Seimas apsisprendė: skiepytis atsisakę darbuotojai už COVID-19 testus turės susimokėti patysnuotraukos (415)

2021 spalio 19 18:12:32 Perskaitė 3465

Seimas antradienį priėmė Vyriausybės teikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis.

 

Balsavime registravosi 71 Seimo narys. Už įstatymo pataisą balsavo 65 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 3 parlamentarai.

Šiomis pataisomis, kurias priėmė Seimas, numatoma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos bus finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.

Vis tik numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Šis Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimas įsigalios nuo gruodžio 1 d.

Vis tik šiai iniciatyvai prieštaravo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime atstovai. Jie siūlė, kad būtų palikta įprasta tvarka, kai už privalomus profilaktinius testus moka valstybė.

„Manome, kad ne laikas yra atsisakinėti tokių priemonių, kurios veikia nuo pat pandemijos valdymo pradžios“, – sakė LVŽS frakcijos atstovas Aurelijus Veryga.

Vis tik šiam LVŽS frakcijos atstovų pasiūlymui buvo nepritarta.

Savo ruožtu Darbo partijos frakcijos Seime atstovai siūlė besimokantiems mokyklose pagal bendrojo ugdymo ir (ar) formaliojo profesinio mokymo programas bei aukštųjų mokyklų studentams sudaryti galimybes testuotis valstybės lėšomis, tačiau ir šiam pasiūlymui Seimas nepritarė.

„Skiepadieniui“ nepritarta

Tuo tarpu Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pateikė pasiūlymą dėl „skiepadienio“ COVID-19 pasiskiepijusiems darbuotojams.

Seimo nariai Tomas Tomilinas ir Linas Kukuraitis siūlė, kad darbdavys, darbuotojo prašymu, trijų parų laikotarpyje po skiepo nuo užkrečiamosios pandemiją sukėlusios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija ar karantinas, privalėtų suteikti darbuotojui vieną laisvą dieną, sumokėdamas darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.

Visgi ir šiam siūlymui Seimas apsisprendė nepritarti.

VŽ SEIMO UŽKULISIAI

13 val. turėjęs pasibaigti rytinis plenarinis posėdis užsitęsė iki 14 val., todėl jam pirmininkaujantis Jurgis Razma skubėjo jį užbaigti. Iškart po balsavimo dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų J.Razma paskelbė, kad jame užsiregistravo 71 Seimo narys - lygiai tiek, kiek reikia kvorumui. Ir paskelbė posėdžio pabaigą, po to trenkęs į gongą.

14.30 val prasidėjusį posėdį jau vedė Paulius Saudargas, kuris iškart susilaukė kreipimosi iš parlamentaro Aido Gedvilo. Šis pareiškė, kad per minėtą balsavimą buvo ištraukęs savo kortelę, tačiau sistema rodo, esą jis vis tik registravosi. Politikas sakė norėjęs apie tai J.Razmą informuoti nuo šoninio mikrofono ir pareikalauti perbalsavimo, bet pirmininkaujantis, pažeisdamas statutą, paskubėjo paskelbti posėdžio pabaigą net nedavęs laiko replikoms po balsavimo. Todėl pareikalavo, kad perbalsavimą paskelbtų P.Saudargas. Tačiau šis atkirto, kad net ir norėdamas to negalėtų padaryti, kadangi posėdis, per kurį vyko balsavimas, jau pasibaigęs ir tapo istorija. Ir kadangi visi posėdžiai filmuojami, neva visi gali pasitikrinti, ar kortelė vis tik buvo ištraukta.

A.Gedvilas nenusileido ir bandė paprotinti, kad tokia technikos klaida ir lėmė, jog įstatymas buvo priimtas, tačiau P.Saudargas atšovė, kad dabar tik Seimo pirmininkė turi teisę skelbti perbalsavimą. Tačiau tik po Seimo Etikos ir procedūrų komisijos, į kurią opozicija turi teisę kreiptis, išvados. Tad priimtas įstatymas dar gali būti ir nepriimtas. Tiesa, tai mažai tikėtina, mat iš 11 komisijos narių 6 yra valdančiųjų frakcijų atstovai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net