Seimūnai mūsų pinigų neskaičiuojanuotraukos (1)

2018 lapkričio mėn. 17 d. 10:36:10 Perskaitė 1137

Parlamentarai iki vakar dienos jau pateikė 73 siūlymus, kaip padidinti kitų metų biudžeto išlaidas. Vienmandatininkai įsitikinę, kad būtent jų apygardose mokyklos, ligoninės, bibliotekos yra „kiauriausios“, nors tą tikrai geriau turėtų žinoti ministerijos, kurios ir prašo pinigų prasčiausios būklės įstaigų pastatams. O kai kurie politikai net siūlo skirti pinigų savo buvusioms darbovietėms, į kurias, tikėtina, grįš dirbti baigę savo, kaip Seimo narių, kadencijas, nors tai, anot kritikų, yra akivaizdus interesų painiojimas.

 

Aktyviausias siūlytojas - parlamentaras Algimantas Dumbrava, registravęs net 8 projektus. Aišku, visi jie susiję su Zarasais bei Visaginu - ten politikas ir yra renkamas į Seimą. Tačiau nesnaudžia ir kiti, net ir valdantieji (jiems priklauso ir A.Dumbrava), nors koalicijos lyderiai ne kartą ragino neteikti siūlymų, kurie padidintų biudžeto deficitą. Kodėl vis tik Seimo nariai elgiasi priešingai? Pats A.Dumbrava aiškina, kad tai nėra noras įtikti saviems rinkėjams, siekiant būti perrinktam per kitus rinkimus.

„Nesakau, kad mano apygardoje pastatai pačios prasčiausios būklės. Tačiau prastos, todėl teikiu pasiūlymus. Galiu apie kiekvieną pasiūlymą papasakoti“, - sakė A.Dumbrava.

Parlamentaro teigimu, būtų racionaliausia, kad Švietimo ir mokslo ministerija, turinti informaciją apie visų švietimo įstaigų būklę, spręstų, kuriam pastatui remonto reikia pirmiausiai. Nes Zarasuose išrinktas seimūnas negali žinoti, ar, pavyzdžiui, Kelmėje nėra dar „kiauresnės“ mokyklos.

„Tačiau man niekas negali uždrausti rūpintis savo apygarda. O jei nesutiks skirti finansavimo, neisiu gi muštis. Neskirs - tai neskirs, pretenzijų nekelsiu. Kitais metais pabandysiu vėl siūlyti“, - kalbėjo Seimo narys.

Kodėl vienmandatininkai pabunda tik tada, kai biudžeto projektas jau būna paruoštas? Kodėl jie, pavyzdžiui, pavasarį atitinkamų ministerijų neinformuoja apie lėšų poreikį ateinančiame biudžete tam tikram objektui? Tada nereikėtų darkyti jau parengto projekto, galbūt į poreikį būtų atsižvelgta rengiant pirmąjį variantą. Pasak A.Dumbravos, veiksmingiausia dėl finansavimo kreiptis būtent tada, kai biudžeto projektas pasiekia Seimą.

Politologas Vytautas Dumbliauskas sako, kad Lietuva nėra išimtis, daugelyje pasaulio valstybių parlamentarai bando pasinaudoti biudžeto svarstymu, siekdami įtikti savo rinkėjams ir tempia biudžeto antklodę į savą apygardą.

„Amerikietiškuose bei angliškuose politikos mokslų vadovėliuose net rašoma, kad politikas stengiasi „parvežti lašinių“ saviems rinkėjams. Kitaip tariant, siekia prisigerinti. Politikai siekia parodyti rinkėjams, kad kažką veikia, todėl jų elgesys yra suprantamas. Kitaip jie nebus perrinkti. Aišku, tai nėra dalykas, dėl kurio reikėtų džiaugtis, nieko gero, kai biudžeto paklodė tampoma į visas puses ir tik gaišinamas laikas, tačiau niekas negali uždrausti Seimo nariui teikti pasiūlymus, nes tai būtų antidemokratiška“, - tvirtino politologas.

Pašnekovas nesistebi, kad siūlymus teikia net ir patys valdantieji, nors ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis yra prašęs taip nesielgti. V.Dumbliausko teigimu, tai nereiškia, kad R.Karbauskis nesusitvarko, nes kai nori, jis priverčia savęs klausyti. Tai, anot politologo, reiškia, kad R.Karbauskis suteikia progą saviems pasireklamuoti. Tačiau, pasak jo, kai Seimo nariai teikia finansinius pasiūlymus, susijusius su jų buvusiomis darbovietėmis, tai jau yra interesų painiojimas.

Štai Raimundas Martinėlis į Seimą pateko tiesiai iš Rokiškio rajono ligoninės vadovo posto, tačiau ligoninės įrangos pirkimui, remontui siūlo skirti beveik 750 tūkst. eurų.

„Suprantu, kai rūpinamasi apygarda. Nenuostabu, jei buvęs gydytojas rūpinasi, jog būtų asfaltuotas kelias ar suremontuota mokykla. Tačiau kai rūpiniesi buvusia darboviete, tai jau interesų painiojimas, nes galbūt baigęs kadenciją grįši ten dirbti“, - sakė V.Dumbliauskas.

Politologo teigimu, nelabai skaidriai atrodo ir Arvydo Anušausko siūlymas didinti algas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, kuriame pats dirbo, darbuotojams. Pašnekovas sutinka, kad algos ten apgailėtinos, todėl turi būti didinamos, tačiau mano, kad A.Anušauskas nuo tokių siūlymų turėtų susilaikyti, nes tai atrodo neskaidriai: galbūt grįš ten dirbti, todėl išeitų, jog pasirūpino ir algos padidinimu sau.

„Ir keista, kad išskirta konkreti darbovietė. Geriau jau jis siūlytų didinti algas visų panašaus tipo įstaigų darbuotojams. Juk ir kultūros darbuotojai ne daugiau uždirba, todėl kodėl reikėtų vieną įstaigą išskirti? Tačiau R.Martinėlio atvejis yra keistesnis“, - teigė V.Dumbliauskas.

Pats R.Martinėlis jokio interesų painiojimo neįžvelgia.

„Tai yra vieši interesai, vieši finansai, viešas sektorius. Ligoninė teikia paslaugas visuomenei ir jokio interesų konflikto čia negali būti. Kai geriausiai žinai tą sritį, kai geriausiai žinai problemas, tai ir teiki siūlymus“, - sakė R.Martinėlis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net