Referendumo agitacija - be kontrolėsnuotraukos (16)

2019 gegužės mėn. 10 d. 07:06:01 Perskaitė 1584

Prezidento rinkimai bei balsavimas referendumuose artėja kulminacijos link. Nuo rytojaus prasideda agitacijos draudimo laikotarpis, truksiantis iki sekmadienio 20 val. „Vakaro žinios“ neseniai rašė apie tai, kad informavimas apie dvigubos pilietybės referendumą labiau priminė agitaciją ir kartais net galėjo suklaidinti rinkėjus. Tačiau paaiškėjo, kad atsakingų už tai - nėra.

 

Vyriausybės kanceliarijos vykdomoje referendumo dėl dvigubos pilietybės viešinimo medžiagoje teigiama, kad referendume rinkėjai turės atsakyti į klausimą „Ar išliks Lietuvos piliečiais į NATO ir Europos šalis gyventi išvykę lietuviai?“ Galima pamanyti, jog į minėtas šalis išvykę lietuviai praranda pilietybę ir dabar visi balsuosime, kad taip nebūtų. Nors tai nėra tiesa. Iš tiesų referendume sprendžiama, ar piliečiai, nusprendę tapti užsienio šalių piliečiais, gali likti ir Lietuvos piliečiais, taip turėdami dvi ar daugiau pilietybių.

Neseniai apie tai „Vakaro žinių“ kalbinta Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė tikino, ketinanti reaguoti į situaciją, nes Seimas turi būti atsakingas už priimtus sprendimus. Kaip sureagavo? „Perdaviau šias abejones Vyriausiajai rinkimų komisijai ir išgirdau, kad tam, jog neliktų abejonių, organizuojami debatai. Abiem referendumams skirtiems debatams numatyta 2,5 mln. eurų. Tam ir skiriamos šios lėšos. Per debatus žmonės išsiaiškino informaciją ir abejonių jau nėra“, - sakė R.Baškienė.

Seimo narė nenorėjo sutikti su opozicijos metamais kaltinimais, kad referendumas rengtas paskubėjus ir šiandien dalis rinkėjų vis dar nežino, kas sprendžiama: „Opozicija kitaip manyti ir negali. Tačiau tokio kaltinimo nepriimčiau, manau, debatai leido išgirsti argumentus. Gaila, jei žmonės atėję balsuoti, nežino, už ką balsuoti.

Tačiau dar liūdniau, kai atėjus rinkėjams, komisijos nariai klausia, ar rinkėjas ims visus biuletenius. Tokio klausimo neturėtų būti, nes rinkėjas turėtų apsispręsti pats.“

Paklausta, ar ne tam, kad priviliotų daugiau rinkėjų į dvigubos pilietybės referendumą, valdžia inicijavo ir Seimo narių mažinimo referendumą, parlamentarė patikino, jog tai tebuvo nuoseklus darbas.

„Buvo daug kartų einama to link. Bandyta keisti Konstituciją Seime, bandyta rinkti parašus, bet tai nepavyko. Referendumas - aukščiausia žmonių valios išsakymo forma. Manau, kad tai yra geriausias būdas atsiklausti žmonių. Turime skatinti žmones dalyvauti valstybės valdyme. Taip jie jaus mūsų pasitikėjimą, o kartu ir atsakomybę už sprendimų priėmimą. Džiaugiuosi valstybėmis, kurios dažniau rengia referendumus ir taip atsiklausia savo žmonių. Žinoma, tik aiškiai pateikiant formuluotes“, - sakė R.Baškienė.

***

Vyriausioji rinkimų komisija primena

Nuo 2019 m. gegužės 11 d. 1 val. iki 2019 m. gegužės 12 d. 20 val. negalima jokia rinkimų ir referendumo agitacija socialiniuose tinkluose, įskaitant ir kitų rinkimų (Europos Parlamento, naujų rinkimų į Seimą vienmandatėse rinkimų apygardose) agitaciją. Politinės kampanijos dalyviai neturėtų atlygintinai skelbti jokių įrašų, skelbti naujų agitacinio turinio įrašų, įskaitant kvietimą į rinkimus, referendumą ar raginimą nedalyvauti rinkimuose, referendume, neturėtų keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir viršelio į paskyrą su agitaciniais elementais.

Šiuo metu rinkėjai neturėtų agituoti už politinės kampanijos dalyvius, įvardinant konkrečius kandidatus, partijas ar rinkimų komitetus, neturėtų dalintis agitaciniais kitų asmenų įrašais, neturėtų agituoti balsuoti „už“ arba „prieš“ referendumui teikiamo sprendimo priėmimą ar raginti nedalyvauti referendume.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net