Nevėluoja tik oro pilių statybosnuotraukos (4)

2019 rugpjūčio mėn. 24 d. 17:30:17 Perskaitė 1258

Po to, kai sostinės savivaldybė paviešino planus netoli buvusio Pedagoginio universiteto rūmų statyti naują tiltą, patvirtino, kad bus statomas anksčiau suplanuotas tiltas Vingio parke ir skiriama lėšų perstatytų Profsąjungos rūmų aplinkos tvarkymui, „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kaip miesto vadovams sekasi spręsti realesnes, daugeliui vilniečių aktualesnes, problemas. Tarkim tokias, kaip vaikų lopšelių darželių trūkumas. Paaiškėjo, kad juos statyti mero Remigijaus Šimašiaus vadovaujamai savivaldybei sekasi daug prasčiau nei dalinti pažadus ir užsiimti viešųjų ryšių triukais.


Pažadai dalinami toliau

Priminsime, kad dar praėjusiais metais Vilniaus valdžia dievagojosi, jog netrukus duris atvers net šeši nauji moduliniai darželiai ir klausimas - kur dėti vaikus, kai tėvai dirba - bus išspręstas. Tuomet savivaldybė džiaugėsi, jog „kas prieš trejus metus Vilniuje buvo iššūkis, šiandien sėkmingai įveikta - visi mažieji vilniečiai patenka į darželius.“ Nepaisant „fanfarų“ netrukus Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja pripažino, kad naujų darželių, kurių statyboms reikėjo apie 6 mln. eurų, sostinės gyventojams dar teks palaukti.

Pasidomėjus, kaip šiemet, planuojant taškyti miesto biudžeto milijonus abejotinos vertės projektams, sekasi vykdyti minėtus žemiškesnius pažadus, gauti atsakymai nenudžiugino.

Vilniaus miesto savivaldybė neslėpė, kad iš šešių, jau turėjusių veikti darželių, kol kas duris atvėrė tik vienas. Antrasis, jeigu kas nors nepasikeis, tikėtina, pradės dirbti rudenį. Likę keturi turėtų būti baigti iki metų pabaigos: „Metų pradžioje buvo atidarytas modulinio darželio priestatas prie lopšelio-darželio „Vandenis“ Fabijoniškėse, kurį lanko apie 100 vaikų, o rudenį duris atvers dar vienas modulinis darželis „Strazdelis“, Karoliniškėse. Planuojama, kad likusieji keturi darželiai - „Gabijėlė“ (Gabijos g. 1, Pašilaičiuose), „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74, Antakalnyje), „Gintarėlis“ (Didlaukio g. 35, Verkių sen., Baltupiuose), „Medynėlis“ (A.P. Kavoliuko g. 5, Karoliniškėse) bus atidaryti iki šių metų pabaigos.“

Savivaldybė įvardino ir kaltuosius dėl laiku nepastatytų darželių: „Šių modulinių darželių nepavyko laiku pastatyti dėl rangovo kaltės. Konkursą laimėjusi bendrovė nesilaikė sutarties įsipareigojimų, neturėjo tinkamos kompetencijos ir pajėgumų įgyvendinti projektą.“

Taip pat buvo patikslinta, kad paslaugos pirkimas buvo viešasis, tik jis buvo vykdomas neskelbiamų derybų būdu. Šiuo metu savivaldybė dėl įsipareigojimų nevykdymo UAB ,,Litcon“ yra padavusi į teismą ir reikalauja 249 021,21 euro nuostolių padengimo. Teisme nagrinėjimas dar nepaskirtas.

Laimėjo, nors negalėjo?


Kadangi, kaip paaiškėjo, valstybinį užsakymą laimėjo tam kompetencijos neturinti įmonė, tokią paradoksalią situaciją „Vakaro žinios“ pakomentuoti paprašė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT).

Pastarosios atstovai išsakė prielaidą, kad savivaldybės atsakymas buvo suprastas ne taip: „Viešąjį pirkimą gali laimėti tik tiekėjas, atitinkantis perkančiosios organizacijos nustatytus minimalius kvalifikacijos reikalavimus ir pateikęs tai įrodančius dokumentus“, rašoma VPT atsakyme, patikslinant, kad vykdant viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, tiekėjo situacija gali pasikeisti, dėl ko jis taptų nebepajėgus įvykdyti sutarties ir perkančiajai organizacijai ją tektų nutraukti.

Pasisekė ne visiems

Sprendžiant iš viešų mamų pasisakymų socialiniuose tinkluose, lopšelių-darželių, kurių dalis šeimų laukia jau ne vienus metus, problema ir toliau išlieka aktuali. „Ne, negavome, tikriausiai tik kitais metais...“ arba „Ne, negavome - 2 metus stovime“ - savo patirtimi dalinosi „Facebook“ vartotojos. Tik kelios diskusijoje dalyvavusios mamos pasidžiaugė, kad vietas pagaliau gavo, bet didžioji dalis neslėpė, jog ir toliau gyvens laukime: „<...> negalima vyrais (valdžios - aut. past.) tikėt“.

Mama Deimantė netgi pateikė „receptą“, turintį padidinti galimybes gauti taip trokštamą vietą darželyje: „Stovime eilėje, mažoji turėtų pradėti lankyti darželį nuo kitų metų. Apsidraudimui renku kuo daugiau papildomų balų, kad tik gautų darželį: deklaravimo vieta, daugiavaikė šeima, studentas. Su kiekvienu vaiku eidavau studijuoti, kad tik pridėtų papildomus balus - jau dabar trys aukštieji diplomai, na su ketvirtąja bus ir ketvirtas... Juokas pro ašaras, bet taip jau veikia mūsų šalies sistema. Vyresnieji negavo darželyje vietų kol nepradėjau studijuoti, nors deklaruota gyvenamoji vieta buvo, 3 vaikų, taip pat neužteko, pasirodo, visi pas mus - daugiavaikiai arba soc. remtini.“

Beje, ikimokyklinio ugdymo įstaigų trūkumas yra aktuali ne tik Vilniaus, bet ir, sprendžiant iš komentarų, visos Lietuvos, kurios valdžia nuolat deklaruoja rūpinimąsi savo piliečiais, problema: „Kodėl ypač aktualus Vilnius? Lietuva ne tik Vilnius. Daugiavaikių šeimų daug ir kitose Lietuvos vietose“; „ Kaune taip pat eilės didelės“ - pastebėjimais dalinosi vietos savo atžaloms ikimokyklinėse įstaigose vis negaunančios mamos.

„Popierinių statytojų“ valdžia

Buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas pastebėjo, kad geriausiai daug kalbantys apie planuojamus darbus dabartiniai valdantieji moka „rašyti spaudos pranešimus, kuriuos po pusmečio perrašo ir pateikia kaip naujus“.

„Visoriuose jau turėjo būti pastatytas 240 vietų darželis. R.Šimašius per rinkimų kampaniją pažadėjo, kad jį pradės statyti. Į būsimo darželio vietą atvažiavo statybininkai, iškilmingai prasidėjo darbai, bet per metus sugebėta tik išlyginti žemes. Jei darželis ir bus pastatytas, tai tikrai ne šiemet“, - „Vakaro žinioms“ sakė politikas, atkreipęs dėmesį į tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė turi daugiau pradėtų, tačiau taip ir nebaigtų, projektų. „Tilto poreikis į Vingio parką iš Lazdynų buvo patvirtintas dar 2014-aisiais. Tačiau jis turėjo būti skirtas ne tik dviratininkams, bet ir viešajam transportui, taip sutrumpinant jo maršrutus ir sumažinant Gerosios Vilties žiedui tenkantį apkrovimą. Dabar jau kalbama tik apie tiltą pėstiesiems ir dviratininkams, nors vis dar neaišku, kada jis atsiras. Neaišku, kada pradės veikti dar 2016-aisiais duris turėjęs atverti Lazdynų baseinas ar Žirnių ir Liepkalnio gatvių bei Minsko plento sankirtoje atsiras žadėta dviejų lygių sankryža. Vilniečiai galėjo pastebėti, kad įstrigo ir pamėgtos poilsio vietos - erdvių prie Baltojo tilto - rekonstrukcija“, - niekaip nepabaigiamus darbus vardino pašnekovas, priminęs, kad nebaigtas ir istorinio medinio pastato, esančio Polocko g., restauravimas.

Paklaustas, kaip galėjo taip nutikti, kad savivaldybės skelbtą modulinių darželių statybos konkursą laimėjo reikiamos kompetencijos neturinti įmonė, buvęs miesto vadovas teigė, jog tai rodo profesionalumo stoką.

„Daug lemia konkurso sąlygos. Kai jos parengtos tinkamai, dalyvauja tik tokios įmonės, kurios prisiimtus įsipareigojimus gali įvykdyti. Juolab dirbant profesionaliai, konkurso dalyvius nesunku patikrinti. Yra bankų garantijos, matomos įmonių apyvartos, galima pasidomėti jų darbų ir projektų istorija. Kadangi viso to padaryta nebuvo, tikėtina, jog konkursą organizavę ir pravedę asmenys neturėjo tam reikiamos kompetencijos“, - prielaidomis dalinosi politikas.

Pasidomėjus, kas turėtų nutikti, kad valdžia į savo pažadus žiūrėtų atsakingiau ir suplanuotus darbus atliktų laiku, A.Zuokas teigė, jog tam būtinas aktyvesnis piliečių įsitraukimas.

„Statybas turinti prižiūrėti savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymosi kompanija“ per vieną kadenciją pakeitė 4 vadovus. Esant tokiai direktorių kaitai ji nepajėgi nei atlikti priežiūros darbų, nei parengti tinkamų konkursų sąlygų, todėl miesto gerovės kūrimo procesuose būtinas aktyvesnis vilniečių dalyvavimas. Jie turėtų pradėti reikalauti, kad suplanuoti darbai būtų atliekami greitai ir kokybiškai“, - reziumavo pašnekovas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net