R.Šimašius naujai pakabintos atminimo lentos nuimti nežadanuotraukos (4)

2019 rugsėjo mėn. 06 d. 14:57:24 Perskaitė 483

Vilniaus meras Remigijus Šimašius neskuba nukabinti ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos ketvirtadienį pakabintos naujos atminimo lentos kontroversiškai vertinamam generolui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Meras kreipėsi į pastato savininkės Mokslų akademijos prezidentą Jūrą Banį bei šalies vadovą Gitaną Nausėdą, „ar jums priimtina, kad nelegaliai pakabinta lenta žmogui, kuris savo parašais prisidėjo prie getų formavimo.“

 

Pasak mero, savivaldybė nesiims veiksmų nuimti naujos atminimo lentos. R. Šimašius teigia, kad to padaryti negali ir teisiškai, nes nauja lenta nebepriklauso savivaldybei.

„Ankstesnė lenta priklausė savivaldybei ir, ilgai diskutavę su Mokslų akademija, priėmėm sprendimą dėl moralinių priežasčių, kurios yra labai vienareikšmės. Šita lenta vakar yra pakabinta privačių žmonių iniciatyva ant valstybės pastato, ne savivaldybės. Pastatą pasitikėjimo teise valdo Mokslų akademija. (...) Tad sprendimą gali priimti tik labai aiškus savininkas, šiuo atveju, Mokslų akademija. Ar jiems yra priimtina, kad lenta kabo, ar nepriimtina, reikia labai aiškios jų pozicijos,“ – teigė R. Šimašius.

R. Šimašius kreipėsi ir į prezidentą Gitaną Nausėdą. Pasak jo, G. Nausėdos pozicija būtina, nes diskusijos dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros perėjo į nacionalinį lygmenį.

„Taip pat reikalinga ir  svarbi prezidento pozicija. Nes diskusija dėl atminties kėlimo į nacionalinį lygmenį jau prasidėjo“, – sakė sostinės meras.

R. Šimašius teigė, kad ketvirtadienio vakarą pakabinta nauja lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui.

„Vakar pakabinta lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestuburei politikai. Čia yra mano asmeninė nuomonė. Ką darysime dėl lentos? Galime žaisti žaidimą, kad vieni pakabina, kiti nukabina. Bet tikrai nesiruošiu to daryti, tema daug sudėtingesnė ir daug gilesnė. Plius yra teisiniai niuansai,“ – teigė jis.

ELTA primena, kad ketvirtadienio vakarą ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos buvo pakabinta nauja atminimo lenta kontroversiškai vertinamam generolui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai.
 Liepos pabaigoje nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos Generolo Vėtros atminimo lenta buvo nuimta Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu. Dar prieš tai, balandžio mėnesį, kabojusi lenta buvo sudaužyta advokatu save vadinančio Stanislovo Tomo.

Ketvirtadienį pakabinta lenta nėra suderinta su savivaldybe. Sostinės meras R. Šimašius teigė, kad tai nelegalus aktas.

Tuo metu, kai atminimo lenta buvo kabinama ant Vrublevskių bibliotekos sienos, Daukanto aikštėje, prie Prezidentūros, vyko mitingas, kuriame susirinkę Jono Noreikos-Generolo Vėtros gerbėjai reiškė susirūpinimą valstybės atminties politika.

 Šį mitingą inicijavo jaunimo sambūris „ProPatria“, Tautos forumas, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Iniciatyvinės grupės klubas, Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių bendrija ir kitos organizacijos.

Generolo Vėtros atminimo lentos kritikai teigė, kad J. Noreika, būdamas Šiaulių apskrities viršininkas, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo. Tuo metu J. Noreikos gynėjai akcentuoja jo nuopelnus antisovietiniame pogrindyje ir tai, kad jis vėliau pats buvo įsitraukęs į antinacistinį pogrindį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net