respublika.lt

Politologai: G. Landsbergio sprendimas vidaus politikos klausimais likti nuošalyje – kol kas pasiteisina (67)

2021 gegužės 15 10:00:00
Gailė Jaruševičiūtė, Elta

Užsienio reikalų ministru tapęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis vis rečiau įsitraukia į diskusijas dėl vidaus politikos klausimų. Vis dėlto politologai sutaria, kad toks konservatorių pozicijų išsigryninimas, kai komunikaciją vidaus politikos klausimais yra perėmusi premjerė Ingrida Šimonytė, bent jau kol kas pasiteisina. Jie akcentuoja, kad TS-LKD nuo kitų Lietuvos politinių partijų būtent ir skiriasi tuo, kad neturi vienvaldžio lyderio, todėl suteikia erdvės daugiau pasireikšti ir kitiems partijos veidams. Ekspertai atkreipia dėmesį ir į tai, kad G. Landsbergis yra vienas nepalankiausiai vertinamų politikų, todėl, jų nuomone, sprendimas partijos pirmininkui nesivelti į diskusijas dėl vidaus reikalų yra pakankamai pragmatiškas.

×
nuotr. 1 nuotr.
TS-LKD pirmininkas, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Eltos nuotr.

 

Konservatorių strategija G. Landsbergiui vidaus politikos klausimais likti nuošalyje – puikiai veikia

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas G. Landsbergio dingimo iš vidaus politikos nesureikšmina. Politologas mano, kad konservatorių lyderių pozicijų išsigryninimas, kai premjerė Ingrida Šimonytė yra atsakinga už vidaus politiką, o G. Landsbergis už užsienio politiką, yra prasmingas.

„Pozicijų išgryninimas, manau, yra ganėtinai prasmingas, nes būnant užsienio reikalų ministru reikia dėmesio, ir energijos tenka skirti tiems klausimams, kurie yra aktualūs tarptautiniu mastu bei Lietuvos užsienio politikai. Tai atitinkamai premjerė ir kai kurie kiti ministrai, kurie konkrečiai vidaus politika užsiima, jie savotiškai irgi yra susikoncentravę į vidaus politiką. Todėl G. Landsbergis netrukdo pačių konservatorių paskirtai premjerei vykdyti vidaus politiką, būti už ją atsakingai“, – Eltai teigė T. Janeliūnas.

„Tai šia prasme aš nematau kažkokios bėdos, kad G. Landsbergis, kaip partijos pirmininkas, nelenda į vidaus politikos kasdieninį aktualijų komentavimą“, – sakė jis.

Politologas įsitikinęs, kad TS-LKD pirmininko ir konservatorių deleguotos premjerės pozicijos vidaus politikos klausimais paprastai sutampa.

„Jeigu partijos viduje nėra akivaizdžių konfliktinių pozicijų arba partija bent jau tuos konfliktus suvaldo tiek, kad jie neišeitų į viešumą labai akivaizdžiai, tai toks komunikavimo pasidalinimas, aš manau, yra labai efektyvus būdas. Ir tikrai nereikia apie tą patį kalbėti keliems žmonėms, nes visada jie kalbės kažkiek skirtingai. Užtenka jau to, kad ir pati premjerė kartais keičia poziciją. Tai net ir vieno žmogaus kalbėjimas nebūtinai yra visą laiką nuoseklus. Kuo daugiau kalbėtojų apie tą patį dalyką, tuo didesnė rizika, kad jų interpretacijos skirsis“, – sakė T. Janeliūnas.

Todėl profesorius įsitikinęs, kad sprendimas susiaurinti kalbėtojų ratą, o specifines temas komentuoti palikti komitetų pirmininkams ar kitiems partijos atstovams yra teigiamas dalykas. 

„Tada pati partija nepriklauso nuo vieno kažkokio lyderio ir turi didesnį politikų ratą, kuris yra žinomas rinkėjams ir kuris galbūt net ir vertinamas paskui rinkimuose. Toks komunikacijos išdalinimas, aš manau, konservatoriams visai neblogai sekasi“, – sakė jis.

Be to, T. Janeliūnas atkreipia dėmesį, kad TS-LKD strateginį sprendimą į pirmąsias fronto linijas statyti ne partijos pirmininką, o premjerę I. Šimonytę padarė dar prieš rinkimus. Jis mano, kad tai buvo pragmatiškas sprendimas, atsižvelgiant į tai, kad G. Landsbergis, remiantis visuomenės nuomonių apklausomis, yra vienas nepalankiausiai vertinamų politikų.

„Manau, kad Landsbergis elgiasi pakankamai pragmatiškai, jis nelenda ten, kur galėtų sukelti kritikos jau prieš visą partiją arba prieš visą valdančiąją daugumą. Jis, manau, gana sėkmingai atlieka savo kaip užsienio reikalų ministro pareigas šiuo metu. Galbūt žinodamas ir savo tokį kontroversišką vertinimą visuomenėje nenori per dažnai rodytis eteryje kitais klausimais, kurie yra aktualesni I. Šimonytei arba frakcijai“, – sakė jis.

„Aš manau, kad komunikacinė strategija, kuri galbūt jau buvo pasirinkta jau prieš rinkimus, dar pernai, ji visai neblogai veikia. Tikrai nėra būtinybės tik partijos pirmininkui visada būti pačiose pirmosiose fronto linijose visais klausimais“, – pabrėžė jis.

TS-LKD skiriasi nuo kitų šalies politinių partijų, nes neturi vienvaldžio lyderio

Savo ruožtu Klaipėdos universiteto lektorė politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili taip pat akcentuoja, kad G. Landsbergio šiuo metu užimamos užsienio reikalų ministro pareigos reikalauja daug dėmesio. Todėl, pasak jos, visiškai natūralu, kad vidaus politikos klausimai G. Landsbergiui šiuo metu yra ne pirmosios svarbos.

„Kaip bebūtų, bet santykinai dar vis tiek neilgai naujoji Vyriausybė dirba. Atitinkamai ir G. Landsbergio užimamos pareigos reikalauja labai didelio dėmesio, daug darbo, ir labai natūralus procesas, kad vidaus reikalai yra nustumiami lyg į antrą planą. Juo labiau, kad Vyriausybėje TS-LKD partijos atstovų yra pakankamai. To tikrai nereikėtų vertinti kaip didelės problemos dabartiniu laikotarpiu“, – Eltai teigė G. Burbulytė-Tsiskarishvili.

Politologė taip pat atkreipia dėmesį, kad TS-LKD partija skiriasi nuo kitų Lietuvoje veikiančių politinių jėgų tuo, kad neturi vieno visavaldžio lyderio.

„Matyti, kad jie yra pasirinkę nesirinkti to tradicinio kelio, kada yra vienas vienvaldis lyderis, o visgi turėti vienas kitą galinčius pakeisti žmones lyderio pozicijoje. Aš negaliu pasakyti, ar tai yra sąmoningai priimtas sprendimas, ar taip natūraliai susiklostė aplinkybės, kad tų galinčių lyderio vaidmens imtis žmonių yra pakankamai“, – atkreipė dėmesį ji.

Visgi G. Burbulytė-Tsiskarishvili atkreipia dėmesį į dėl tokio konservatorių sprendimo kylančias rizikas.

„Iš vienos pusės, taip, tai yra naudinga, nes darbai yra nesuverčiami ant vieno žmogaus pečių ir atsitikus ekstra atvejui yra didesnė tikimybė, kad visi darbai nesugrius. Bet iš kitos pusės, žiūrint, ką sako politikos mokslų teorija ir viešojo valdymo teorija, yra galima fragmentacija. Yra galimas nesusikalbėjimas, kada visi pradeda labai siaurai specializuotis ir pamirštamas bendras visuotinis vaizdas“, – pabrėžė ji.

Politologė teigia, kad pirmąsias šio pavojaus užuominas jau galima pastebėti tiek I. Šimonytės vadovaujamoje Vyriausybėje, tiek ir Seime.

„Šiek tiek to pavojaus mažyčių kibirkštėlių matome ir tuose procesuose, kurie dabar vyksta ir Vyriausybėje, ir parlamente, apskritai, visoje valdžioje plačiąja prasme. Kartais pritrūksta susikalbėjimo ir politinių subtilybių. Kartais yra įsikimbama į tą vadinamąjį ekspertinį vertinimą, profesionalizmą ir pamirštama, kad politika vis dėlto yra susitarimas“, – akcentavo ji.

G. Burbulytė-Tsiskarishvili mano, kad G. Landsbergio tam tikras atsitraukimas nuo vidaus politikos ir koncentravimasis į užsienio politikos barą nebūtinai yra atsitiktinis ar susijęs tik su jo kaip ministro atliekamomis funkcijomis. Politologės teigimu, G. Landsbergis bando stiprinti savo pozicijas užsienio politikoje ir santykyje su prezidentu.

„Šiuo atveju manau, kad mes matome ir tam tikrą labai subtilų politinį žaidimą, kada ypatingai į užsienio politiką susitelkęs, susikoncentravęs G. Landsbergis lyg ir bando išsikovoti pozicijas užsienio politikos klausimuose būtent santykyje su prezidentu. Ir reikia pažymėti, kad lygiai tą patį matome ir iš Prezidentūros pusės“, – atkreipė dėmesį politologė.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (67)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s