respublika.lt

Seimas paskelbė 2021 metus mokslininko, švietėjo J.A.Pabrėžos metais taip pat minėsime dar penkių Lietuvai nusipelniusių asmenybių metus (0)

2020 birželio mėn. 30 d. 18:30:57
Jadvyga Bieliavska, Elta

Seimas paskelbė  2021 metus  Lietuvos mokslininko, švietėjo Jurgio Ambroziejaus Pabrėžos metais.

×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos asociatyvi nuotr.

 

Antradienį už tokį nutarimą vienbalsiai pasisakė 89 Seimo nariai.

2021 m. bus minimos mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių kultūrinio sąjūdžio dalyvio, žemaičių raštijos veikėjo ir mokslo terminų kūrėjo, bibliofilo, kunigo pranciškono J. A. Pabrėžos gimimo 250 metų metinės.

„Jis paliko ryškų pėdsaką Lietuvos moksle – išleido pirmąjį lietuvišką geografijos vadovėlį, sukūrė ir pagrindė botanikos mokslo terminiją, sukūrė žemaičių kalbos gramatiką ir rašto sistemą, normino žemaičių tarmes ir kūrė bendrinę rašomąją žemaičių kalbą, išleido dvasinės literatūros ir pamokslų rinkinius, parašė medicinos veikalų“, – sakoma nutarime.

Jame pabrėžiama tai, kad J. A. Pabrėža reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos mokslo raidos, švietimo ir dvasinės kultūros puoselėjimo bei jo palikimo dabarties ir ateities kartoms.

2021-ieji taip pat skelbiami J.K. Chodkevičiaus metais

Atsižvelgiant į tai, kad sukanka 400 metų nuo Jono Karolio Chodkevičiaus mirties, Seimas paskelbė 2021-uosius jo metais.

Tokiu priimtu nutarimu Seimas siekia pažymėti J. K. Chodkevičiaus darbų svarbą ir reikšmę,  įvertinti jo indėlį krikščionybės plėtrai, švietimui, mokslui ir kultūrai.

Nutarime  pažymima, kad J. K. Chodkevičius buvo garsus Lietuvos–Lenkijos karo vadas ir Lietuvos valstybės veikėjas.

Vyriausybei pasiūlyta iki šių metų spalio 1 d. parengti J. K. Chodkevičiaus metų programą ir numatyti lėšų jai įgyvendinti.

2021-ieji paskelbti skulptoriaus J. Zikaro metais

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2021 m. lapkričio 18 d. sukanka 140 metų, kai gimė Lietuvai ypač nusipelniusi asmenybė – vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių prof. Juozas Zikaras, paskelbė 2021-uosius Juozo Zikaro metais.

Už tai numatantį Seimo nutarimą vieningai balsavo 90 Seimo narių.

Kitais metais taip pat sukanka 100 metų, kai sukurtas vienas iškiliausių Lietuvos nepriklausomybės simbolių – Juozo Zikaro skulptūra „Laisvė“.

Priimtu dokumentu įvertinami išskirtiniai Juozo Zikaro darbai: nepriklausomos Lietuvos tapatybės ženklais tapę meno kūriniai – paminklinės dekoratyvinės skulptūros „Laisvė“ ir „Knygnešys“, daugelio žymių valstybės veikėjų portretiniai biustai ir bareljefai (Jono Basanavičiaus, Simono Daukanto, Vinco Kudirkos, Antano Smetonos, Jono Šliūpo; paminklo „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ bareljefas), 1928 m. Lietuvos nepriklausomybės, Vytauto Didžiojo, Juozo Tumo-Vaižganto medaliai, visų 1918–1940 m. nominalų lietuviškų pinigų – litų monetų – modeliai. Taip pat pabrėžiama Juozo Zikaro kūrybos, kurios pagrindinės temos – lietuvių tautos laisvės idealai, reikšmė visuomenės istorinei atminčiai ir tapatybei.

Seimo nutarimu Vyriausybei pasiūlyta iki 2020 m. rugsėjo 1 d. parengti Juozo Zikaro metų minėjimo programą ir valstybės biudžete numatyti lėšas šiai programai įgyvendinti.

Seimas 2021-uosius paskelbė Juozo Lukšos-Daumanto metais

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. sukanka 100 metų, kai gimė partizanas, vienas Lietuvos pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui lyderių Juozas Lukša-Daumantas, 2021-uosius paskelbė Juozo Lukšos-Daumanto metais.

Už tai numatantį Seimo nutarimą balsavo 91 Seimo narys, susilaikė 1 parlamentaras.

Dokumente pabrėžiama, kad rezistentas J. Lukša-Daumantas buvo vienas svarbiausių kovotojų už Lietuvos laisvę, taip pat įvertinami nuopelnai ginant Lietuvos nepriklausomybę laisvės kovose, jo veikla prasiveržus už geležinės uždangos, besąlygiška ištikimybė partizano priesaikai.

„Žinome jį kaip stiprų kovotoją, iš jo prisiminimų ir iš jo laiškų ir kaip labai jautrų žmogų. Jo pagrindiniai nuopelnai ir turbūt jo atitikmuo galėtų būti šiuolaikinės specialiosios pajėgos. Jis vykdė unikalias užduotis, du kartus buvo prasiveržęs už geležinės uždangos ir iš tikrųjų visą savo gyvenimą kėlęs valstybės interesus aukščiau asmeninių interesų. Atsisakė savo patogesnio gyvenimo, atsisakęs prisitaikyti jis kovojo už mūsų visų laisvę, suprasdamas, kad jo ir jo artimųjų šeimos laisvė priklauso nuo valstybės laisvės“, – anksčiau yra sakiusi viena iš šio nutarimo iniciatorių Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Nutarimu Vyriausybei pasiūlyta iki 2020 m. spalio 1 d. parengti Juozo Lukšos-Daumanto metų minėjimo programą ir numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti.

Seimas paskelbė 2021-uosius kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais

Seimas paskelbė 2021-uosius kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais.

Už tokį nutarimą antradienį vienbalsiai buvo 86 Seimo nariai.

Nutarimas priimtas, siekiant pagerbti šią Lietuvai ir jos žmonėms svarbią istorinę asmenybę, pabrėžiant išskirtinius kardinolo V. Sladkevičiaus darbus Lietuvai ir kovai už jos laisvę.

Dokumente atkreipiamas dėmesys į tai, kad 1991 metų sausį, kai sovietų kariuomenė prieš Lietuvą galėjo panaudoti karinę jėgą, buvo nutarta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo aktą saugoti ne Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmuose.

„1991-ųjų sausį Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojas Kazimieras Motieka kartu su Valstybės saugumo departamento generaliniu direktoriumi Mečiu Laurinkumi kardinolui Vincentui Sladkevičiui Kaune perdavė saugoti Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. kovo 11 d. aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ su signatarų parašais, kurį kardinolas Vincentas Sladkevičius saugojo iki 1993 metų“, – apie istorinius įvykius sakoma nutarimo projekte.                            

2020 m. rugpjūčio 20 d. sukanka 100 metų, kai gimė kardinolas V. Sladkevičius, Lietuvai nusipelniusi asmenybė, visą savo gyvenimą pašventusi Lietuvai ir jos kovai už laisvę.

2021-aisiais bus paminėtas poeto V. Mačernio 100 metų gimimo jubiliejus

Seimas paskelbė 2021-uosius poeto Vytauto Mačernio metais.

Toks sprendimas priimtas antradienį, atsižvelgiant į tai, kad 2021 m. birželio 5 d. sukanka 100 metų, kai gimė poetas Vytautas Mačernis, taip pat  įvertinant V. Mačernio filosofinės, intelektualios poezijos svarbą lietuvių kultūrai.

„Visuomenė, iš naujo apmąstydama V. Mačernio asmenybę ir jo kūrybinį palikimą, turi galimybę esmingiau susipažinti su Lietuvos istorija. (...) Poeto V. Mačernio kūryba ir jos kontekstai padeda formuoti visuomenės istorinę sąmonę ir kultūrinę tapatybę“, – sakoma Seimo priimtame nutarime.

Seimas pasiūlė Vyriausybei iki šių metų spalio 1 d. parengti Vytauto Mačernio metų programą, ją patvirtinti ir 2021 metų valstybės biudžete numatyti lėšų jai įgyvendinti.

 


Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
7. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
8. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
9. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
10. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
11. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
12. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
13. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
14. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
15. O jeigu karas?
16. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
17. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
18. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
19. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
20. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
22. Ką atnešė Žiurkės metai
23. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
24. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
25. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone

Dienos klausimas

Ar jau skiepijotės nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -15 C

-13 -10 C

 

-18 -15 C

-11 -8 C

-8 -6 C

 

-4  0 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

1-6 m/s

       

Nuorodos