Prezidento tonas Vyriausybei nebepatinkanuotraukos (24)

2020 kovo mėn. 17 d. 14:35:51 Perskaitė 3618

Pernai, praėjus vos keliems mėnesiams po inauguracijos, prezidentas Gitanas Nausėda viešai sakė, jog baisiausia jo vizija - sudraskyti šalies Vyriausybę ir parodyti stiprų kumštį. Matyt, naujasis Lietuvos prezidentas stengėsi pabrėžti, kad jo darbo stilius iš esmės skirsis nuo jo pirmtakės Dalios Grybauskaitės „galvų kapojimo“ stiliaus. Tačiau šiemet, nors Sauliaus Skvernelio vyriausybės ministrų „galvos“ vis dar vietoje, prezidentas ima vis labiau demonstruoti kumštį.

 

Vyriausybė šiuo metu turi ne 14, bet 13 ministrų. G.Nausėda iki šiol nėra sukritikavęs Krašto apsaugos, Užsienio reikalų, Energetikos, Teisingumo, Kultūros ministerijų vadovų darbo. Taigi Raimundas Karoblis, Linas Linkevičius, Žygimantas Vaičiūnas, Elvinas Jankevičius ir Mindaugas Kvietkauskas nekritikuoti. Vadinasi, 5 iš 13-os ministrų vertinami teigiamai. O tai sudaro tik apie 38 proc. Ministrų kabineto.

Pajuto vos vos

Prie jų dar galima pridėti finansų ministrą Vilių Šapoką. Tiesa, kai ministras, išgirdęs prezidento kalbas apie gerovės valstybę, pasiūlė nusiimti rožinius akinius, G.Nausėda atrėžė:„Jei ponas Šapoka nesupranta, kas yra gerovės valstybė, jam teks mokytis“. Kalbant apie V.Šapoką, tai buvo aštriausia prezidento replika. Tad turime apie 46 proc. dabartinio Ministrų kabineto. Išvengusio prezidento kritikos.

Nors Vyriausybė nesudraskyta, tačiau antroji dalis - Žemės ūkio ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo, mokslo ir sporto, Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Aplinkos ministerijos jau pajuto stipresnį G.Nausėdos kumštį. Bet irgi nevienodai. Iš pradžių atrodė, kad didžiausio prezidento nepasitenkinimo sulauks socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. G.Nausėda apgailestavo, jog Lietuva pagal socialinę atskirtį yra Europos Sąjungos valstybių dugne. Pripažino, jog L.Kukuraičiui stinga lyderystės. Bet tai buvo seniai. Nors Lietuva pagal socialinę atskirtį vis dar ES dugne, o L.Kukuraitis kažin ar mutavo į lyderius, prezidentas šio ministro nekritikuoja. Prezidentas nelinkęs kritikuoti ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos. Kaip bebūtų, G.Nausėdos pirmtakė A.Verygą kritikavo energingiau. Netgi atvirai šaipėsi.

Irgi vos vos

Mažokai kritikuojama ir vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Jai priekaištauta tik tiek, kad į padangų gaisrą Alytuje reaguota ne valstybiniu, bet savivaldybės lygmeniu: „Nesuveikė krizių valdymo sistema. Ekstremali situacija turėjo būti skelbiama šalies mastu. Vadovavimą turėjo perimti Vilnius. Jei tai - (padangų gaisras Alytuje - aut. past.) buvo savivaldybės masto įvykis, kodėl tiek ministrų ten važinėjo? Tai galbūt tada galėjo ramiai sėdėti namie prie televizorių?“ Tad jei prezidento priekaištus vertintume žemės drebėjimo balais, 5 ministrams žemė po kojomis nedreba, o V.Šapokos, R.Tamašunienės ir A.Verygos Richterio skalė irgi negąsdina. Lyg grindys truputį sudreba, bet spintos nenukrenta.

Pajuto daugiau, 
o vienas - itin

Užtat likusieji 4 ministrai - žemės ūkio ministras Andrius Palionis, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius bei susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius iš tikrųjų pajuto sutvirtėjusią G.Nausėdos ranką.

„Socialdarbietis“ A.Palionis - dėl partijai artimų asmenų įdarbinimo ministerijoje. „Manau, kad ministras A.Palionis daro klaidą“, - kalbėjo G.Nausėda. Tai jau 1 balo žemės drebėjimas O apie A.Monkevičių kalbėjo taip: „Sudėtinga tikėtis, kad švietimo sistemoje spręsis problemos, jei ministras gali jas komentuoti, bet negali pasiūlyti sprendimų.“ O šit K.Mažeikai tenka atkentėti jau 2-3 drebėsenos ar drebėjimo balus. Pirmiausiai - už kertamą Punios šilą: „Punios šile turi būti nutraukta bet kokia veikla kertant medžius ir galbūt net iki minimumo apribotos žmonių teisės ten kažką daryti, net uogavimo ir grybavimo prasme“. Pastarąjį kartą prezidentas prie liudininkų auditorijos ministrą tarkavo, lyg namų darbų neparuošusį mokinuką prie lentos. K.Mažeikai kliuvo ir už Aplinkos apsaugos departamento netoleruotinus ryšius su vietos verslininkais.

Tačiau labiausiai prezidento smūgiuojamas susisiekimo ministras J.Narkevičius. Anot G.Nausėdos, jis apskritai abejojantis, ar toks ministras yra: „Man atrodo, kad yra ministras kita pavarde, kuris ir duoda nurodymus ponui Narkevičiui, kada kalbėti, o kada patylėti“. Anot prezidento, S.Skvernelis dabar neša J.Narkevičių ant rankų per politinių nuotekų upę“. Suabejota ir dėl premjero įtakos asfaltuojant jo gatvę. Ir dėl premjero žmonos įsidarbinimo „Orlen“ degalinių tinkle.

Politologo Vytauto DUMBLIAUSKO komentaras:

Kai kurios ministerijos gerai dirba, todėl prezidentas jų nekritikuoja, o kad nekritikuoja A.Verygos - vertinu prieštaringai. Prezidento retorika keičiasi, nes gavo skaudžią pamoką. G.Nausėda atėjo geranoriškai nusiteikęs, sutiko su visais valdančiųjų pasiūlymais dėl Vyriausybės formavimo. Net buvo keista, kad neužšachavo bent kelių kandidatūrų, nenorėjo konfliktų, buvo geranoriškas ir už tai gavo per galvą. Ramūnas Karbauskis ir Valdemaras Tomaševskis dėl J.Narkevičiaus atvirai demonstruoja prezidentui nepagarbą. Negerbia Lietuvos Respublikos prezidento ir kaip asmens, ir kaip pareigybės. Tai reiškia, kad su chamais, nebijau to žodžio, negalima elgtis mandagiai.

Kad prezidentas kritikuoja A.Monkevičių - suprantu. A.Monkevičius labai geras diplomatas, moka užgesinti konfliktus, turi užglostymo Dievo dovaną, bet jei mokyklose 70 proc. mokytojų nedirba visu etatu, dirba 0,7-0,9 etato, tai ateityje atsilieps pedagogų pensijoms.

Kitų G.Nausėdos kritikuojamų ministrų neperprantu, A.Palionis, manau, yra geresnis ministras už savo pirmtaką Giedrių Surplį, kuris buvo tuščia vieta, visiškai pavaldus R.Karbauskiui. Bet G.Nausėda gavo skaudžią pamoką, susijusią su asmeniniu orumu, savigarba, todėl jo retorika keičiasi.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net