Siūloma, kad patys gydytojai ir slaugytojai vadovautų gydymo įstaigomsnuotraukos (4)

2020 gegužės mėn. 19 d. 20:55:42 Perskaitė 3726

Seimas po pateikimo antradienį pritarė siūlymui nustatyti, kad patys gydytojai ir slaugytojai, o ne gydymo įstaigų vadovai, kaip yra iki šiol, vadovautų įstaigų gydymo ir slaugos taryboms. Taip siekiama ne tik mažinti galimas mobingo apraiškas įstaigose, bet ir užtikrinti, kad medikų balsas būtų svaresnis sprendžiant svarbius įstaigų medicinos ir slaugos organizavimo klausimus, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.

 

Kartu, siekiant gerinti psichoemocinį klimatą įstaigose, siekiama stiprinti ir įstaigose veikiančias medicinos etikos komisijas. Be to, siekiant derinti viešuosius ir privačiuosius interesus, savivaldybių viešosiose įstaigose keičiama stebėtojų tarybos formavimo tvarka.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, naujovės būtinos tam, kad gydymo įstaigose galėtų vykti realūs, sisteminiai pokyčiai, kad būtų atsižvelgiama į visuomenės ir medikų bendruomenės lūkesčius, poreikius, jų matymą, kaip įstaigos turėtų keistis, vertinant įstaigos veiklą bei organizuojant gydymo ir slaugos paslaugų teikimą.

„Ne kartą sakiau, kad įstaigos – tai ne sienos, ne technika, bet darbuotojai. Tad siūlome keisti stebėtojų tarybos formavimo modelį, įteisinti realų gydymo ir slaugos tarybų vaidmenį, kas pagal dabartinę praktiką užtikrinama ne visada. Be to, atsižvelgus į pačių medikų bendruomenės išsakytą situaciją dėl bendros atmosferos, siūlau gydymo įstaigose jau veikiančioms medicinos etikos komisijoms suteikti papildomus įgaliojimus, susijusius su bendravimo ir bendradarbiavimo tarp medikų pačiose įstaigose gerinimu. Tai prisidėtų prie mobingo prevencijos sveikatos sistemoje“, – sako A. Veryga.

Taigi siūloma, kad gydymo ir slaugos taryboms, galinčioms teikti rekomendacinio pobūdžio siūlymus įstaigų administracijoms, nebegalėtų pirmininkauti įstaigos administracijos vadovas arba jo įgaliotas administracijos darbuotojas. Tai, kaip teigiama SAM pranešime, leistų išvengti dabar egzistuojančios praktikos, kai jie patys, būdami gydymo ar slaugos tarybų pirmininkais, sau arba tiesioginiam savo vadovui teikia rekomendacinio pobūdžio pasiūlymus.

Taip pat, siekiant pagerinti psichoemocinį klimatą gydymo įstaigose bei užtikrinti geresnę medikų darbo atmosferą, siūloma stiprinti medicinos etikos komisijų veiklą. Joms būtų pavedama spręsti gydymo įstaigose dirbančiųjų tarpusavio etikos klausimus.

Be kita ko, atsižvelgus į Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų pakeitimus, siūloma panaikinti iki šiol galiojantį reikalavimą savivaldybių taryboms į jų pavaldumo viešųjų įstaigų kolegialius organus deleguoti savivaldybės tarybos narį. Priėmus įstatymo pakeitimus, į stebėtojų tarybos sudėtį bus skiriamas ne konkretus savivaldybės tarybos narys, o savivaldybės tarybos deleguotas žmogus.

Pakeitimai toliau bus svarstomi Seimo komitetuose.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net