Seimas trumpam pertraukė atostogasnuotraukos

2020 sausio mėn. 14 d. 10:10:14 Perskaitė 623

Pirmadienį parlamentarai trumpam susibėgo į plenarinių posėdžių salę, kur pratęsė rudens sesiją, o šiandien pratęsta sesija bus baigta ir seimūnai išsiskirstys iki kovo 10-osios. Beje, neskaitant to, kad šiandien bus svarstomas prezidento veto dėl rinkimų kartelės nuleidimo partijoms bei Turto civilinio konfiskavimo įstatymas, nieko daugiau esminio nebus priiminėjama. Kai kurie klausimai netgi kelia atlaidžią šypseną, mat jie tikrai galėjo palaukti pavasario, o gal net ir rudens.

 

Pirmadienį parlamentarams teko ankstokai keltis, mat Seimo valdyba nusprendė sušaukti neeilinį posėdį, prasidėjusį 9 val. Jame - vienintelis klausimas: dėl Seimo kanclerės Daivos Raudonienės, kurios kadencija baigėsi pernai gruodžio 23 d., atleidimo iš pareigų. Taip anksti rinktis nebūtų reikėję, tačiau pernai seimūnai jos atleidimui nepritarė ir susidarė pato situacija: moteris neatleista, tačiau ir dirbti negali, mat kadencija baigėsi. Po pateikimo už jos atleidimą vakar balsavo 91 Seimo narys, vienas buvo prieš ir 11 susilaikė. Tačiau veikiausiai atleidimas bus tik formalumas, mat jau šiandien parlamento vadovas Viktoras Pranckietis teiks siūlymą dėl D.Raudonienės skyrimo dar vienai 5 metų kadencijai. Vakar plenarinis posėdis tetruko 10 minučių.

Šiandien aršiausios diskusijos tikriausiai vyks dėl prezidento sprendimo vetuoti įstatymą, kuriuo partijoms ir koalicijoms 2 proc. (atitinkamai iki 3 ir 5 proc.) nuleista kartelė patekti į Seimą. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis yra sakęs manantis, kad veto bus atmestas. Beje, tai visai realu, mat veto atmetimu suinteresuotos ne tik valdančiajai koalicijai priklausančios partijos, kurioms dėl krentančių reitingų iškilo grėsmė į kitą Seimą nepatekti, bet ir opoziciniams liberalams, susiduriantiems su panašia problema.

Karštos diskusijos nusimato ir dėl Turto civilinio konfiskavimo įstatymo (bus priėmimo stadija), mat šis projektas sukėlė didžiulį šurmulį ir teisininkų tarpe. Dalis jų tvirtina, kad priėmus įstatymą bus įtvirtintas nekaltumo prezumpcijos pažeidimas, mat turtą būtų galima konfiskuoti ir iš asmenų, kurių atžvilgiu baudžiamasis procesas buvo nutrauktas.

Daugelis kitų klausimų, kurių Seimas imsis šiandien, tikrai galėjo palaukti, į pratęstos sesijos darbotvarkę įtraukti net tokie projektai, kurie visiškai neaktualūs kokiems 99 proc. šalies gyventojų.

Pavyzdžiui, bus keičiamas Administracinių nusižengimų kodeksas, numatant, kad baudos grėstų ne už pažeidimus, susijusius su medicinos prietaisais, o už pažeidimus, susijusius su medicinos priemonėmis (keičiamas vos vienintelis žodelis). Arba, pavyzdžiui, bus keičiamas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas, numatant, kad pacientus galėtų gydyti ne tik tikri gydytojai odontologai, bet ir studentai odontologai. Tiesa, tam reikėtų gauti raštišką paciento sutikimą.

Į posėdžio darbotvarkę įtrauktas ir dar vienas keistokas klausimas, kuris neva negalėjo palaukti kitos sesijos. Seimas imsis svarstyti peticiją, numatančią, kad šalpos pensijos būtų skiriamos ir mokamos asmenims, kuriems paskirtos Baudžiamajame kodekse nustatytos priverčiamosios medicinos priemonės stacionarinio stebėjimo bendro, sustiprinto ar griežto stebėjimo sąlygomis specializuotose sveikatos priežiūros įstaigose. Tiesa Seimo Peticijų komisija siūlys peticiją atmesti.

„Šalpos pensijų paskirtis - teikti valstybės paramą, užtikrinant bent minimalų pragyvenimo šaltinį tiems asmenims, kurie nemokėjo socialinio draudimo įmokų, t.y. nedalyvavo (dalyvavo nepakankamai) kartų solidarumo ir pagalbos principais pagrįstoje socialinio draudimo sistemoje. Šalpos pensijos šiems asmenims mokamos iš valstybės biudžeto lėšų, t.y. iš visų mokesčių mokėtojų įmokėtų mokesčių. Todėl įstatymų leidėjas, nustatydamas valstybės paramos teikimo šiems asmenims principus, turi teisę spręsti, kokia apimtimi ir kokiomis sąlygomis ši parama bus teikiama. Stacionarioje psichikos sveikatos įstaigoje besigydantis asmuo yra aprūpinamas ne tik maistu ir pastoge, bet ir apranga bei būtinosiomis higienos priemonėmis ir tokiu būdu jam užtikrinamos sąlygos pragyvenimui. Todėl šalpos pensija nemokama. Šalpos išmokos nemokamos ir laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose atliekantiems asmenims“, - savo išvadoje konstatuoja komisija.

Apie 17.30 val Seimas ketina sugiedoti himną ir išsiskirstyti iki pavasario.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net