Prezidentas G.Nausėda su pirmuoju oficialiu vizitu vyks į Lenkijąnuotraukos (8)

2019 liepos mėn. 15 d. 09:06:55 Perskaitė 1759

Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė antradienį su pirmuoju oficialiu vizitu vyks į Lenkiją.

 

Varšuvoje šalies vadovas susitiks su aukščiausiais Lenkijos pareigūnais: Prezidentu Andžejumi Duda (Andrzej Duda), Seimo pirmininku Mareku Kučinskiu (Mareku Kuchcinski), Senato pirmininku Stanislavu Karčevskiu (Stanislaw Karczewski), ministru pirmininku Mateušu Moravieckiu (Mateusz Morawiecki) ir buvusiu premjeru Jaroslavu Kačynskiu (Jaroslaw Kaczynski). Vizito metu Prezidentas susitiks ir su gausia lietuvių bendruomene Varšuvoje.

Anot Prezidento komunikacijos grupės, Prezidentų susitikime bus aptartas dvišalis Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas, daug dėmesio bus skirta saugumo situacijai regione aptarti, pasirengimui NATO lyderių susitikimui gruodžio mėnesį, šalių energetinės nepriklausomybės ir transporto infrastruktūros klausimams. Varšuvoje taip pat bus kalbama apie tarptautinius santykius: Rytų partnerystės ateitį bei Europos Sąjungos darbotvarkę.

G. Nausėda teigia, kad Lietuva ir Lenkija išlieka ne tik artimiausiomis kaimynėmis, bet ir glaudžiomis sąjungininkėmis, kurios puikiai supranta šių dienų uždavinius ir drauge siekia stiprinti mūsų žemyno ateitį, užtikrinti tiek savo regiono, tiek visos Europos saugumą ir laisvę.

Lenkija reikšmingai prisideda prie Baltijos šalių saugumo: įsitraukia į karines pratybas Lietuvoje, kartu dirba bendruose NATO projektuose, 8 kartus dalyvavo oro policijos misijose. Intensyvėja ir ekonominiai ryšiai - Lenkija yra antra Lietuvos partnerė pagal prekybą. Lenkiškos investicijos yra 6-oje, o lietuviškos investicijos kaimynėje šalyje 4-oje vietoje.

Šiais metais minime Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties 25-metį, ES narystės 15-metį, Liublino unijos 450-ąsias metines, NATO narystės metines (Lietuva mini 15 metų jubiliejų, Lenkija - 20). Kitąmet bus minimos Žalgirio mūšio 610-osios metinės.

Vizito programoje numatytas ir D. Nausėdienės bei Lenkijos Prezidento žmonos Agatos Kornhauser-Dudos (Agatos Kornhauser-Duda) apsilankymas pas specialiosios olimpiados sportininkus. Šis Lenkijos pirmosios ponios globojamas projektas skirtas žmonėms, turintiems protinę negalią.

Artėjant prezidento G. Nausėdos vizitui į Lenkiją – parlamentarų siūlymai atversti naują santykių puslapį

Artėjant prezidento Gitano Nausėdos vizitui į Lenkiją, į šalies vadovą kreipėsi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Paulius Saudargas, linkėdami vizito Lenkijoje metu nebesivadovauti nepagrįstų pažadų dalijimo politika ir taip atversti naują santykių puslapį.

Kreipimesi Seimo nariai taip pat sveikina ir džiaugiasi prezidento pasirinkimu pirmojo vizito vykti į Lenkiją.

„Tai labai aiškiai rodo, kad prezidentas supranta ir vertina Lietuvos ir Lenkijos partnerystę, kaip strategiškai svarbią. Tai buvo matoma jau rinkimų kampanijos metu, kai prezidentas išreiškė paramą Vašingtono ir Varšuvos susitarimui didinti JAV karių kontingentą mūsų kaimyninėje šalyje“, – sako L. Kasčiūnas.

 P. Saudargo teigimu, Lietuvos ir Lenkijos strateginės partnerystės svarba yra akivaizdi – tai mūsų „langas“ į didesnę energetinę nepriklausomybę ir strateginę – infrastruktūrinę integraciją su Vakarais ir atrama stabdant Rusijos imperines ambicijas.

„Dabartiniame gerėjančių Lietuvos ir Lenkijos santykių kontekste, itin svarbu išlaikyti NATO kolektyvinės gynybos, ES Rytų politikos klausimus ir bendrų energetinių bei infrastruktūrinių projektų įgyvendinimą dvišalių Lietuvos ir Lenkijos santykių darbotvarkės viršuje. Taip pat svarbu užtikrinti, kad šią darbotvarkę būtų įmanoma vykdyti be išankstinių sąlygų, primestų „namų darbų“ bei išlaikant pagarbą abiejų tautų tradicijoms, tautinei tapatybei, politiniam savarankiškumui ir nedalijant nepamatuotų pažadų, kas ilgą laiką buvo daroma kai kurių Lietuvos Respublikos atstovų“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pasak P. Saudargo, Lietuvos atstovai nuo pat 1994 m. draugystės sutarties pasirašymo nuolat dalijo Lenkijai pažadus: dėl asmenvardžių, vietovardžių, švietimo ir t. t. „Tokius pažadus dalijo tiek prezidentai, tiek premjerai, tiek užsienio reikalų ministrai ar Seimo narių delegacijos. Vis dėlto, dažnas politikas, prieš žadėdamas, nepasitikrindavo, ar turi tam pritarimą Seime ir ar jo pažadai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams. Nepamatuotų pažadų dalijimas sukūrė lūkesčius Lenkijoje, o pažadų netesėjimas komplikavo dvišalius santykius“, – pažymėjo P. Saudargas.

L. Kasčiūnas teigė, kad rinkimų kampanijos metu iš prezidento išgirdome labai aiškią ir ne kartą pakartotą nuostatą, kad jis palaiko asmenvardžių rašybą lotyniškais rašmenimis antrajame paso puslapyje ir tai, kad būtent ši pozicija atitinka visus tarptautinius reikalavimus ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatas.

„Tikiu, kad šios pozicijos prezidentas laikysis ir toliau. Tokia nuostata nesutrukdė prezidentui pelnyti rinkėjų simpatijas net lenkakalbiuose Lietuvos regionuose, kur antrame rinkimų ture palaikymą jums išreiškė daugiau nei 90 proc. balso teisę turinčių vietos gyventojų“, – pabrėžė Seimo narys.

„Artėjantis prezidento vizitas į Lenkiją – istorinė galimybė nutraukti šią nepagrįstų pažadų dalijimo politiką, išimti šiuos klausimus iš dvišalės darbotvarkės ir taip atversti naują santykių puslapį“, – teigė P. Saudargas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net