Prof. G. Merkys: toks Kauno rajono „aneksavimas“ neperspektyvus ir nedemokratiškasnuotraukos

2019 birželio mėn. 25 d. 16:10:17 Perskaitė 718

Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“, kuriame dalyvavo Europos Komisijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Lietuvos banko, Kauno rajono savivaldybės atstovai, verslininkai, sociologai, nenutylėta ir apie neseniai viešoje erdvėje pagarsintus Kauno miesto užmojus prisijungti Kauno rajono savivaldybę.

 

Šiuos ketinimus, anot Kauno technologijos universiteto (KTU) profesoriaus Gedimino Merkio, galima vadinti „oligarchinėmis užmačiomis“. „Toks Kauno rajono „aneksavimas“ sukurtų daug rizikų, nes urbanistinė plėtra gali būti vykdoma paveldo ir gamtos sąskaita. Grobuoniškų pavyzdžių jau matome Kaune“, - pastebėjo profesorius.

Mokslininko žodžiais tariant, mechaniškas teritorijos prijungimas – tai nedemokratinis projektas, kuris tarnautų siaurai interesų grupei ir neprisidėtų prie viešosios gerovės, demokratinės savivaldos, tvarios plėtros. Dėl jo gyventojams padidėtų mokesčiai, sumažėtų paslaugų.

Prof. G. Merkys pabrėžė, kad tokie planai galėtų pažeisti Seime ratifikuotas tarptautines konvencijas: Europos vietos savivaldos chartiją ir Orhuso konvenciją. Pavyzdžiui, panaikinti Vilniaus rajono savivaldybę, pasak profesoriaus, praktiškai būtų neįmanoma, nes joje kompaktiškai gyvena lenkai, o tautinių mažumų teritorinį integralumą gina ES teisės aktai.

„Kaunas, turėdamas 30 proc. didesnį plotą nei Paryžiaus savivaldybė, ir tik 300 tūkst. gyventojų, kai Paryžiuje jų – 2,2 mln., negali tvirtinti, kad Kauno rajonas trukdo miesto plėtrai. Juk yra didžiulių dykrų Aleksote, Vilijampolėje“, – pastebėjo profesorius.

G. Merkiui keistai skamba argumentai, kad vienoje savivaldybėje gyvenantys žmonės naudojasi kitos savivaldybės infrastruktūra bei paslaugomis ir taip neva „parazituoja“.

„Na ir kas? Juk visi jie - Lietuvos piliečiai, turintys teisę naudotis viešosiomis paslaugomis, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Gyventi vienur, o leisti vaikus į jiems patinkantį darželį arba mokyklą kitoje savivaldybėje, važiuoti viešuoju transportu ir panašiai. Tai nėra tik mano ar tavo baudžiauninkai“, - ironizavo G. Merkys.

Pranešime „Lietuvos žiedinės savivaldybės: palikti negalima naikinti. Kur dėsime kablelį?“ profesorius pabrėžė, kad žiedinės savivaldybės nėra unikalus, tik Lietuvai būdingas reiškinys. „Pavyzdžiui, Vokietijoje tokių – begalė, ir niekas neskuba jų naikinti, nes dažniausiai jos klesti“, – teigė ne vienerius metus Vokietijos universitetuose dirbęs KTU mokslininkas.

Vykstant globalizacijos procesams, didėja gyventojų mobilumas, aktyvėja vidinė migracija, daugėja kitų iššūkių, todėl vis didesnį vaidmenį įgauna regionų savivaldybių bendradarbiavimas. Lietuva, prof. G. Merkio teigimu, Europoje išsiskiria nevienodo dydžio savivaldybėmis, kur vienai savivaldybei tenkantis vidutinis gyventojų skaičius nuolat mažėja. Nevienodo dydžio yra ir seniūnijos: kai kuriose gyvena vos keli šimtai gyventojų, o štai Kauno miesto Šilainių seniūnijoje jų yra net 56 tūkstančiai.

„Lietuvos gyventojai turi akivaizdžiai nevienodas galimybes naudotis viešosiomis paslaugomis, o tai prieštarauja Europos savivaldos chartijai. Be to, šalis išlieka viena labiausiai centralizuotų Europos Sąjungoje, – Lietuvoje ilgainiui sunyko apskritys, iš kurių liko tik pavadinimai“, – kalbėjo forume profesorius.

Jo nuomone, dabar reikia galvoti ne apie tai, kaip mechaniškai sujungti administracinius vienetus, o stiprinti regionų savivaldybių bendradarbiavimą ir kurti optimalesnį savivaldos modelį. Galbūt jis galėtų būti kelių pakopų, kaip Lenkijoje arba Vokietijoje.

„Žiedinių savivaldybių naikinimo idėja yra eilinis burbulas, jei kas nori tuo užsiimti, – nusilauš dantis“, – prognozavo G. Merkys.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net