Referendumo šalininkai bauginaminuotraukos

2014 balandžio 16 13:45:57 Perskaitė 6795

Už referendumą dėl draudimo pardavinėti žemę užsieniečiams pasirašę Lietuvos piliečiai pradėti persekioti. Ant jų užsiundyta policija. Vilkaviškio rajone jau apklausti keli šimtai žmonių, išdrįsusių išsakyti savo nuomonę, neįtinkančią valdžiai. Jie ne tik kviečiami į nuovadas. Pas kai kuriuos policijos pareigūnai atvyksta tiesiog į namus. Referendumo iniciatoriai neabejoja, kad tai bandymas įbauginti žmones už kitas piliečių iniciatyvas nebepasirašyti. Beje, atitinkamą nurodymą davė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).


Masinės apklausos


Pirmas signalas apie persekiojamus žmones, palaikiusius iniciatyvą drausti pardavinėti žemę užsieniečiams, „Respubliką“ pasiekė iš Vilkaviškio rajono. Referendumo koordinatorius minėtoje savivaldybėje Alvydas Lekešys, padėjęs surinkti apie 6 tūkst. parašų, iš pasirašiusiųjų gavo daugybę skundų, kad jie kviečiami į policiją arba policija lankosi jų namuose. Tą „Respublikai“ patvirtino ir referendumo iniciatyvinės grupės narys Pranciškus Šliužas.

„Didelė dalis žmonių, pasirašiusių už referendumą, Vilkaviškio rajone kviečiami į policijos nuovadas. Jiems liepiama popieriuje pasirašyti dar po tris kartus. Kviečiami net ir tie, dėl kurių parašų autentiškumo nebuvo kilę jokių abejonių. VRK vadovo Zenono Vaigausko klausiau, kas čia darosi, tai jis dėjosi nieko nežinąs. Z.Vaigauskas aiškina, kad Generalinei prokuratūrai atidavė tik 400 rašysenos ekspertų išvadų dėl įtartinų parašų - dėl tų, kuriuos liepta patikslinti antrą kartą. Jie esą skyrėsi nuo pirmųjų parašų ir galbūt buvo pasirašyti kitų žmonių. Tačiau per visą Lietuvą tokių buvo tik 400, o čia vien Vilkaviškio rajone apklausta apie 500 žmonių. Ypač kviečiami vyresnio amžiaus žmonės. Neabejoju, kad bandoma juos įbauginti, kad niekada nebepasirašytų dėl kitų referendumų rengimo. Kai taip tampoma po policiją, tai jie niekada gyvenime nebepasirašys. Į kokius laikus grįžtame? Pasirašai dėl referendumo - esi didžiausias nusikaltėlis“ - piktinosi P.Šliužas.

Informavo ir Seimą

Ši informacija vakar pasiekė ir Seimą. Plenarinio posėdžio metu parlamentarė Aurelija Stancikienė kolegas informavo, kad referendumo šalininkai jau persekiojami.

„Praėjusį ketvirtadienį, svarstant referendumo paskelbimo klausimą, girdėjome parlamentarą Andrių Kubilių iš tribūnos gąsdinant referendumo iniciatorius baudžiamąja atsakomybe. Kas gi vyksta? Nepraėjus nė savaitei Vilkaviškyje daugiau kaip 500 pagyvenusių garbingo amžiaus žmonių terorizuojami, gąsdinami. Anot Vilkaviškio komisaro - Generalinės prokuratūros nurodymu. Žmonės kviečiami į policiją, apylinkės inspektoriai važinėja į namus. Tiems, kurie turi telefonus, skambinama, liepiama patvirtinti, pasirašė jie ant referendumo lapų ar ne. Nesakoma, dėl ko tai vykdoma. Tiesiog vykdoma gąsdinimo ir bauginimo politika“, - pranešė A.Stancikienė.

Seimo konservatorių frakcijos narė Vida Marija Čigriejienė iškart puolė viską neigti, liepdama apie Suvalkiją kalbėti tik gerai arba nieko, mat ji ten pradėjo savo gydytojos karjerą. Be to, konservatorė užtikrino, kad nieko panašaus Vilkaviškio rajone nevyksta.

Komisaras patvirtino

Deja, Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys „Respublikai“ patvirtino, kad minėtoje savivaldybėje iš tikrųjų vykdoma masinė žmonių apklausa. Tiesa, jis to nevadina žmonių persekiojimu ir bauginimu.

„Mes iš prokuratūros gavome nurodymą ir atliekame parašų tikslinimą. Manau, kad tai darys ir kiti komisariatai. Buvo atvejų, kai už dalį žmonių pasirašyta viena ranka. Tai natūralu, kad mes visų klausiame, ar pasirašyta buvo su jų žinia. Pasirodo, kad dažniausiai pasirašė jų šeimų nariai. Bet mes, gavę prokuratūros nurodymus, privalome tai patikrinti“, - teigė E.Gruzdys.

Užsiundė VRK

Anot jo, tiesioginis nurodymas gautas iš Marijampolės apygardos prokuratūros, šioji pavedimą gavo iš Generalinės prokuratūros, o pastaroji vykdo VRK užklausimą. Tačiau E.Gruzdys pripažino, kad tokios apklausos, išskyrus tai, kad bauginami žmonės, jokios naudos neduos: surinktų parašų skaičius jau yra patvirtintas, o tie, už kuriuos jiems žinant pasirašė kiti, nebus baudžiami. Tačiau iš visų apklaustųjų, pasak E.Gruzdžio, policija neatrado nė vieno, kurio parašas lape atsirado prieš jo valią. Kitaip tariant, nebuvo aptiktas nė vienas parašų klastojimo atvejis.

Komisariato vadas negalėjo paaiškinti, kodėl, jei visoje Lietuvoje gali būti tik 400 klastotų parašų, vien Vilkaviškyje apklausta 500 žmonių.

„Mes gavome pavedimą, todėl privalome atlikti tokį darbą. Nei prokuratūros, nei VRK sprendimų nekvestionuojame. O kiek buvo apklausta - skaičių nežinau. Bet tai nėra bauginimas. Nesuprantu, kaip galima įbauginti žmogų, kai jo paklausiame, ar jis pasirašė ir ar jis žino, kad yra pasirašęs už referendumą. Kur čia bauginimas?“ - stebėjosi E.Gruzdys, tarsi nesuvokdamas, kad net ir absoliučiam teisuoliui iškvietimas į policiją yra milžiniškas stresas.

Nieko nežino

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas „Respubliką“ užtikrino, kad į Generalinę prokuratūrą komisija kreipėsi tik dėl rašysenos ekspertams pasirodžiusių įtartinų maždaug 400 parašų, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl vien Vilkaviškyje tampoma daugiau kaip 500 žmonių. Jis paneigė, kad savo ruožtu VRK nurodymą įbauginti žmones gavo iš parlamentinių partijų.

„Jei matai, kad galbūt klastojami parašai, kad daromas nusikaltimas, negali į tai užsimerkti. O iš kur vien Vilkaviškyje tiek žmonių atrado - tikrai nežinau“, - tikino Z.Vaigauskas.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net