Prabangios IT sistemos - pustuštėsnuotraukos (5)

2019 spalio mėn. 03 d. 11:10:54 Perskaitė 1676

Milijonus kainavęs „Rinkėjo puslapis“, visuomenei pristatytas prieš 5 metus, kai kuriose skiltyse vis dar apytuštis. Nors kasmet jo palaikymui skiriamos nemažos sumos, dalį darbo reikia atlikti patiems Seimo nariams. Pavyzdžiui, užpildyti savo profilį.

 

Į „Vakaro žinių“ redakciją paskambinęs kaunietis Juozas sako pastebėjęs, kad Seimo puslapyje prie Seimo narių sąrašo esantis mygtukas „Mano Seimo narys“ - neatlieka savo funkcijos. Jį paspaudus, internautai peradresuojami į „Rinkėjo puslapį“. Čia turėtų būti visų jų profiliai, tačiau daugelio Seimo narių anketos - tuščios.

Rinkėjai turėtų čia sužinoti Seimo nario kontaktus, biuro adresą, priėmimo valandas, jo asmeninę informaciją ir netgi parašyti laišką. Taip pat šiame profilyje yra vietos Seimo nario prisistatymui, politinių nuostatų ir nuveiktų darbų informacijai. Ta pati informacija, kurią Seimo nariai turėjo nurodyti kandidato anketoje, kai kėlėsi kandidatūrą ir dalyvavo rinkimuose.

„Man nesuprantama, kam tokia skiltis iš viso reikalinga, jei tiek metų joje nėra jokios informacijos? Vos keli Seimo nariai yra paskelbę informaciją apie save. Net daugybę metų Seime dirbančių parlamentarų profiliai tuštutėliai. Argi taip sunku būtų informaciją, kurią jie pateikė VRK, kuri skelbiama ir Seimo puslapyje, sukelti ir čia? Ar ne tam buvo sistemai išleisti milijonai eurų, kad ji būtų kuo modernesnė ir rinkėjai vienoje vietoje gautų visą jiems reikalingą informaciją?

Skelbiamės, kad esame interneto šalis, tačiau tai atsispindi tik pasirašytų IT projektų sutarčių vertėse, o ne realiai veikiančiose sistemose“, - piktinosi skaitytojas.

Susisiekus su VRK, Mokymų ir komunikacijos skyriaus vedėja Kristina Ivanauskaitė-Pettinari paaiškino, kad savo profilius „Rinkėjo puslapio“ sistemoje Seimo nariai turėtų užpildyti patys. Tai ne VRK atsakomybė, o ir informacijos perkelti nei iš kandidatų anketų, nei iš Seimo puslapio galimybės, pasirodo, nėra. „Informacija skelbiama tų, kurie yra užpildę savo profilį. Iš mūsų informacinės sistemos paimama ir skelbiama tik žmogaus gimimo data, kad būtų galima identifikuoti išrinktą asmenį. Puslapis sukonstruotas taip, kad kiekvienas asmuo pats nusprendžia, kuria informacija jis norėtų pasidalinti su visuomene, ir pats suveda duomenis.

Kad automatiniu būdu padarytume perkėlimą iš kandidato anketos, prašymų nėra gauta. Jeigu būtų, svarstytume. Iš Seimo puslapio informacijos perkelti negalime, nes esame atskiros institucijos ir yra teisiniai pagrindai, kuriais informacija yra suteikiama. Asmens duomenys yra jautrūs dalykai, todėl taip paprastai jais operuoti negalime“, - sakė K.Ivanauskaitė-Pettinari.

„Valstietė“ Aušrinė Norkienė - viena iš tų kelių Seimo narių, kurie pasirūpino savo profilio „Rinkėjo puslapyje“ turiniu. Čia ji sąžiningai užpildžiusi beveik visas esamas grafas. „Vakaro žinių“ kalbinta Seimo narė sakė, kad stengiasi ieškoti kaip įmanoma daugiau būdų pasiekti savo rinkėjus. „VRK apie šią galimybę informuoja dalyvaujant rinkimuose, o aš nuolat ieškau įvairių kanalų informavimui apie savo veiklą. Tai yra informacija iš kandidato anketos. Kartkartėmis prie šios savo anketos prisijungiu, gaunu ten laiškų. Turbūt jaunesnio amžiaus rinkėjams tai yra priimtina ir patogi bendravimo priemonė“, - sakė A.Norkienė.

Tačiau Seimo vicepimininkė Rima Baškienė, kurios profilio anketa „Rinkėjo puslapyje“ tuščia, įsitikinusi, kad nepigiai išlaikomos informacinės sistemos galėtų veikti ir funkcionaliau. Ypač, jei tą pačią informaciją Seimo narys turi pildyti kelis kartus.

„Jeigu užpildai vieną dokumentą, jis turėtų sąveikauti su kitu. Kad padarius vieną darbą nereikėtų jo vėl perrašinėti kitoje sistemoje. Su tuo turėtų padirbėti techniniai darbuotojai. Mūsų specialistų kompiuterinis raštingumas yra aukšto lygio ir šias sistemas tikrai galima sujungti. Administruoti tas sistemas reikalingos lėšos, o kad gerai veiktų, matyt, reikia papildomo komunikavimo. Tai labai geras pastebėjimas, dėl jo pasitarsime su kolegomis“, - sakė R.Baškienė.

Skaičiai

Šiuo metu „Rinkėjo puslapio“ prieglobos paslaugas VRK teikia įmonė „Baltnekos komunikacijos“. Šiemet pasirašytos sutarties vertė - 11 979 eurų. Vieno mėnesio įkainis - 2 994,75 euro su PVM. Papildomai perkamos VRK informacinės sistemos palaikymo, modernizavimo, priežiūros paslaugos iš kompanijos „iTree Lietuva“.

Pagal viešųjų pirkimų duomenis matyti, kad nuo 2016 m. su kompanija buvo sudarytos 3 sutartys, kurių bendra vertė siekia 1,6 mln. eurų.

Taip pat VRK sudaro informacinių sistemų palaikymo ir priežiūros sutartis su paslaugų tiekėju grupe. Joje - „iTree Lietuva“ ir „Baltnekos komunikacijos“. Vien nuo 2018 m. pradžios tokių sutarčių vertė siekė beveik 1,5 mln. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net