Rentoms pinigų yra, našlių pensijoms - nenuotraukos (59)

2019 liepos mėn. 10 d. 13:03:32 Perskaitė 5184

Ieškodami būdų priskirti sau rentas, nesugebėdami apsibrėžti savo atostogų, parlamentarai visai pamiršo apie dešimtmečius nedidinamas gėdingas Lietuvos išmokas. Pavyzdžiui, vos daugiau kaip 24 eurus siekiančią našlės pensiją.

 

Į „Vakaro žinių“ redakciją paskambinusi pensininkė Janina kalbėjo vos sulaikydama ašaras. Išgirdusi apie rentas Seimo nariams, ji sako nesuprantanti, iš kur politikai turi tiek akiplėšiškumo. „Aš esu našlė, neseniai netekusi savo vyro. Gaunu 24 eurus siekiančią našlės pensiją. Kažkodėl Lietuvoje našlių pensijos nustatytos visiems vienodai ir po lygiai, nepriklausomai nuo sutuoktinio pensijos“, - pokalbį su nuoskauda pradėjo moteris.

Kol sutuoktinis buvo gyvas, jiedu galėjo džiaugtis oria senatve ir išmokomis nesiskundė. Tačiau viskas pasikeitė: „Mano vyras dirbo 54-erius metus, mano stažas - 44-eri metai. Sąžiningai mokėjome mokesčius ir senatvėje galėjome gyventi oriai. Tačiau vyrui mirus, likau skurde. Mokama našlės pensija maža, o mokesčiai liko tie patys. Žmonės priversti badauti, o Seimo nariams vis negana, jiems dar ir rentų reikia. Ar jau visai moralės neliko?“

Pagal „Sodros“ pateikiamus duomenis, nuo 2019 metų našlių pensijos bazinis dydis - 24,17 Eur. Tiesa, ši išmoka ne visuomet buvo tokia maža. Nepriklausomybės pradžioje našlių pensijos siekė 50, kiek vėliau 20 proc. mirusio sutuoktinio pensijos, tačiau gavėjų skaičiui didėjant, išmoka galiausiai buvo gerokai apkirpta ir įvesta lygiava.

„Vakaro žinioms“ susisiekus su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininke Rimante Šalaševičiūte, ši neslėpė, jog situacija dėl itin mažų našlių pensijų jai gerai žinoma: „Aš ir pati gaunu šią išmoką, į mane dažnai kreipiasi žmonės. Suprantu, kaip sudėtinga moterims, kurios gauna mažą pensiją, dirbti nebegali ir neturi, kas joms padėtų. Frakcijoje šiuo klausimu kalbėjome, tačiau derybininkai vertino valstybės finansines galimybes ir prioritetus nustatė pagal tai.“ Seimo narė tikina, kad net rentų įstatymas Seimo nariams lengviau pasiduoda diskusijoms, mat priėmus įstatymą, rentų gavėjų būtų apie 5000, o našlių pensijas gauna šimtai tūkstančių.

Beje, kaip tik šiandien Vyriausybėje turėtų būti svarstomas įstatymo projektas dėl dar vienos metų metais nedidinamos išmokos - šalpos pensijų motinoms, kurios iki 1995 m. pagimdžiusios 5 ir daugiau vaikų, bei tėvams, namuose slaugiusiems neįgalius vaikus ir dėl to negalėjusiems sukaupti reikalingo darbo stažo. Šiuo metu joms skiriama kompensacija, siekianti 1,5 šalpos pensijų bazės dydžio - 198 Eur per mėnesį. Gali būti, jog šis dydis bus didinamas pusantro karto, o nuo kitų metų - du kartus. Tai kainuotų 3,8 mln. eurų, o išmokos pasiektų apie 5000 gavėjų.

O našlių pensijų didinimo Seimo narė R.Šalaševičiūtė artimiausiu metu neprognozavo: „Turime daug ir kitų pensijų, kurias reikėtų didinti. Kol kas našles paliekame nuošalyje. Tai aktualus klausimas, tačiau jam ateis savas laikas.“ Ji įsitikinusi, kad vien įstatymo projektą parašyti nepakanka: „Trūksta pinigų. Įstatymo projektą parašyti nesudėtinga, tačiau pinigų yra tiek, kiek jų yra. Taip pat turime laikytis finansinės drausmės. Be to, pavyzdžiui, galime imtis našlių pensijas dabar didinti 2 eurais. Valstybės mastu tai susidarys didelė suma, tačiau tie du eurai našlėms gyvenimo nepagerins. Jos ims piktintis, kad tai tėra valstybės pasityčiojimas.“

Situaciją komentuoja ekonomistas Prof. Romas LAZUTKA:

- Kaip susiklostė, kad našlių pensija metai iš metų Lietuvoje liko nepakitusi?

- Anksčiau ne visi našliai gaudavo šią pensiją, tik tie, kurių sutuoktinis buvo šeimos maitintojas. Ši išmoka taip ir vadinosi - Maitintojo netekimo pensija. Nuo 1995 m. buvo įvestos našlių pensijos, tačiau tuomet jos buvo daug dosnesnės. Našlių pensijų mokėjimui reikėjo daug pinigų, todėl galiausiai buvo apsispręsta našlių pensiją suvienodinti ir ji palikta tokio dydžio, kokio dabar yra. Todėl iki šiol dėl valdžios sprendimų našlių pensijų gavėjai nepagrįstai diferencijuoti. Tai yra kaip pasityčiojimas iš žmonių.

Be to, yra vyrų ir moterų, kurie gyveno nesusituokę arba ilgus metus gyvenę santuokoje išsiskyrė. Tokiais atvejais našlių pensija neskiriama. Pavyzdžiui, ilgus metus su žmona gyvenęs vyras išsiskiria ir susituokia su jauna mergina, kuri po 5 metų jį nukankina. Jai tuomet tenka našlės pensija, nors prieš tai su vyru gyvenusi moteris, kuri kartu su juo augino vaikus, tokios išmokos negauna.

- Kodėl neatsiranda politinės valios situaciją taisyti?

- Politikai, gal kieno patarti, prieš rinkimus vis kalba apie šias išmokas, tačiau greitai pamiršta, ir situacija nesikeičia. Mokslininkai buvo paruošę siūlymą, kad šią išmoką reikėtų keisti į vienišo pensininko priedą. Natūralu, kad vienišam išgyventi yra sunkiau, už tam tikras paslaugas reikia mokėti tiek pat, nesvarbu, gyvenate su sutuoktiniu ar vienas. Tačiau politikams tai nerūpi. Jiems rūpi privačios pensijos ir kaip įtikti bankams, kurie iš privačių pensijų uždirba. Todėl pusę metų buvo už valstybės pinigus kalbama apie privačių pensijų kaupimą, vietoj to, kad būtų sprendžiamos realios problemos. Dar viena skaudi žaizda yra šalpos pensijos, mokamos žmonėms, kurie negauna išmokų iš „Sodros“, nes neturi 15 m. darbo stažo. Daug tokių žmonių yra neįgalūs žmonės, kurie gimė neįgalūs arba tapo neįgaliais būdami vaikais. Jie dirbti negalėjo ir taip nesukaupė darbo stažo. Priklausomai nuo darbingumo laipsnio, šalpos pensija svyruoja nuo 130 iki 280 eurų. Tai taip pat daug metų nedidinama išmoka. Taip tyčiojamasi iš žmonių, kurie patys negali už save kovoti.

- Dabartinė valdžia tikina, kad bent senatvės pensijas padidino...

- Pensijų indeksavimas numatytas įstatymo projekte, kuriam buvo pritarta 2016 m. birželį, kai ministru pirmininku buvo Algirdas Butkevičius. Tuo pačiu metu buvo svarstomas Darbo kodeksas. Jis buvo atidėtas, o Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimai buvo priimti. Buvo numatyta, kad įstatymas įsigalioja nuo 2018 m., tad ši valdžia tik įgyvendina anksčiau priimtą įstatymą. Dabartinė valdžia tik nuo šių metų pridėjo priedą mažas pensijas gaunantiems žmonėms.

Informacija

2018 m. Lietuvoje mirė 19 024 vyrai, 12 637 jų buvo vyresni nei 65 m. 2018 m. mirė 20 550 moterų, iš kurių 17 969 buvo vyresnės nei 65 m. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi. Trys pagrindinės mirties priežastys - kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net