respublika.lt
 

Ne visi ministrai taps bedarbiaisnuotraukos (15)

2018 gruodžio mėn. 04 d. 10:41:36
Danas NAGELĖ

Premjeras Saulius Skvernelis vakar pranešė, kad keičiami trys ministrai: aplinkos Kęstutis Navickas, švietimo ir mokslo Jurgita Petrauskienė bei kultūros Liana Ruokytė-Jonsson. Bent jau antrajai, tikėtina, nereikės ieškotis kito darbo, nes tik dabar paskelbtas konkursas į Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (sutrumpintai vadinamą MOSTA) direktoriaus kėdę. Ją J.Petrauskienė iškeitė į ministrės kėdę ir iki šios dienos paliko tuščią. Apdairumas ar atsitiktinumas?

×
nuotr. 12 nuotr.
Jurgita Petrauskienė - ne tik įtakingos socialdemokratės Mildos Petrauskienės bendrapavardė, bet ir marti. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Keistas sutapimas

,,Yra dalykų, kuriuos reikia taisyti, ir tai ne tik Švietimo ir mokslo ministerijos darbas. Šiandien priėmiau sprendimą keisti tris ministrus“, - vakar pranešė premjeras, kuris užtikrino naujų kandidatų dar neturįs, o prezidentei teikimus pateiksiąs trečiadienį.

Bent jau J.Petrauskienė veikiausiai nesitikėjo išsilaikyti poste iki kadencijos pabaigos. Švietimo bendruomenė jai jau kone nuo kadencijos pradžios reiškia didžiulius priekaištus, o įsisiūbavus mokytojų streikui trūko ir šalies vadovės Dalios Grybauskaitės kantrybė. Ministrė buvo smarkiai kritikuojama ir dėl jai pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų, kurių nemažą dalį laimėjo ministrės sutuoktinio Evaldo įmonė. O Evaldas - vienos iš Socialdemokratų partijos lyderių, buvusios ilgametės parlamentarės Mildos Petrauskienės sūnus.

Atsitiktinumas ar ne, tačiau MOSTA direktoriaus postas, iš kurio J.Petrauskienė persėdo į ministro kėdę, jau daugiau nei dvejus metus tuščias. Tai gali reikšti tik du dalykus - arba ministrė vietą pasiliko „juodai dienai“, arba įstaiga tokia nesvarbi, kad gali metų metus dirbti ir be vadovo. Labai tikėtini abu variantai.

Nepersidirba

Kas gi yra MOSTA? Ši įstaiga įkurta 2007 metais tuometinės švietimo ir mokslo ministrės Romos Žakaitienės iniciatyva. Kontora gyvuoja jau 11 metų, tačiau vargu, ar daug žmonių Lietuvoje žino apie jos egzistavimą. Iš pradžių centre dirbo 8 darbuotojai, tačiau, savaime aišku, kontora pūtėsi, ir po šešerių metų joje dirbo jau 23 valstybės išlaikytiniai. Dabar įstaigos tinklalapyje, skyriuje „Kontaktai“, nurodytas jau net 41 darbuotojas (o gal dar yra ir tokių, kurie tinklalapyje nenurodyti). Įstaiga įkurta, nors beveik analogiškas funkcijas atlieka kitos biudžetinės įstaigos - Studijų kokybės vertinimo centras, Nacionalinė mokyklų vertinimo agentūra, Nacionalinis egzaminų centras, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra ir t.t. Kad MOSTA darbuotojai nepersidirba, akivaizdu vėlgi pažvelgus į įstaigos tinklalapį. Rubrikoje „Renginiai“ nurodyta 10 šiemet vykusių renginių, pernai - 8, o užpernai - vos vienas: „Mokslas, studijos ir inovacijos. Būklė 2016“. Šis renginys truko vieną dieną, tiesa, apžvalga buvo rengiama kelis mėnesius. Bet tai ir viskas, daugiau įstaiga savo tinklalapyje niekuo nebesigiria. Dar 2013-aisiais „Vakaro žinios“ kėlė klausimą apie MOSTA reikalingumą, tuometinis Studijų kokybės vertinimo centro direktorius Artūras Grebliauskas stebėjosi, kam įkurta įstaiga, kuri stebi studijas, jei jas vertino jo vadovautas centras.

Pamiršo pažadus

„Mes vertiname, o jie stebi. Iš principo jų paskirtis yra padėti politikos formuotojams priimti sprendimus. O mūsų paskirtis - įvertinti studijų programas ir pateikti informaciją visuomenei bei institucijoms. Aišku, paprasčiau būtų buvę MOSTA funkcijas perduoti mums, nes tai būtų pigiau nei kurti naują įstaigą. Tačiau toks buvo politinis sprendimas. Galbūt paprasčiausiai nauja įstaiga įkurta, nes reikėjo įdarbinti tam tikrus žmones. Yra šalių, kur studijų, mokslo stebėsenos, vertinimo funkcijas atlieka viena institucija. Taip galėtų būti ir Lietuvoje. Iki 2007 metų gyvenome be MOSTA ir nenumirėme. Nežinau, kam ją įkūrė“, - tąsyk juokėsi A.Grebliauskas, kuriam tada pritarė ir tuometinis Saulėlydžio komisijos pirmininkas Remigijus Motuzas, pažadėjęs peržiūrėti MOSTA funkcijas. Nes, kaip prisiminė pats R.Motuzas, kai jis 2004-2006 metais dirbo švietimo ir mokslo ministru, puikiausiai apsiėjo ir be MOSTA.

Tačiau įstaiga gyvuoja iki šiol. Gyvuoja nepaisant to, kad 2016-aisiais tuomet dar tik paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis „Vakaro žinioms“ taip pat pažadėjo, kad bus peržiūrėtos Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių įstaigų besidubliuojančios funkcijos, ypač - MOSTA. Tačiau vėliau būtent jos direktorę pasirinko ministre, o apie pačią MOSTA „užmiršo“. Beje, įstaigų, kurios iš esmės dirba tą patį darbą, kaip ir MOSTA, vadovai komentuoti situacijos vakar nepanoro.

Šilta vietelė

O MOSTA laikinasis direktorius Ramojus Reimeris vakar buvo išvykęs į komandiruotę, todėl pavyko gauti tik jo pavaduotojos Lauros Stračinskienės komentarą. Pasak jos, nuolatinio direktoriaus vieta nebuvo saugoma J.Petrauskienei, nes Vyriausybės kanceliarija jau yra paskelbusi konkursą į šią vietą - kai apie ministrės atstatydinimą esą dar nebuvo žinoma. Ar J.Petrauskienė dalyvaus konkurse - neaišku.

Pasak L.Stračinskienės, kalbų apie MOSTA uždarymą ar reorganizaciją ji nėra girdėjusi, ar įstaiga nedubliuoja kitų įstaigų funkcijų, ji negalinti komentuoti, tik atskleidė, kad šiemet MOSTA išlaikymui iš valstybės biudžeto skirta 515 tūkst. eurų ir dar ji prisiduria ES lėšų.

Ar kitiems atstatydinamiems ministrams reikės ieškotis darbo - didelis klausimas. Kęstutis Navickas iki ateidamas į Aplinkos ministeriją buvo VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ darnaus vystymosi ekspertas, o L.Ruokytė-Jonsson - Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja. Abi šios darbo vietos dabar užimtos.


Situaciją komentuoja politologas doc. dr. Vytautas DUMBLIAUSKAS:

„Labai sunku suvokti, kodėl premjeras nusprendė atleisti tris ministrus, ir dar vienu ypu. Neabejoju, kad tai yra kažkokio žaidimo dalis, tačiau kokio..? Taip, tie ministrai buvo kritikuojami, tačiau juk Aurelijus Veryga buvo dar labiau kritikuojamas. Viena vertus, iš viso bus pakeisti dar tik 6 ministrai. (Iš Teisingumo ministerijos jau teko pasitraukti Mildai Vainiutei, iš Žemės ūkio ministerijos Broniui Markauskui, o iš ūkio - Mindaugui Sinkevičiui.) Tam, kad Vyriausybė būtų priversta atsistatydinti, reikia dar dviejų. Aišku, iki kadencijos pabaigos liko dar dveji metai - daug laiko, per kuriuos dviejų ministrų lengva netekti. Tačiau sklando versija, kad premjeras kaip tik ir siekia Vyriausybės atsistatydinimo - dėl prezidento rinkimų. Siekia išeiti iš premjero posto, norėdamas patraukti visuomenės dėmesį ir išsikovoti papildomų balų. Jei dėl to, tai laikas tikrai spaudžia“, - svarstė V.Dumbliauskas.

Politologo teigimu, kad tai yra žaidimo dalis, rodo faktas, jog Vyriausybė tikrai galėjo dirbti, užteko paaukoti tik J.Petrauskienę.

„Būtų keista, jei „valstiečiai“ nekeltų kandidato į prezidentus, todėl veikiausiai su tuo yra susijęs S.Skvernelio žaidimas. O jį premjero poste galėtų pakeisti ir naują Vyriausybę formuoti dabartinis ūkio ministras Virginijus Sinkevičius - labai protingas jaunas žmogus, vaikinas tikrai turi daug „košės“, yra neeilinių gabumų, viską pasiekęs pats, savo jėgomis. Jis „valstiečių“ kompanijoje ryškiai išsiskiria protu, manau, kad ir Ramūnas Karbauskis tą akivaizdžiai mato“, - dėstė V.Dumbliauskas.

Mykolo Romerio universitete dėstytojaujantis politologas neslepia, kad tiek jo atstovaujamoje aukštojoje mokykloje, tiek kitose vyrauja nuomonė, kad MOSTA, iš kurios į ministro postą atėjo J.Petrauskienė, yra visiškai nereikalinga įstaiga. Universitetai net svarsto galimybę jai nebeteikti informacijos - kad ji pati būtų priversta užsidaryti.

„Manau, neatsitiktinai dvejus metus nebuvo ieškoma nuolatinio MOSTA direktoriaus. Įtariu, J.Petrauskienė saugojo sau darbo vietą, nes nujautė, kad ministre neišbus iki kadencijos pabaigos. O MOSTA moka didžiules algas. Aš tuo domėjausi ir nustebau, kad ten eilinis darbuotojas gauna kone dvigubai daugiau nei universiteto profesorius“, - stebėjosi V.Dumbliauskas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REGIONAI: prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį Utenoje pradėjęs regionų vizitus, toliau greičiausiai keliaus į Žematijos miestą.
  • SKRYDŽIAI: sausio-lapkričio mėnesiais „Oro navigacijos“ specialistai aptarnavo 249,7 tūkst. skrydžių – 1,2 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu; daugiau nei tris ketvirtadalius visų skrydžių sudarė tranzitiniai skrydžiai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar reikia ES nustatyti vienodą minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +3 C

+1 -3 C

 

-1 -2 C

+4 +6 C

0 +2 C

 

0 +1 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1075 PLN - 4.2837
RUB - 70.5731 CHF - 1.0959
GBP - 0.8420 NOK - 10.1238