„Respublikos“ archyvai: Seimas aprūpino konservatorių lyderio senatvęnuotraukos (29)

2019 liepos mėn. 22 d. 11:36:05 Perskaitė 4282

Rugsėjo 16-ąją sueis 30 metų nuo pirmojo „Respublikos“ numerio. Artėjant šiai datai, sklaidome laikraščio komplektus. Rašyta prieš dešimtmečius, tačiau skaitai lyg apie šias dienas: apie gimstamumo mažėjimą ir mažumas, apie nesikeičiančias politikų veiklos tendencijas pasirūpinti savais.

 

Seimas priėmė įstatymo pataisas, kuriomis remiantis dabartinis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis galės gauti prezidento valstybinę pensiją.

Remiantis įstatymu, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo (AT-AS) pirmininkui, išėjusiam iš valstybinės tarnybos, skiriama ir mokama prezidento valstybinė pensija pagal Prezidento įstatymą. 1990-1992 metais AT-AS vadovavo V.Landsbergis. Jis yra Konservatorių partijos pirmininkas. Prezidento valstybinė pensija yra pusė jo atlyginimo arba 6 vidutiniai darbo užmokesčiai (VDU). Dabar buvęs AT-AS pirmininkas, neatskaičius mokesčių, galėtų gauti maždaug 6,5 tūkst. litų.

Vakar plenariniame posėdyje Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas ragino balsuoti prieš įstatymą, nes „nejauku, kai įstatymas kuriamas vienam asmeniui“. Jam oponavo Krikščionių demokratų frakcijos narys Algirdas Patackas, kurio teigimu, parlamentarams derėtų prašyti, kad tas žmogus paimtų pensiją, o ne svarstyti, skirti ar neskirti.

Vienas konservatorių lyderių Antanas Stasiškis teigė, kad įstatyme kalbama „ne apie asmenį ar asmenybę“, o pareigybę“.

Pensijų įstatymo pakeitimus parėmė 46 Seimo nariai, „prieš“ balsavo 2, susilaikė 13.

Dešimtmečio pradžioje pagal Laikinąjį pagrindinį įstatymą AT-AS pirmininkas iš esmės įgyvendino valstybės vadovo įgaliojimus.

Vakar priimtas projektas buvo įregistruotas kovą kaip atsvara neigiamą visuomenės reakciją sukėlusiam Andriaus Kubiliaus Vyriausybės projektui. Juo buvo siūloma V.Landsbergiui iki gyvos galvos paskirti tokias pačias socialines garantijas bei aprūpinimą kaip ir prezidentui.

P.S. Prezidentas Valdas Adamkus nepasirašė įstatymo, kuriuo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui skirta prezidentinė pensija.

Prezidentui per 10 dienų nepasirašius, bet ir nevetavus Seimo priimto įstatymo, jį per tris dienas privalėjo pasirašyti Seimo pirmininkas. Tai reiškia, jog V.Adamkui nepasirašius V.Landsbergio pensijos įstatymo, jį pasiūlyta pasirašyti pačiam Seimo vadovui.

Nuo šios procedūros V.Landsbergį „išgelbėjo“ skubiai grąžintą įstatymą pasirašęs Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Arvydas Vidžiūnas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net