respublika.lt

Seimo narys Zbignevas Jedinskis: A.Lukašenka - visai ne Lietuvos reikalas visas tekstasnuotraukos (165)

2020 rugpjūčio mėn. 20 d. 20:00:32
Danas NAGELĖ

Parlamentaras Zbignevas Jedinskis feisbuke išdrįso palyginti represijas prieš protestantus Baltarusijoje su represijomis prieš mitinguotojus 2009 m. prie Lietuvos Seimo. Ir iškart sulaukė ne tik konservatorių, bet ir kolegų iš valdančiosios koalicijos pasmerkimo. Esą jis pritaria A.Lukašenkos veiksmams prieš protestuotojus. Pats Z.Jedinskis „Vakaro žinias“ užtikrino, kad yra puolamas už savo nuomonę. Ir tik dėl to, kad, artėjant rinkimams, sukritikavo konservatorių valdžią, prieš kurią ir buvo surengtas garsusis 2009-ųjų mitingas.

×
nuotr. 10 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

„Lukašenka iš lietuviškų konservatorių išmoko, kaip nuraminti protestus. Skirtumas tik tas, kad Baltarusijoje policija gina Konstituciją, o Lietuvoje 2009 metais policija gynė tuos, kurie pažeidė Konstituciją, tai yra policija gynė konservatorių valdžią, kuri per vadinamąją „naktinę reformą“, pažeisdama Konstituciją, sumažino pensijas ir atlyginimus“, - savo paskyroje parašė Z.Jedinskis.

Tiesa, po kiek laiko, įrašas iš paskyros dingo. Tačiau vis tiek politikas sulaukė puolimo iš kitų politikų.

„Vertinu, aišku, neigiamai, bet aš dar nelabai suprantu, ar tai yra partijos, ar asmens pasisakymas. Pasisakymas, žinoma, garbės nedaro mums visiems. Bet kuriuo atveju, tai yra ne mūsų pasisakymas“, - žurnalistams Z.Jedinskio įrašą pakomentavo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Gaila, kad pasitaiko tokių pasisakymų ir valdančiųjų koalicijoje, negaliu kažko gero apie tai pasakyti“, - R.Karbauskiui antrino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Jis iš tikrųjų taip galvoja, jis iš tikrųjų gailisi Aliaksandro Lukašenkos“, - taip faktą, kad Z.Jedinskis nedalyvavo Seime vykusiame balsavime dėl rezoliucijos, kuria Lietuvos parlamentas pareiškė, esą rinkimai Baltarusijoje buvo suklastoti, įvertino konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Neigiamai Z.Jedinskio įrašą „feisbuke“ įvertino ir visi trys mūsų šalies vadovai, išreikšdami viltį, kad tai yra ne Lietuvos lenkų rinkimų partijos, o politiko asmeninė nuomonė.

LLRA-KŠS pirmininkas Valdemaras Tomaševskis tikino, kad Z.Jedinskis nenorėjo pateisinti Baltarusijos režimo brutalių veiksmų. Jo teigimu, partijos kolega tik norėjo priminti, kiek blogo valstybei yra padarę konservatoriai.

„Daug kam iš konservatorių tai nepatinka, kad primenama, jog Kubiliaus Vyriausybė pažeidė Konstituciją, ir po to dar buvo šaudoma guminėmis kulkomis. Jie galvoja, kad žmonės tai pamiršo... Taigi šiame pasisakyme nematau jokių problemų“, - pridūrė jis.

- Ar iš tikrųjų savo pasisakymu norėjote parodyti, kad palaikote tai, kas vyksta Baltarusijoje? - „Vakaro žinios“ pasiteiravo paties Zbignevo JEDINSKIO.

- Aš tik norėjau parodyti, kad A.Lukašenka pasimokė iš konservatorių, kaip tramdyti protestuotojus. Konservatoriai 2009 m. panaudojo ir gumines kulkas, ir ašarines dujas, ir lazdas. Buvo daug nukentėjusių, sužeistų, nors žmonės prie Seimo susirinko ginti šalies Konstitucijos. Mat Konstitucinis Teismas išaiškino, kad per „naktinę reformą“ priimti sprendimai dėl algų sumažinimo, pensijų atėmimo buvo Konstitucijos pažeidimas. Ir nurodė atlyginimus bei pensijas grąžinti. Būtent tai ir turėjau mintyje, o ne tai, ką sako kiti politikai.

- Kodėl tada pašalinote savo pasisakymą iš paskyros?

- Tikrai ne aš pašalinau. Kai įrašas dingo, dar kartą įdėjau. O jis buvo dingęs, nes, matyt, tai buvo feisbuko ataka. Man paaiškino, kad yra galimybė įrašą pašalinti.

- Kodėl tada jus taip užsipuolė kiti politikai, jei komentaras toks, kaip sakote, nekaltas?

- Nemanau, kad nekaltas. Manau, kad tas palyginimas su 2009-aisiais konservatoriams prieš rinkimus labai neparankus. Konservatoriai bijo apie tai šnekėti, nes jėga buvo tramdomi Konstitucijos gynėjai. Konservatorių valdžia sulaužė Konstituciją, bet niekas už tai neatsakė.

Dar vienas momentas - šalia komentaro feisbuke įdėjau vaizdo įrašą, kaip žmonės prie Seimo buvo malšinami kulkomis ir lazdomis. Visai kaip Baltarusijoje. Tas vaizdas konservatoriams negalėjo patikti. Filmuke matosi ir sužeisti žmonės, todėl mano atžvilgiu ir pasipylė tokie kaltinimai.

- Tačiau jus užsipuolė ne tik konservatoriai. Pavyzdžiui, užsienio reikalų ministras...


- Deja, aš niekada nesupratau ir nesuprasiu, kaip žmonės taip aklai klauso suformuotos nuomonės. Vienas pasakė, kad komentaras blogas - visi turi taip pat sakyti.

O dėl užsienio reikalų ministro, tai jis savu laiku buvo „komsorgas“, todėl visada tarnaus kiekvienai valdžiai. Nesvarbu, kokia ji būtų, kieno būtų ir kam atstovautų. Jis visada sakys tai, ką sako valdžia. Aš esu savotiškas L.Linkevičiaus politinis oponentas, niekada nebuvau nei komunistu, nei komjaunuoliu. Net pionieriumi ar spaliuku nebuvau, tą akcentavo V.Tomaševskis viename interviu. Tai užkliuvo ministrui ir jis pradėjo mane kritikuoti.

- Antradienį Seimas pritarė rezoliucijai, kuria išreiškė poziciją, kad prezidento rinkimai Baltarusijoje suklastoti, jūs balsavime nedalyvavote.

- Mane siutina, kai žmonės į viską taip siaurai žiūri. Aš kiekvienam galėčiau užduoti klausimą, iš kur jie žino, kad rezultatai tikrai suklastoti. Aš nežinau, nes ten nebuvau. Kažkas pasakė, kad suklastoti, ir to užtenka. Veikiausiai ir suklastoti, gal pridėta balsų, bet juridinių tą įrodančių dokumentų nėra.

Pas mus irgi būna keistų rinkimų rezultatų, tačiau nemanau, kad išrinktai valdžiai patiktų, jei baltarusiai be jokių įrodymų imtų šaukti, kad mūsų rinkimai suklastoti. Yra teisminis kelias, reikia perskaičiuoti balsus. Man kyla klausimas, kodėl rėkiame, kad suklastota, bet nesiūlome Baltarusijoje tiek vienai, tiek kitai pusei perskaičiuoti balsus. Ir net tie mūsų politikai, kurie kaltina A.Lukašenką, to nesiūlo.

- Grįžtu prie pirmo klausimo - palaikote tai, kas vyksta Baltarusijoje? Ar tik norėjote įgelti konservatoriams?

- Atvirai pasakysiu: man, kaip žmogui, A.Lukašenka, kaip prezidentas, nepatinka. Aš žiūriu visas televizijas: lietuvių, lenkų, rusų, ukrainiečių, baltarusių, todėl žinau, kad jis yra diktatorius. Nenorėčiau, kad Lietuva turėtų tokį prezidentą.

A.Lukašenkos elgesys su pavaldiniais yra įžeidžiantis, ir viešumoje jis kartais elgiasi ne taip, kaip turėtų. Štai per Velykas buvo užėjęs į cerkvę ir ten vos ne spaudos konferenciją surengė, vietoj to, kad melstųsi. Jis toks yra, todėl, ačiū Dievui, kad jis ne mūsų prezidentas. Bet ir ne mūsų reikalas.

Aišku, smurto prieš protestuotojus Baltarusijoje nepateisinu, kaip nepateisinu ir smurto 2009-aisiais Lietuvoje. Bet jei Baltarusija 2009-aisiais Lietuvai būtų pareiškusi, kad smerkia smurtą prieš protestuotojus, konservatoriai būtų atkirtę, kad tai - ne jūsų reikalas.

Esmė tame, kad konservatoriai mato tik kitus, savęs nemato. Tą aš trumpu įrašu ir norėjau akcentuoti: pirmiau reikia žiūrėti savo reikalų, o pas mus irgi ne viskas yra gerai. Keista, kad veikėjai, kurie tyčia ar netyčia žlugdė Lietuvą, dabar esą bando demokratiją įvesti svetur.

Štai simpatijų konservatoriams neslepiantys asmenys inicijuoja panašią į Baltijos kelio akciją nuo Vilniaus iki Minsko. Aišku, joje netrūks ir konservatorių. Reklaminis triukas ir viskas.

- Kitokią nei vyraujanti poziciją išreiškiate ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, ne kartą registravote siūlymą, kad visi kagėbistai būtų paviešinti...

- Ir dėl tokio išdrįsimo eiti prieš suformuotą nuomonę visada nukenčiu. Ačiū Dievui, dar nesumušė, nesuėmė, bet srautas neigiamos informacijos, kaltinimai nuolat pilasi. Tačiau manęs tas neveikia. Laikausi nuostatos, kad reikia gyventi taikoje su savo sąžine, o ne su primesta nuomone. Taip pat laikausi nuostatos: jei gali nerašyti - nerašyk, jei gali nekalbėti - nekalbėk. Bet jei negaliu nekalbėti - kalbu ir nekreipiu dėmesį į visokius puolimus.

Gal A.Lukašenka yra blogis, nes bent jau tokia yra oficiali mūsų valdžios nuomonė. Tačiau jei kas nors galvoja kitaip, kodėl negali savo nuomonės garsiai išreikšti? Deja, pas mus negalima kalbėti kitaip, nei kalba valdžia. Visais klausimais, ne tik baltarusiškuoju.

Pastebėjote? Ar konservatoriai yra valdžioje ar ne valdžioje, vis tiek oficialią nuomonę formuoja jie. Net kai konservatoriai yra opozicijoje, vis tiek žiniasklaida ir dalis viešojo sektoriaus dėl įvairių ryšių tarnauja jiems.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (165)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GRIEŽTINA: Belgijos vyriausybė dėl koronaviruso dar labiau griežtina apribojimus viešajam gyvenimui.
  • EUROPOJE: jau patvirtinta daugiau kaip 10 mln. užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar vyksite lankyti artimųjų kapų per ilgąjį savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+4 +7 C

 

+5 +7 C

 +9 +11 C

9 +11 C

 

 +9 +10 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos