Seimas iškvietė ministrę ant kilimėlionuotraukos (2)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 09:42:11 Perskaitė 829

Mokytojai ir įstaigų vadovai ieško būdų pritaikyti didžiausią šių metų švietimo naujovę - etatinį mokytojų darbo apmokėjimą. Neapsikentę girdimos kritikos, vakar Seimo nariai pakvietė švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę išsklaidyti abejones ir baimes.

 

Stovėdama Seimo tribūnoje, ministrė kone pusvalandį užtikrintai pasakojo apie tai, kaip didėja finansavimas visoms Lietuvos mokykloms ir kaip dirbantys pedagogai jau tuoj galės džiaugtis sotesniu gyvenimu.

„Lėšos bus paskirstytos pagal mokinių skaičių. Rugsėjo pabaigoje bus atlikta lėšų paskirstymo apžvalga, kuri leis matyti, kaip pasiskirstys atlyginimai. Tokį patį tyrimą atlikome ir pernai, tad bus galima matyti, ar skiriasi apmokėjimas mokytojams turint tą patį krūvį skirtingose mokyklose“, - tikino ministrė.

Ji taip pat įvardijo skaičių mokyklų, kurios jau šiandien yra pasiruošusios įgyvendinti etatinio apmokėjimo reformą. Tokia situacija tėra 20 proc. Lietuvos savivaldybių.

Tačiau po pranešimo liko daugybė neatsakytų klausimų: paklausimams užsirašė visa eilė Seimo narių. Kone visi gyrė ministrės pasiruošimą teorinei daliai ir gebėjimą faktus pateikti konkrečiai ir struktūriškai. Deja, parlamentarai prašė konkretumo. Kai kas priminė, kad 17 milijonų, skirti etatiniam apmokėjimui, tėra 3 proc. viso biudžeto, skiriamo švietimui, tad tikėtis grandiozinių pertvarkų neverta. Taip pat Seimo salėje nuskambėjo konkretus pavyzdys, kai Zarazų mieste esančios gimnazijos lėšos šiemet sumažėjo kone 200 tūkst. Kaip gimnazija užtikrins darbuotojų algų kėlimą, ministrė atsakyti negalėjo, turėjo patikslinti duomenis.

Atsakydama į daugelį klausimų, ministrė prašė kantrybės ir supratimo. „Nepasitikėjimas mokykla ir švietimu, mokytojais ir vadovais neprisideda prie švietimo kokybės stiprinimo. Nesusipratimų yra. Visos grandys turi veikti. Jei nepasitikime sistema, ji neturi galimybių tobulėti“, - skambiais žodžiais kalbėjo J.Petrauskienė.

Konservatoriai turėjo savų klausimų

Regis, vakar švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei nebuvo sėkminga diena. Dėl ministrės vyro vadovaujamos įmonės „Ecotour“ laimėjimų viešųjų pirkimų konkursuose ŠMM iš šios įmonės paslaugas pirkę įstaigų vadovai pakviesti pasiaiškinti. Tačiau konservatorių kalbinti įstaigų atstovai tvirtino, kad sutartys buvo pasirašytos iki J.Petrauskienei tampant ministre, apie ministrės vyrą sužinoję tik iš žiniasklaidoje pasirodžiusių naujienų, o „Ecotour“ teikiamos paslaugos atitiko reikalavimus.


Situaciją komentuoja Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius NAVICKAS:

- Mokyklose pirmosiomis mokslo metų dienomis tvyro nemaža įtampa. Daug mokytojų iš baimės sutinka su naujomis darbo sąlygomis net ir tais atvejais, kai dar nesupranta, kokios tos sąlygos bus. Ir toliau neinformuojama, ko tikėtis esant naujai apmokėjimo tvarkai. Iki šiol kai kurie mokytojai dar nežino, atlyginimai didės ar mažės, koks bus jų krūvis. Kol kas mokyklose vyrauja chaosas.

Ministrė, atsakydama į bet kokį klausimą, susijusį su būsimais atlyginimais, kaltina blogus skaičiavimus. Bet skaičiuoklę, kuria naudojosi pedagogai, sukūrė ministerija. Sakyti, kad ji bloga, reiškia pripažinti, kad jie patys blogai dirba. Mokyklų vadovai vis dar nemato žadėtų 30 milijonų. Buvo žadama mokėti už visus mokytojo atliekamus darbus, bet kai nėra pinigų, lieka ne daugiau valandų nei pernai, tiesiog pasiūloma mokytojams už tą patį atlyginimą sutikti dirbti ir papildomus darbus.

Suprantu, kad ir ministerija tikėjosi visai kito rezultato. Dabar matome, kad net ir labai stengiantis, skirstant krūvius pavyksta sudaryti vos 30-40 pilnų etatų. Nežinau, kaip kitaip pavadinti šią reformą, kaip tik planu pakenkti mokytojams ir visai švietimo bendruomenei. Nuolatinis veidmainiavimas ir melas apie tai, kaip viskas bus gerai, kaip už viską bus sumokėta ir kiek milijonų skirta, buvo tik viešieji ryšiai. Dūmų užsklanda sklaidosi ir matome, kad taip, kaip buvo žadėta, nebus.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net