Seimo „darbiečiai“ G. Nausėdos prašo vetuoti testavimą darbuotojų lėšomis numatantį įstatymąnuotraukos (83)

2021 spalio 21 09:50:00 Perskaitė 986

Seimo Darbo partijos frakcija prašo Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą vetuoti testavimą darbuotojų lėšomis įteisinantį Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimą arba įtraukti į jį pataisas, numatančias, kad visiems darbuotojams, besimokantiems ir studijuojantiems atliekami testai bei sveikatos patikrinimai būtų finansuojami valstybės lėšomis.

 

„Iki šiol taikytos Vyriausybės priemonės kovai su pandemija buvo netaiklios, o kai kurios – net pražūtingos. Pavyzdžiui, galimybių pasas, kuris ne tik sumažino verslų apyvartas, bet ir lėmė tai, kad Lietuva pirmauja pagal susirgimų ir mirčių nuo COVID-19 skaičių. Darbo partijos frakcija siūlo imtis efektyvesnių priemonių“, – sako Seimo „darbiečiai“, prašydami vetuoti Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo  pataisas.

Pasak Darbo partijos frakcijos seniūno Viktoro Fiodorovo, toks įstatymo pakeitimas, kuriuo atsakomybė ir finansinė našta už sveikatos patikrinimus perkeliama darbuotojui, galimai prieštaraus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymams.

„Šiuo metu teisės aktuose nustatyta, kad sveikatos patikrinimai atliekami PSDF arba darbdavio lėšomis. Argumentus, kad Skandinavijos šalyse, Lenkijoje, Vengrijoje testavimas tiek darbuotojams, tiek kitiems žmonėms yra kompensuojamas, ir tai laikoma efektyvia COVID-19 pandemijos suvaldymo priemone, valdantieji ignoravo. Pasisakome už pozityvias priemones, skatinant Lietuvos gyventojų vakcinaciją ir atkreipiame dėmesį, kokias pasekmes gali sukelti nepakankamai pagrįsti sprendimai“, – teigiama kreipimesi į prezidentą.

Darbo partijos frakcija taip pat atkreipia šalies prezidento dėmesį į įtemptą dėl darbuotojų trūkumo situaciją šalies rinkoje. Pasak „darbiečių“, šiuo metu trūksta apie 40 tūkst. darbuotojų, o profesinių sąjungų, asociacijų ekspertai po šio pakeitimo įsigaliojimo prognozuoja 10 proc. nedarbo augimą. 

ELTA primena, kad  spalio 19 d. Seimas priėmė Vyriausybės teikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis.Už įstatymo pataisas balsavo 65 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 3 parlamentarai.

Naujas teisinis reguliavimas numato, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos bus finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.

Vis dėlto numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net