Prezidentūra: reakcijos iš Baltarusijos laukiame kuo greičiaunuotraukos (14)

2020 rugpjūčio mėn. 13 d. 16:02:53 Perskaitė 1137

Prezidentūra, trečiadienį pristačiusi trijų punktų planą krizei Baltarusijoje suvaldyti, atsako iš Minsko norėtų sulaukti kuo greičiau, teigia šalies vadovo vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė.

 

„Reakcijos norime kuo greičiau, ypač kalbant apie deeskalaciją – tai, kad būtų nustoti mušti žmonės gatvėse. Jei matysime, kad tos reakcijos pozityvios nėra – imsimės kitų veiksmų ir priemonių“, - ketvirtadienį po prezidento susitikimo su Baltarusijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovais žurnalistams teigė A. Skaisgirytė.

Kartu ji patikino, kad šalies vadovo iniciatyva, kurioje siūloma Baltarusijos valdžiai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene, buvo perduota diplomatiniais kanalais.

„(Planas – ELTA) – yra nutransliuotas Baltarusijos pusei, laukiame jų reakcijų“, – teigė ji, pridurdama, kad kol kas ketinimai aptarti tik su Latvijos, Lenkijos ir Estijos vadovais.

„Kol kas planas aptartas su mūsų bendraminčiais: Latvija, Estija ir Lenkija. Turime šių šalių prezidentų palaikymą dėl plano“, – aiškino ji.

Galiausiai prezidento patarėja pabrėžė, kad Baltarusijoje sekmadienį vykusių rinkimų legitimiais nelaiko.

„Lietuva kartu su visa Europos Sąjunga yra pasakiusi, kad šie prezidento rinkimai yra nedemokratiški, neskaidrūs, nelaisvi. Po tokio pasakymo pripažinti rinkimų rezultatą būtų visiškai neadekvatu“, - apibendrino A. Skaisgirytė.

Įtampa Baltarusijoje kilo po sekmadienį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kai laimėtoju buvo paskelbtas jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka. Dėl to sekmadienį Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsauga.

Į tai reaguodamas prezidentas G. Nausėda trečiadienį pristatė trijų punktų planą krizei Baltarusijoje suvaldyti. G. Nausėda siūlo Baltarusijos valdžiai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene.

Estijos premjeras paragino ES griežtai reaguoti į įvykius Baltarusijoje

Europos Sąjunga turi vieningai ir griežtai reaguoti į įvykius Baltarusijoje. Tai ketvirtadienį pareiškė šalies ministras pirmininkas Juris Ratas.

„ES atsakas į įvykius Baltarusijoje turi būti vieningas, savalaikis ir griežtas“, - sakė Estijos premjeras žurnalistams. J. Ratas priminė, kad penktadienį ES šalių užsienio reikalų ministrai surengs susitikimą, kuriame bus svarstoma padėtis Baltarusijoje.

Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai. Oficialiais duomenimis, dabartinis valstybės vadovas Aliaksandras Lukašenka surinko 80,08 proc. balsų, opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja – 10,09 proc.

Paskelbus balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicijos darbuotojais. Buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių, daug protestuotojų nukentėjo.

 

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net