Muilo opera Seime baigėsi. Kol kasnuotraukos (52)

2019 spalio mėn. 23 d. 13:31:06 Perskaitė 5652

Seimo valdantiesiems antradienį nepavyko iš posto išversti Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, nors ir buvo mobilizavę visas jėgas. Opoziciniai liberalai iškart suuodė galimybę pasireklamuoti ir paskelbė, kad pradeda rinkti parašus dėl priešlaikinių parlamento rinkimų, o „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis juos ataušino, tvirtindamas, kad už priešlaikinius rinkimus nebalsuotų net ir didelė dalis pačių opozicionierių. Tačiau R.Karbauskiui susirūpinimą kelia abejonės dėl valdančiosios koalicijos vieningumo, nes gali nepavykti patvirtinti kitų metų valstybės biudžeto.

 

Antradienį dešimt minučių prieš pirmą valandą dienos buvo paskelbtas dar vienas slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu. Rezultatai turėjo būti paskelbti 14 val., tačiau likus pusvalandžiui iki to visi jau žinojo: V.Pranckietis liks poste, nes už jo nušalinimą balsavo tik 63 parlamentarai, 5 parlamentarai pasisakė „prieš“, 11 biuletenių buvo sugadinti. Tam, kad Seimo pirmininkas būtų atleistas, reikėjo mažiausiai 71 Seimo nario balso. Net ir nežinantiems rezultatų turėjo būti aišku, kad valdančiųjų planai neišdegė, nes opozicijos atstovai, ypač konservatoriai, vaikščiojo tokie laimingi, tokie išsišiepę, lyg Lietuvos vyrų futbolo rinktinė būtų ką tik iškovojusi pergalę. Vienas pirmųjų į plenarinių posėdžių salę po balsavimo atėjęs konservatorius Jurgis Razma kolegoms ironiškai pareiškė, kad valdantieji tikriausiai pareikš nepasitikėjimą ir šitai balsų skaičiavimo komisijai. Mat antradienį balsavimas įvyko tik todėl, kad ankstesnei komisijai, balsus dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu skaičiavusiai praėjusį antradienį, buvo pareikštas nepasitikėjimas. Tik remiantis šiuo argumentu ir buvo balsuojama dar kartą, priešingu atveju, antrąkart tos pačios sesijos metu tai daryti draustų teisės aktai.

Iškart po to, kai plenariniam posėdžiui pirmininkavusi „socdarbietė“ Irena Šiaulienė paskelbė naujausius rezultatus dėl V.Pranckiečio, pasipylė opozicijos replikos. Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantis Povilas Urbšys ironizavo, kad „tikrai yra pagrindas skelbti nepasitikėjimą komisija, nes kas čia per rezultatai“, konservatorius Kęstutis Masiulis pareiškė neabejojantis, kad trys valdančiosios frakcijos aklai pakluso reikalavimui balsuoti dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu, tačiau viską sužlugdė dalis praregėjusių pačių „valstiečių“. O liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen prabilo, kad pradedami rinkti parašai dėl pirmalaikių Seimo rinkimų - lapkričio 7 dieną pirmalaikių rinkimų projektas esą bus pateiktas parlamentarų svarstymui. Rinkimai įvyktų kitų metų sausio 19 d.

„Mes ėmėmės šios iniciatyvos, perregistravome savo pačių vasarą teiktą projektą ir jau renkame parašus. Turiu pagrindo manyti, kad lapkričio 7 dieną galėsime pateikti šį dokumentą jūsų ir mūsų visų sprendimui“, - Seime po paskelbtų balsavimo rezultatų dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu kalbėjo ji, pareiškusi, kad R.Karbauskis jau seniai žadėjo skelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, jei Seimo pirmininko nepavyks atstatydinti.

Po rezultatų paskelbimo žodis buvo suteiktas pačiam V.Pranckiečiui, tačiau šis tik padėkojo kolegoms ir pareiškė, kad dabar bus galima konstruktyviai dirbti. Vėliau, kalbėdamas gausiam būriui žurnalistų, Seimo pirmininkas irgi dievagojosi, kad nesidžiaugia išsaugojęs postą, kurio laikėsi įsikibęs.

„Turbūt čia jokio džiugesio nėra, mes tiesiog galėsime toliau ramiai dirbti. To norėjau ir anksčiau, bet kol kas nebuvo pavykę to padaryti. Dabar turbūt jau pabaiga šiame etape. Pozityvi dauguma yra, negatyvios daugumos nėra“, - paklaustas, ar beliko Seime dauguma, jei dalis jos balsavo ne taip, kaip buvo sutarta koalicijoje, kalbėjo V.Pranckietis.

Tuo metu R.Karbauskis, priešingai, nei sakė K.Masiulis, yra įsitikinęs, kad prieš V.Pranckiečio atsistatydinimą balsavo ne kurie nors „valstiečiai“, nes jais pasitiki, o kažkuri iš koalicijos frakcijų.

„Kyla klausimas dėl daugumos“, - sakė jis, pareikšdamas, kad tokiu atveju kyla pavojus ir kitų metų biudžeto priėmimui. Iki priimant biudžetą bus bandoma išsiaiškinti, kas balsavo ne taip, kaip sutarta, ir kodėl. Kai bus išsiaiškinta, bus kalbamasi, ar jie dar laiko save koalicijos dalimi. Jei bus matoma, kad formalios daugumos nebėra, dėl įvairių biudžeto subtilybių teks derėtis su frakcijomis, nes be tokių derybų jis tiesiog nebūtų patvirtintas.

„Situacija lieka panaši, Seimo pirmininkas neatstovaus nei tiems, nei kitiems. Bet mes tikrai nieko nebedarysime, bent jau šioje sesijoje tikrai ne“, - paklaustas, ar valdantieji dar bandys versti iš posto V.Pranckietį, pareiškė R.Karbauskis.

Tiek V.Pranckiečio, tiek R.Karbauskio žurnalistai paklausė ir nuomonės apie opozicijos iniciatyvą dėl priešlaikinių Seimo rinkimų. V.Pranckietis tokį pažadą priėmė už rimtą pinigą ir netgi prisipažino pasirašęs po tokia iniciatyva. R.Karbauskis tai laiko opozicijos reklaminiu triuku ir yra įsitikinęs: net jei ir bus surinkti reikiami parašai, balsuojant dėl priešlaikinių rinkimų netgi didelė dalis tos pačios opozicijos atstovų balsuos „prieš“, nes esą žino, kad rinkimai jiems nebus sėkmingi.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net