Po korupcijos skandalo medikai įtaria A.Verygos klastąnuotraukos (4)

2018 vasario mėn. 23 d. 13:55:45 Perskaitė 2550

Žinia, kad pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimos stambaus masto korupcijos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, medikų bendruomenę kaip reikiant išmušė iš vėžių. Pasigirdo svarstymų, ar specialiųjų tarnybų veiksmai nėra „bausmė“ ligoninei už tai, kad būtent čia praėjusių metų pabaigoje gimė aktyviausiai dėl medikų gerovės ėmęs kovoti judėjimas - Lietuvos medikų sąjūdis.

 

Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narys Vytautas Kasiulevičius sako, kad Santaros klinikų reputacijai ir medikų bendruomenei suduotas skaudus smūgis, tačiau neskuba vertinti įtarimų: „Praeityje daug garsių skandalų ir sulaikymų yra baigęsi niekuo, tuo tarpu sulaikytojų reputacija negrįžtamai sugriauta. Kaip baigsis šį kartą?

Šiuo metu taip pat diskutuojama apie tai, ar šie sulaikymai nėra kaip nors susiję su kylančiu medikų bendruomenės nepasitenkinimu darbo sąlygomis ir atlyginimais. Norisi tikėti, kad tai niekaip nėra tarpusavyje susiję dalykai ir kad tiek valstybės institucijos, tiek gydymo įstaigų vadovai suvokia ir ateityje suvoks medikų profesinių interesų atstovavimo būtinybę“.

Trečiadienį daugeliui lyg žaibas iš giedro dangaus buvo pranešimas, kad STT ir prokuratūra nuo 2017 m. rudens atlieka tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo ir stambaus masto kyšininkavimo bei papirkimo Santaros klinikose. Laikinas sulaikymas dėl įtarimų buvo pritaikytas aštuoniems asmenims, tarp jų - Santaros klinikų generaliniam direktoriui Kęstučiui Strupui ir Informatikos plėtros centro direktoriui Romualdui Kizlaičiui. Tiesa, K.Strupas tos pačios dienos vakarą buvo paleistas iš areštinės.

Vakar vykusio Santaros klinikų dalininkų - Sveikatos apsaugos ministerijos bei Vilniaus universiteto - atstovų susitikimo metu nuspręsta K.Strupą nuo vasario 22 d. laikinai - 30 kalendorinių dienų - nušalinti nuo užimamų pareigų.

Laikinai vadovauti Santaros klinikoms paskirtas įstaigos filialo Vaikų ligoninės direktorius prof. Juozas Raistenskis. Jis vadovaus, kol bus rastas ir paskirtas laikinasis vadovas iš šalies, kuris būtų nesusijęs su Santaros klinikomis ir sveikatos sistema.

Nušalinti bet kurios sveikatos priežiūros įstaigos vadovą nuo pareigų vos kilus įtarimams ir net neįrodžius jo kaltės dabar paprasta. Pernai rudenį - daugmaž tuo pat metu, kai buvo pradėtas ir tyrimas dėl korupcijos Santaros klinikose - Seimas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui, kad problemų su teisėsauga turintys vadovai galėtų būti atleidžiami iš pareigų dalininkų sprendimu. Sutapimas?

„Taip išvengiama bereikalingų teisminių procesų dėl atleidimo pagrįstumo. Sveikatos sistemoje turi dirbti tik tie, kurie dirba skaidriai ir visuomenės labui, o ne tie, kurie paiso tik savo asmeninių interesų“, - teigė A.Veryga.


Situaciją komentuoja teisininkas, signataras Egidijus Bičkauskas:

Kai sprendimai nušalinti nuo pareigų priimami įtarimų pagrindu, niekas neapsaugotas nuo galimos klaidos išsiaiškinus, kad tie įtarimai nepasitvirtino. Tad atleidimai įtarimų pagrindu, mano galva, nėra teisingi. Kita vertus, darbdavys turi turėti teisę priimti sprendimus, kurie jam yra geriausi.

Tačiau jeigu galiausiai paaiškės, kad žmogus nekaltas, valstybė turės jam mokėti kompensaciją. Ir čia jau reikia kelti kitą klausimą - ar ne per dažnai už kažkokių konkrečių asmenų klaidas sumoka valstybė, t.y. mes visi? Galbūt turėtų kompensaciją mokėti tas, kas priėmė tokį sprendimą? Tada sprendžiama būtų atsakingiau. Lietuvoje dažnai žmonės nuteisiami iš anksto, taip sugriaunant ir jų pačių, ir jų aplinkinių gyvenimus. Tad atsakomybė už tokius sprendimus turi būti labai didelė.

Šalies ligoninių vadovai krenta vienas po kito

Vien pernai lapkritį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė nušalinusi nuo pareigų trijų gydymo įstaigų vadovus.

Lapkričio 1 d. ministro įsakymu nuo pareigų nušalintas Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Ivanas Dorošas, o SAM, gavusi informacijos apie galimus jo veiklos pažeidimus, pradėjo šios gydymo įstaigos direktoriaus galimo darbo drausmės pažeidimo tyrimą.

Lapkričio 2 d. 
Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į daugybinius teisės aktų pažeidimus, iš pareigų atšaukė Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorių Valentiną Mačiulį ir nutraukė jo darbo sutartį. Nustatyta, kad ligoninės vadovas, neturėdamas tam teisės, neatlygintai perdavė naudoti valstybės turtą tretiesiems asmenims, ilgalaikį materialųjį turtą išnuomojo ne konkurso būdu.

Apskaičiuota, kad visos V.Mačiulio padarytos žalos dydis gali siekti daugiau kaip 127 tūkst. eurų: valstybei padaryta žala - apie 82 tūkst. eurų, o ligoninei - apie 45 tūkst. eurų.

Lapkričio 8 d. 
Sveikatos apsaugos ministerijoje įvykusio Kauno klinikinės ligoninės dalininkų susirinkimo metu nutarta iš pareigų atšaukti šios gydymo įstaigos vadovą Gediminą Abeciūną. Toks sprendimas priimtas įvertinus padarytus šiurkščius darbo pareigų pažeidimus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net