Politologo B. Ivanovo akimis: G. Landsbergiui - tikrai ragasnuotraukos (286)

2021 rugpjūčio 05 15:00:00 Perskaitė 25169

Po fiasko Irake socialiniuose tinkluose užtilęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, matyt, perleido retoriką užsienio reikalų viceministrui Mantui Adomėnui. Pastarasis konservatorius apie migracijos problemas užvakar pasisakė „Echo Moskvy" žurnalistams, kalba ir Lietuvos televizijoms. O kaip tokią G.Landsbergio tylą ir M.Adomėno netylą vertina politologas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Bernaras IVANOVAS

 

„G.Landsbergiui dabar labai sudėtinga. Vizitas į Iraką buvo fiasko, nes lėktuvų reisų iš Bagdado tik padaugėjo, dabar reisai į Minską jau organizuojami iš keturių Irako miestų.

Yra šlykštus nesiskaitymas ne tik su G.Landsbergiu, bet ir su Europos Sąjunga. Pamatėme, kaip išsidirbinėjo Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyp Erdogam) per ES vadovų vizitą Turkijoje ar Vladimiras Putinas per ES diplomatijos vadovo Žozefo Borelio (Josep Borell) vizitą Maskvoje.

Toks mūsų politinis gyvenimas.

G.Landsbergiui tikrai yra ragas, reikia tik užjausti, bet mokytis niekada ne vėlu. Tiesa, tai buvo taikoma vidaus reikalų ministrei. Pirmiausiai turi kalbėti tie, kurie turi kompetencijos. M.Adomėnas yra gerbiamas tarp konservatorių, žinomas užsienyje - viskas „OK", bet lyderystė užsienio politikoje priklauso G.Landsbergiui ir Gitanui Nausėdai.

Lietuvos sprendimai dėl sienos problemų gana drastiški. Mums sudėtinga, nes vertybinė valstybės pozicija daug kainuoja. Pagal vertybinius idealus lyderiaujame Europoje. Turime siųsti Europai žinutę, kad Lietuva reikalauja palaikymo.

Europoje yra šlykštus biurokratizmas, biurokratai kiša galvą į smėlį. Jie nėra kvaili, viską supranta, bet labai nenori tokiuose dalykuose dalyvauti. Nori nusišalinti, imtis tik deklaracijų. O G.Landsbergiui su G.Nausėda ir Dalia Grybauskaite reikia pralaužti Europos, sakyčiau, tam tikrą biurokratinį naivumą.

Sakymas, kad nepraleisti migrantų mes negalime - tai melas. Tegul Lietuva komunikuoja, kad čia nėra migrantų krizė. Tai ataka kaip anksčiau prieš Norvegiją", - sakė politologas B.Ivanovas.

- O kaip Norvegija atsilaikė?

- Norvegija turi įdomų teisinį punktą. Jei migrantas ateina pėsčias, jis per sieną nepraleidžiamas. O jei atvažiuoja - praleidžiamas. Tada Rusija užvežė nelegalams tūkstančius dviračių ir sustatė pasienyje.

Jei mūsų valdžia sako - nepraleisime nelegalų, tai nėra teisinga. Pas mus ateina patrankų mėsa ir žalieji žmogeliukai. Tai ne nelegalų krizė. Tai hibridinis karas. A.Lukašenka yra teroristas, jo valstybė - teroristinė. Panašiai kaip islamo valstybė. Mažai skiriasi. Žudo žmones, galabija, užgrobia.

Antra, tarptautinė teisė leidžia mums situaciją vertinti iš einamosios situacijos. Norvegija, nors nėra ES narė, yra įtakinga valstybė ir savo gana ryžtingais, grubiais, stipriais veiksmais atbaidė nelegalus. Bet kai pradėjo mūsų vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kalbėti, lakstyti... Jėzus Marija, gelbėkite mane septynis kartus.

- Kodėl?

- Ką ji šneka? Leidžia naudoti prieš nelegalus fizinę prievartą, smurtą?

Daužykite, ministrai, savo galvas į sienas. Darykit, bet nenusišnekėkit. Valstybės požiūriu baisu, ką jie šneka. Kas jūsų galvose? Čia ne „piaras" vietiniams žmonėms - kokie mes „cool", kad žmonės apsidžiaugtų - matote, mes turime kumštį.

Smurtas yra nusikaltimas, už smurtą Lietuvoje numatytas Baudžiamojo kodekso straipsnis. Su politechnologais pasitarkite prieš taip kalbėdami. Prisisamdė visokių niekinių politechnologijos specialistų pagal pažintis, giminaičių. D.Grybauskaitė tai vadina nepotizmu.

Vyriausybei trūksta profesionalių politechnologų. Negalima vartoti žodžio „smurtas". Reikia vartoti „spaudimas", „užkardymas", bet vartoti žodį „smurtas"- pagalvokite, ką šnekate. Patys dėl to pasigailėsite.

- Gal dėl to G.Landsbergis ir nutilo?

- Jis taip nenusišnekėdavo. Bet geriau tegul tyli, mažiau šneka ir daugiau dirba, nes kai pradeda šnekėti, gauname krūvą nesąmonių. Tos nesąmonės nuėjo į Rusiją, jau ten troliai, Putino propagandistai tais nusišnekėjimais domisi. Tai koziriai, nutekinami mūsų priešams.

Elgiasi kaip mažvaikiai... Samdykite normalius politologus, normalius komunikacijos specialistus. Mūsų valdžios atstovai viešumoje atrodo kaip aparatai, nulėkę nuo savo guolių. Išlenda primityvumas, kai ministrai isteriškai, tiesiog agresyviai atsakinėja į jiems nepatogius klausimus. „Trolinimai", spygavimai. Patys valstybei kenkia savo retorika.

Geriau suskaičiuotų iki dešimt prieš kalbėdami.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net