Pirmas žingsnis - prievarta testuotis, antras - prievarta skiepytis?nuotraukos (52)

2021 kovo 08 14:53:30 Perskaitė 3850

Skubiai susirinkusi Vyriausybė vakar svarstė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymą tyrimus dėl COVID-19 padaryti privalomus, kai asmuo įtariamas esąs užsikrėtęs ar turėjo sąlytį su sergančiu koronavirusu asmeniu. Visgi sprendimą dėl šio klausimo nuspręsta atidėti.

 

Praėjusią savaitę Seimo Švietimo ir mokslo komitetas svarstė klausimą dėl pedagogų skiepijimo bei testavimo ir nutarė kreiptis į Vyriausybę, kad ši aiškiau reglamentuotų tvarką. Nes dabar viskas paliekama spręsti mokyklų vadovybėms.

Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė papildyti Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektą, numatant galimybę be sutikimo atlikti įtariamų, kad serga COVID-19, asmenų, taip pat asmenų, turėjusių sąlytį bei sukėlėjų nešiotojų būtinąjį ištyrimą protrūkio metu.

Taip pat asmenims, įtariamiems, kad serga COVID-19, turėjusiems sąlytį, ar šių ligų sukėlėjų nešiotojams siūloma taikyti būtinąjį ištyrimą, jei nustatytas užkrečiamosios ligos protrūkis, kai reikalingas asmenų ištyrimas, ir jie atsisako arba vengia ištyrimo ir tuo sukelia pavojų aplinkinių sveikatai. Būtinąjį ištyrimą skiria protrūkį tiriantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro tarnautojas, o organizuoja savivaldybės administracijos direktorius.

Kaip teigiama įstatymo projekte, siūloma, kad darbuotojų sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 gali būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka arba apmokami darbdavio. Įstatymo projektą taip pat siūloma papildyti nuostata, kad Vyriausybei būtų suteikta teisė papildomai numatyti darbus ir veiklos sritis, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, papildomai pasitikrinusiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas.

Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui pristačius įstatymo projektą, teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska paprašė pertraukos, kad galėtų įsigilinti į nuostatas dėl priverstinio testavimo.

Abejonių projektas sukėlė ir užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui.

„Jūs (premjerė Ingrida Šimonytė, - aut. past.) minite žodį „privalomas", ministras mini „priverstinis". Ar galėtumėte kažkaip paaiškinti kabinetui, kuris žodis yra galutinis ir kaip mes įsivaizduojame teisinę logiką sulig kiekvienu?" - klausė jis.

Pasak premjerės, jei yra pareiga atlikti testą prieš pradedant veiklą, o priešingu atveju žmogus negali tos veiklos vykdyti, tai ir yra priverstinis testavimas.

„Šiuo atveju - priverstinis testavimas. Jeigu protrūkio vietoje mes elgsimės taip, kaip elgiamės dabar, lauksime, kol kam nors pasireikš simptomai ir tada tuos simptominius žmones tirsim, bijau, kad suvaldyti protrūkių mums sėkmingai nepavyks", - aiškino premjerė.

Visgi G.Landsbergis pažymėjo, kad nuostatą, jog COVID-19 testavimas tam tikrais atvejais galėtų būti priverstinis, būtina peržiūrėti.

„Ką reiškia žodis „priverstinis"? Nes tai yra be žmogaus sutikimo. Suprantu, kad jei yra privaloma, žmogus negali grįžti į darbą, dirbti, įmonė negali atsidaryti?" - klausė jis.

Kadangi atsakymas nebuvo rastas, Vyriausybė nusprendė projekto svarstymą atidėti.

Situaciją komentuoja:Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, Andrius NAVICKAS

Šiuo metu klausimas dėl pedagogų testavimo paliktas savieigai - mokyklų vadovybės turi spręsti, kaip elgtis. Prievartos iš viršaus nėra. Iš pradžių kai kurių mokyklų vadovai grasino, kad tie, kurie nepasiskiepijo ir nesutinka testuotis, negalės dirbti ir negaus už tą laiką algos. Dabar tokios kalbos užtilo. Galbūt todėl, kad vyksta intensyvus skiepijimasis.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net