditorių audituota ne vėliau kaip likus 10 dienų iki balsavimo internetu pradžios. Kriptografiniai raktai, kurie bus naudojami internetiniam balsavimui būtų sukuriami ne anksčiau kaip prieš 20 valandų iki balsavimo internetu pradžios.

Beje, rinkimų stebėtojai turėtų teisę iš rinkimų komisijos, kurioje stebi rinkimus, VRK nustatyta tvarka gauti informaciją apie internetu balsavusius rinkėjus, dalyvauti rinkimų komisijai skaičiuojant balsus, įskaitant ir internetu balsavusių rinkėjų,

Jei Seimas pritartų, balsuoti internetu būtų galima nuo paskutinio antradienio iki rinkimų dienos 9 valandos iki paskutinio ketvirtadienio iki rinkimų dienos 22 valandos. Rinkėjas balsuotų  Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto tinklapyje.

Rinkėjo asmens tapatybė būtų nustatoma naudojantis Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platforma funkcionuojančią pagal Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymą.

Visi balsavimo elektroniniame biuletenyje veiksmai būtų vykdomi tik rinkėjo balsavimo įrenginyje, informacija apie rinkėjo atliktus veiksmus balsuojant elektroniniame biuletenyje rinkėjo balsavimo įrenginyje neturėtų būti išsaugoma ar perduodama į internetą. Elektroniniuose biuleteniuose rinkėjas pažymėtų  vieną kandidatą ir vieną kandidatų sąrašą, už kuriuos jis balsuoja „Už“, taip pat rinkėjas galėtų suteikti pirmumo balsus ne daugiau kaip penkiems kandidatams iš balsuoto kandidatų sąrašo.

Įstatymo pataisos numato, kad baigus pildyti elektroninį biuletenį, balsavimo programinė įranga parengia ir į Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninę balsadėžę nusiunčia elektroninio balsavimo paketą, kurį sudaro kriptografiškai apsaugoti rinkėjo užpildyti elektroniniai biuleteniai, kriptografiškai apsaugota informacija apie rinkėjo rinkimų apygardą, apylinkę arba diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, rinkėjo vardas, pavardė, balsavimo laikas, prisijungimo prie interneto informacija.

Projektas numato, kad duomenys apie rinkėjo balsavimą internetu turi būti prieinami Vyriausiosios rinkimų komisijos, rinkėjo apygardos ir apylinkių rinkimų komisijų nariams bei rinkėjui apie save. Visuomenei susipažinti VRK ne rečiau kaip kartą per dieną skelbtų  statistinius duomenis, kiek rinkėjų, kuriose rinkimų apygardose, apylinkėse balsavo internetu.

VRK internetu balsavusių rinkėjų balsus skaičiuotų  pasibaigus balsavimui visose rinkimų apylinkėse, konsulinėse įstaigose ir diplomatinėse atstovybėse.

Seimo rinkimų įstatymo pataisos numato, kad elektroninių biuletenių grupės būtų perkeliamos į dešifravimo įrenginį. Pagal projektą, į dešifravimo įrenginį perkeliami biuleteniai negali turėti identifikavimo su rinkėjų tapatybe ar jų elektroninio balsavimo paketais ryšį nustatančių elementų. Tik po to, kai biuletenių grupės perkeltos į dešifravimo įrenginį, iš saugyklos paimamas dešifravimo raktas ir pradedamas elektroninių biuletenių dešifravimas.

Dešifruoti elektroniniai biuleteniai iš dešifravimo įrenginio būtų perkeliami į elektroninių biuletenių skaičiavimo įrenginį. VRK turėtų pasirūpinti visos dešifravimo įrenginyje esančios informacijos sunaikinimu. Elektroninių biuletenių skaičiavimo įrenginyje esančių balsavimo biuletenių informacija yra vieša. Šiame įrenginyje pagal suskaičiuotų biuletenių grupes yra sukuriami balsų skaičiavimo protokolai. Protokolai paskelbiami Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinėje sistemoje ir internetiniame tinklapyje",- numato projektas.

Įstatymo pataisos numato, kad VRK privalo pasirūpinti, kad niekam nebūtų atskleidžiamas dešifravimo raktas, kuris kartu su Elektroninės balsadėžės turiniu būtų sunaikinamas naujai išrinktam Seimui susirinkus į pirmąjį posėdį.

Seimo rinkimų įstatymo pataisų autoriai sako, kad jas priėmus reikėtų įsigyti programinę ir techninę įrangą, skirtą generuoti stiprius asimetrinio šifravimo raktus, sukurti internetinio balsavimo elektroninės balsadėžės programinę įrangą balsavimo paketų apskaitai, saugojimui, šifruotų biuletenių perdavimui skaičiuoti ir elektroninės balsadėžės posistemę balsų iššifravimui bei skaičiavimui.

Taip pat būtų reikalinga sukurti programinę įrangą siunčiamą rinkėjui elektroniniams biuleteniams užpildyti, šifruoti, sudaryti rinkėjo elektroninio balsavimo paketą, sukurti šio paketo elektroninio paketo žymą ir persiųsti paketą į elektroninę balsadėžę.

Projekto autorių skaičiavimais, jo įgyvendinimas pareikalautų valstybės biudžeto lėšų apytikriai nuo 1  iki 3 mln. eurų.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar, Jūsų nuomone, judėjimo ribojimai dar turi būti taikomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4  -6 C

  -4  -6 C

 

 0 +1 C

0 +1 C

 +1 +2 C

 

   +1  +2 C  

0-4 m/s

  1-6 m/s

 

2-7 m/s

       

Nuorodos