Nuteistieji kalėjimo bausme liko be kalėjimonuotraukos (5)

2019 birželio mėn. 30 d. 16:35:11 Perskaitė 1643

Teisingumo ministerija (TM), nepasitarusi su prokuratūra, teismais, policija ir Viešojo saugumo tarnyba, iki liepos 1 d. iškelia iš Vilniaus Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo (TI-K) visus nuteistuosius. Įskaitant ir nuteistus iki gyvos galvos, kurie, remiantis Bausmių vykdymo kodeksu (BVK), pirmąjį bausmės dešimtmetį būtinai turi praleisti ne pataisos namuose, bet kalėjime. Tačiau, nepaisant galiojančio BVK, visi Lukiškių kaliniai perkeliami į pataisos namus. Įdomiausia, jog iš pradžių nuteistieji buvo iškeldinti, o Seimas tik dabar pritaikė prie tokio iškeldinimo naujos redakcijos BVK. Kuris įsigalios tik po metų.

 

Vilnius, kuriame veikia svarbiausios šalies teisėsaugos institucijos - Generalinė prokuratūra, aukščiausios pakopos teismai ir Policijos departamentas, lieka be tardymo izoliatoriaus, o visa Lietuva - be kalėjimo.

Ar gali įstatymas būti taikomas atbuline tvarka? Ar gerai, kad kunigo Ričardo Mikutavičiaus žudikas Vladas Beleckas ir kiti iki gyvos galvos kalintys žudikai, įskaitant ir maniakus, iš kalėjimo kamerų patenka į pataisos kolonijas? Kur anksčiau buvo atliekamos bausmės už lengvesnius nusikaltimus.

Matyt, gerai. Seimas užvakar vos ne vienbalsiai priėmė pluoštą BVK pataisų, kurios turėtų pagerinti nuteistųjų gyvenimo sąlygas ir suteiktų jiems galimybę greičiau grįžti namo. Nors pataisos įsigalios tik po metų, faktiškai jos jau įsigaliojo. Tada, kai dar net nebuvo Seime priimtos. Lukiškės jau baigiamos iškraustyti. Nors 28 čia iki gyvos galvos kalėjusieji dar net dešimtmečio neatsėdėjo.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad kalėjimuose tikslinga laikyti tik daugiau nei dešimtmečiui nuteistus nusikaltėlius. Tačiau kalėjimo Lietuvoje juk neliko! Nei CŽV, nei Lukiškių. Nors joks įstatymas negalioja atbuline tvarka ir iš neteisės negimsta teisė, visi, nuteistieji kalėjimo bausme, atsidūrė pataisos namuose ir net Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Matyt, neteisininkams „humanistams“ tokia juridinė smulkmena mažiausiai rūpėjo. Be to, pataisos namuose siūloma atsisakyti prievolės rakinti gyvenamąsias nuteistųjų patalpas. Atviroje kolonijoje atliekantiems bausmę siūloma leisti turėti telefoną ir netgi nenutraukti darbo santykių su buvusia darboviete. Tiesa, aiškinamajame rašte įspėjama, jog visuomenės, o ypač nusikaltimų aukų reakcija į šiuos palengvinimus gali būti nepalanki. Tačiau palengvinimai esą jokios įtakos kriminogeninei situacijai neturės.

Seimo priimtose BVK pataisose įtvirtinta, jog nuteistieji iki gyvos galvos kalės pataisos namuose. Tiesa, jei nuteistieji čia blogai elgsis, bus išvežti į kalėjimą. O jei kalėjime gerai elgsis - vėl grąžinti į pataisos namus. (Kadangi Lietuvoje bent laikinai jokio kalėjimo neliko, tai nuteistieji iki gyvos galvos gali pataisos namuose šakotis kiek nori?) Nuo kitų nuteistųjų izoliuoti, atskirose patalpose ar atskiroje pataisos įstaigoje kalės nusikaltę politikai, teisininkai, valdžios ir valdymo institucijų pareigūnai.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės pristatytos, o vėliau ir priimtos BVK pataisos, be abejo, humaniškesnės nei ankstesnė BVK redakcija. Tai kažkas naujo, nes anksčiau buvo orientuojamasi į bausmių griežtinimą. Pvz., 2012 m priimtas Baudžiamasis kodeksas buvo griežtesnis nei jo pirmtakas. Tačiau atrodo, jog BVK pataisomis siekiama mechaniškai sumažinti bausmes įkalinimo įstaigose atliekančių asmenų skaičių. Kad priartėtume prie Europos Sąjungos vidurkio. Nes Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 235 įkalintieji, o ES vidurkis - 126.

Prieš skubų Lukiškių TI-K iškeldinimą protestavusi Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento asociacija atkreipė dėmesį, jog Teisingumo ministerija, uždarydama Lukiškių TI-K, sukėlė sumaištį. Nes iš pradžių žadėta, jog Lukiškės ištuštės iki metų pabaigos. Dabar trūksta konvojaus, teisiamieji laiku neatvežami į teismus, areštuotieji - į apklausas. Pareigūnai gaišta laiką kelionėms, eikvojamos papildomos lėšos. Pravieniškėse ir Vilniaus pataisos namuose nėra Tardymo izoliatoriaus. Tad nėra galimybės izoliuoti areštuotuosius nuo nuteistųjų.

Skubų Lukiškių iškeldinimą bei TM norą mažinti už grotų sėdinčių nuteistųjų skaičių lėmė ne tik noras „nenuvilti Europos“, bet ir ekonominiai paskaičiavimai. Vieno nuteistojo išlaikymas per metus kainuoja 1 680 Eur, nes vienai dienai skiriama 4,6 Eur. Jei pavyks už grotų sėdinčių skaičių sumažinti iki 850 nuteistųjų, valstybė per metus sutaupys 1 428 000 Eur. O kiek pinigų ištaškys vežiodama areštuotuosius į Vilnių, kiek ištaškys statydama tardymo izoliatorių Pravieniškėse - dar nežinoma. Svarbu, kad būtų gražesnė statistika. Nes Lietuvoje kali 31 proc. nuteistųjų. Kai tuo tarpu Nyderlandų Karalystėje - 23 proc., Prancūzijoje - 17,8 proc., Vengrijoje - 11,6 proc., Lenkijoje - 9,2 proc., Anglijoje ir Velse - 7,5 proc., Danijoje - 6,8 proc., o Vokietijoje - tik 5,4 proc.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net